Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Güvenli Şifre Nedir ?

Reklam
Güvenli Şifre Nedir ?

Güvenli Şifre Nedir ?

Mimikler, Hareketler, Kalp Atışları… Yeni şifreler nasıl olacak? Güvenlik araştırmacıları, bizim biz olduğumuzu doğrulamak için neredeyse devrim niteliğinde fikirler geliştiriyorlar. Bu fikirleri geliştirirken geleneksel sanal şifre doğrulama yöntemleri dışında vücudumuzun fiziksel özelliklerini kullanarak doğrulama yapmayı tercih ederek sık sık yaşanan güvenlik zafiyetlerini minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyorlar.

Yapılan bu araştırmanın bir diğer konusu ise kişinin kullandığı şifreye göre kişisel eğilimleri hakkında bilgi toplamak. Bu konuyu da başka bir yazımızda detaylıca ele almayı düşünüyoruz.

YÜZ TANIMA

En çok bilinen fiziksel tanımlama türlerinden biri yüz tanıma olarak nitelendirilebilir.

Gerçek dünyada birbirimizi tanımak için kullandığımız başlıca araçlardan biri. Bu yüzden ilk tercih edilen doğrulama yöntemi olarak yüz tanıma kullanılmış olabilir. Bu doğrulama yöntemi ile yüksek güvenlikli odalar, PC giriş sistemleri, bazı mobil uygulamalarda yaygın şekilde kullanılıyor ancak yakın zamanda kredi kartları yerine yüz tanıma sistemini kullanmaya başlayabiliriz.

Bir zamanlar yüz tanıma sistemi bize teknolojinin geldiği noktayı işaret etse de bazı durumlarda artık “geliştirilmiş doğruluk ve güvenlik” ilkesini tamamlaması için yeterli olmayacak gibi görünüyor.

DESEN

Yüz tanıma sistemlerinde standart haline gelen bir bileşen kullanılmasına karşılık, desen ile kimlik doğrulama sistemi nispeten daha düşük bir teknoloji olarak nitelendiriliyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerde çok sık kullanılan bu doğrulama tipi, sürpriz bir şekilde kırılabiliyor. Yapılan güvenlik araştırmalarında desen kilidi kullanan kullanıcıların %70 i aynı başlangıç desenini kullanıyor.

KALP ATIŞLARI

Kalp atışlarını ile doğrulama yöntemi, kalp ritimlerini ölçen bir bileklik ile doğrulanacak sisteme bluetooth aracıyla bağlanıp doğrulamayı gerçekleştiriyor. Şimdilik istihbarat örgütlerinin bazı birimlerinde kullanılsa da yakında eBay ve türevi sitelerde bu tarz ürünleri görebiliriz.

GELECEKTE NASIL OLACAK ?

Şüphesiz ki 123456 şeklinde bir şifre bizi tanımlamadığı için güvenlik şirketleri farklı doğrulama sistemleri üzerine çalışma ihtiyacı duydular. Yüz tanıma, desen çizme, parmak izi, retina okuma ve son olarak kalp ritimlerimizden kendimizi yüksek güvenlikli sitemlere tanıtmaya çalışsak ta bu güvenlik sistemleri bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Belki de bütün bu saydıklarımızı aynı anda kullanmak güvenlik ihtiyacını karşılayacaktır.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz