Eğitim Derecesi ve Sektördeki Yeri

Eğitim Derecesi ve Sektördeki Yeri

Eğitim Derecesi ve Sektördeki Yeri

 

Üniversite fakülteleri yaş sınırı olmadan öğrenci dolu. Öğrenci olarak üniversiteye başlayan hayallerin peşinden giden çoğu öğrencinin hayalleri yarım kalmakta. Günümüzde birçok alanda açık olmasına rağmen artık kalifiye eleman çalıştırılmamaktadır. Ucuz eleman alıp sigortasız eleman çalıştırmak işveren için daha uygun gelmekte. Böylelikle eğitim seviyesi iyi olan insanlar açıkta kalmakta.

 

Öğrencilerin çoğu da mezun oldukları fakülteye göre iş bulamamakta. İş bulamadığı için kişiler hangi iş uygunsa o işi tercih etmek zorunda kalıyor. Kişi mutlu olmasa da mecbur olduğu için çalışmakta. Sanayi bölgesinde de çalışma şekli pek farklı değil. Yetişen yeni elemanları ucuza çalıştırmaya razı ettiği için yeteri kadar verimli olunamıyor.

 

Eğitime Göre Sektör Seçimi

 

Gün geçtikçe okuma sayısı artsa da sektör pek canlı değil. Eleman çok ücret yok, ya da eleman yok ücret çok. Bu sebepten dolayı işsizlik seviyesi çağımızın en büyük problemi haline gelmiştir. İş bulmakta zorlanan eğitimli insanlar önüne gelen fırsatı değerlendirip konumunu önemsemiyor. En büyük yanlışta hala ucuz işçi çalışıyor olması. Ucuz çalışan işçilerin çok olduğu yerlerde elemana her daim ihtiyaç yoktur. Elemanı saatlerce de çalıştırsa eleman paraya ihtiyaç duyduğundan çok ses etmeyecek. Az eleman çok iş, çok kar demek oluyor işveren için.

 

Büyük kurumsal firmalarda iş biraz daha farklı işliyor. Aranan özelikler arasında iyi eğitimin yanı sıra dil çok önemli. Sadece iyi bir eğitim almış olmak işe yaramıyor. Ucuz eleman değil yetişmiş ne istediğini bir eleman istiyor. Çünkü adını iyi bir şekilde duyurmaktır hedefi.

 

Her ne kadar insanlar mezun olur olmaz iş bulamasa da eğitim şarttır. Birçok alanda önüne çıkabilecek fırsatları değerlendirmek için en büyük basamaktır. Eğitime göre sektör seçmenin pek mümkün olmadığı bu günlerde kendini geliştirmek her daim önemlidir

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz