Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Dünya’nın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak

Reklam
Dünya’nın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak

Dünya’nın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak

 

Bugünkü yazımızda ilginç bir konuyu ele alacağız. Kahve denilince akla ilk gelen ülkelerden biri Brezilya’dır. Fakat Brezilya kahvesi bile bir tür misk kedisi olan Rakun’un dışkısından çıkan kahve çekirdekleri kadar değerli ve lezzetli olamıyor.

 

Gelin konuya bir göz atalım. Rakunlar sulak, bataklık ve yemiş ağaçlarının bol olduğu yerlerde yaşarlar ve hem etobur hem de otobur memeli hayvanlardır. Rakunlar genelde “yıkayıcı” ismiyle de anılırlar bunun sebebi ise avlamış oldukları et, balık vb. gibi hayvanları suya batırıp çıkartıp temizleyip yerler. Peki ya kahve?

 

Rakunlar ömürlerinin uzun bir dönemini ağaç üstünde geçirirler. Kahve ağacına çıkıp kahve çekirdeklerini yemek keyifle yapılan bir iştir ama kahve çekirdeklerini çiğneyemediklerinde olduğu gibi sindirim sistemine gider. Kahve çekirdekleri sindirim sisteminde asit vb. enzimler ile bir tür fermantasyona uğrayarak tekrar boşaltım sisteminden çıkarlar. Dünya üzerinde Endonezya’da bir kuruluş tarafından üretimi yapılmaktadır. Türkiye’de de Kopi Luwak kahvesinden bulabilirsiniz. Başka herhangi bir hayvan da kahve çekirdeği yiyerek bu sonucu veremez. İşte bu nedenle çok pahalı. Esse mağazalarında ve Tefal Shop’larda da bulunan Kopi Luwak, 15 defa içimlik kutularda satılır ve bu kutunun perakende satış fiyatı 990 TL. Evde yapmanız durumunda fincanı 66 TL’ye gelir. İngiltere’de bir kafe de içerseniz, fincanı 125 pound. Bir süre sonra Türkiye’deki bir kafe de de bulunacakmış ve 200 TL civarında satılması planlanıyormuş. Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir kimse sadece 3 ya da 4 fincan kopi luwak içmek için bir aylık maaşını yatırması gerekiyor. Siz siz olun bir rakun yakalarsanız kesinlikle bırakmayın o bir servet 🙂

 

EK BİLGİ:

Bu kedinin cinsi Civet kedisidir. Konunun özeti de Civet kedilerinin miğdesinde bulunan bir enzim sayesinde çekirdeğin aromalar farklılaşıyor. Gerekli fermante işlemlerinden sonra doğru kavurma teknikleri ile içilebilir hale getiriliyor.

Endonezya’da Yıllık 450 kilogram Kopi luwak toplanır, işlemler sırasında ortalama 75 ila 100 kilo kadar fire olur, akabinde ortalama 350 kilo yıllık üretim mevcuttur.

 

Bu 350 kilonun %80’i Japonya ve asya ülkelerine, %10 gibi Abd ve kalan % 10’luk çekirdek dünya’ya yayılır.

Kahve borsasında gerçek olduğunu ispatlamak için kalıp (Dışkı) halinde satılmakta ve ortalama 100 Gramı 100 Frank’tır.

 

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz