Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

En Güzel Koku

0

EN GÜZEL KOKU

Koku; tüm canlıların yaratılışından itibaren var olan ve koku alma duyusu algılanan bir moleküldür. Öyle ki yeni doğan bir bebeğin kokusu annesi için, anne kokusu ise bebek için vazgeçilmezdir. Bebekleri sevdiğimizde tatlı bir süt kokusu alırız. İnsanlar ve hayvanların birbirlerini kokularından tanımaları bir tesadüf değildir. Tüm canlıların kendine has bir kokusu vardır.

Canlılar kendi aralarında iletişim kurmak için fenomon denilen bir hormon salgılar. Bu canlılardan günümüzde sıklıkla böceklerden bahsedilmektedir ve parfümeri sektöründe kullanılmaktadır. Fenomonun parfüm yapımında kullanıldığı takdirde kadın ve erkekler üzerinde bazı duyuları harekete geçirdiği ve daha çok tercih edildiklerinden bahsedilmektedir.

Bazı kokular hafızamızda olacak ki bir çiçeği kokladığımızda çocukluğumuzda kimin o kokuyu sevdiğine kadar hatırlarız. Bir başkası için ağır olan koku bize göre nostaljik bir his uyandırabilir. Bizi mutlu edebilir. Koku ile tat alma duyusu da birbiri ile bağlantılı olmalı ki kokusunu alamadığımız yiyecekleri tadarken lezzetini de alamayız. Hele ki bazı sağlık problemleri vardır nefes almaya engeldir. Düşünebiliyor musunuz koku alamadığınızı. Etrafta bulunan bunca güzel kokuyu alamadığınızı. Bir çiçek bahçesine gidiyorsunuz ama hiçbir koku alamıyorsunuz. Gerçekten kötü bir durum. Çoğumuz zaten zaman zaman yaşıyor aynı durumu. Hasta olduğunuzda mesela burnunuz koku almıyor. Eve geliyorsunuz annenizin yapmış olduğu o enfes yemek kokusu burnunuza gelmiyor.

en-guzel-koku
en-guzel-koku

PEKİ NEDİR GERÇEKTEN EN GÜZEL KOKU

Bununla ilgili saatlerce, günlerce tartışma yapılabilir. Sizce gerçekten nedir en güzel koku. Tabi ki renkler ve zevkler tartışılmaz denilir. Peki buna kokuları da ekleyebilir miyiz. Acaba artı veya eksi diye mi adlandırılır sadece. Yani bir koku ya güzeldir yada kötü mü. Bir kokuya değer verebilir misiniz. Mesela bu koku 10 üzerinden 7 güzellikte diyebilir miyiz? Hayır tabi ki diyemeyiz dersek neden herkes farklı parfüm kullanır o zaman. Peki en kötüsü hangisidir. Ter kokusu mu gaz kokusu mu?

İlginizi Çekebilir;  Oğlak Burcu Nasıl Bir Kişiliğe Sahiptir?

Doğa çok cömerttir. Koku açısından da çok cömert aslında. Çevremize baktığımızda her türlü kokuyu alırız. Aslında genel kabul edilir bir en güzel koku kavramı yoktur. Kişiye göre değişir. Mesela bana göre en güzel koku evlat kokusudur. Siz de kendiniz bir an düşünün sizin için en güzel koku nedir acaba?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.