Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

BAŞARI, SAĞLIKLI ZİHİNDEN GEÇER!

0

BAŞARI, SAĞLIKLI ZİHİNDEN GEÇER!

Aklınızda yeni bir fikir mi var? Belki yeni bir proje, yeni insanlar, yeni toplantılar… Bu şekilde yoğun iş yaşantısında veya okul hayatında aslında başrol “beyin”. Ona iyi bakılmalı.

Şimdi sizden günlük hayatta sürekli olarak kullanılan bir unsuru düşünmenizi istiyorum. Onsuz yapamam diye düşündüğünüz, artık varlığı hayatınızda bir alışkanlık olmuş olan, yokluğu ise panik nedeni olan… Herkesim farklı olabilir; bilgisayar, telefon veya araba… Peki onları “sürekli” olarak kullanmanızı sağlamak için ne yapıyoruz? Benzin yüklüyoruz, pil yeniliyoruz veya şarj ediyoruz. Daha elverişli çalışması için ya da tükenmemesi için.

Beynin de şarj olmaya ihtiyacı vardır. Başarı, sağlıklı bir zihinden geçer. Eğer iş yaşantısında parlak fikirler ortaya koymak isteniyorsa, yeni vizyonlara yeni insanlara sahip olmak istenirse, yeni projelere imza atmak istenirse beyni rahatlatacak egzersizler denenmeli:

Bireyler kendi meditasyonunu kendileri bulmalı:

Beyni rahatlatmak derken illa durağan bir meditasyon yapmak demek değildir. Sizi ne rahatlatıyor? Sadece o anda kalmanıza ne yardımcı oluyor? Belki de golf, belki satranç, belki bir güç sporu… Bireyler kendilerine özgü bir aktivite bulmalı.

Bireyler uykularını düzene sokmalı:

Hedefte 8 saat uyku olmalı. 8 saat uyku, iç organlarla birlikte zihnin de daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

Uyumadan önce teknolojiden uzaklaşılmalı:

Uyumadan önce teknolojik cihazlardan bireyler kendilerini uzaklaştırmalı. 1 saat önce bilgisayar, telefon ve diğer cihazlar kapatılmalı. Bu sayede vücutta melatonin hormonu salgılanır.

Egzersiz yapılmalı:

Yapılan araştırmalara göre düzenli bir şekilde yapılan egzersiz algı fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler.

Omega 3 yağı beslenme düzenine eklenmeli:

Omega 3 yağ asitleri algı fonksiyonlarını geliştirmekle birlikte hafızayı da kuvvetlendirir.

Stresten olabildiğince uzaklaşılmalı:

Stres, psikolojik ve fizyolojik olarak bireylerin kendilerine alabilecekleri en büyük kötülüklerden biridir. Stresten arınmak, daha sağlıklı bir yaşama “merhaba” demek olur.

Beynimize iyi bakalım!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.