Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Ağır Kaldırma

0

AĞIR KALDIRMA

Ağır Kaldırma
Ağır Kaldırma

Zaman zaman hepimiz ağır bir şeyler kaldırmak zorunda kalırız. Bunun doğru bir biçimde yapılması hem işi kolaylaştırır, hem de belimizin zarar görmesini önler.

Neden halterciler bellerine destekleyici kemerler takarlar? Ben, inşaat işinde çalıştığım için sık sık ağır kaldırıyorum ve yıllardır bel ağrısı çekmekteyim. Halterciler gibi kemer takmam iyi olur mu?

Ağır kaldırma sırasında daha çok karın duvarı kaslarından yararlanılır. Bu kaslar çok kuvvetli olmalarına karşılık, yırtılma tehlikesinden büsbütün uzak değillerdir. Belinizdeki rahatsızlık büyük bir olasılıkla karın kaslarınızı aşırı kullanmanızın sonucudur ve bu durumda destekleyici kemer takmanız yararlı olabilir. Bu tip kemerleri spor malzemesi satan dükkânlardan alabilirsiniz.

Ağır Kaldırma
Ağır Kaldırma

Kocam, ev eşyalarımızı taşıma işini bir kamyonet kiralayarak bizim yapmamızı istiyor. Oysa, son üç yıldır gelip geçen bel ağrılarından yakınıyor hep… Durumunun daha da ağırlaşmasından korkuyorum. Onu bu işten vazgeçirmeye çalışmalı mıyım?

Evet, birkaç kişiyle anlaşıp, bu işi onların yapmasının daha iyi olacağına kocanızı inandırmaya çalışmalısınız. Taşınma sırasında kaldırılan yükler ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle de merdiven inip çıkmak gerekiyorsa, yapacağı iş kocanıza çok ağır gelebilir. Taşıma işleri yapanlar söz konusu işi çok daha kısa bir zamanda bitirir ve hem kocanızı yıllar sürebilecek bel ağrısından, hem de hastalığı dolayısıyla yapacağı harcamalardan kurtarır.

Orta kuvvette bir kadının bir arabayı kaldırarak, arabanın altındaki kızını kurtardığını duydum. Böylesi bir güç, özel durumlarda mı ortaya çıkar, ayrıca insan bu kadar ağır bir şey kaldırırsa, belini incitmez mi?

Bir ölüm kalım sorunu söz konusu olduğunda, gerek erkeklerin, gerekse kadınların, o güne kadar farkına varmadıkları güçler kazandıkları olmuştur. Ortalama kuvvette bir kadın da kızını kurtarmak için bir arabayı kaldırmış olabilir. Kuşkusuz, böylesine ağır bir yükü kaldırmak bele büyük zarar verebilir, ama çoğu ana-baba çocukları için bu riski göze almaktan kaçınmazlar. Sözünü ettiğiniz olaydaki anne bu riski, tek dizi üstüne çöküp dirseklerini araba tamponunun altına dayayarak azaltmış olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Semiz Otu Nedir, Semiz Otu Nerede Yetişir, Semiz Otu Nerede Kullanılır, Semiz Otunun Faydaları Nelerdir?

İki yıldır belim ağrıyor. Altı ay sonra bir bebeğim olacak. Gebeliğimin bel ağrımı artırmasından ve bunun sonucu olarak bebeğime iyi bakamamaktan korkuyorum. Böyle bir şey olabilir mi?

Kendinize iyi baktığınız sürece kaygılanmanız gerekmez. Ağır kaldırmaktan ve taşımaktan kaçının. Gereken yerde başkalarının yardımını isteyin ve alışverişten sonra aldıklarınızı eve tekerlekli çantalarla taşıyın. Ev işi yaparken eğilmek yerine diz çökün. Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Babam, bir inme sonucu yatalak oldu. Zamanımın çoğunu ona bakmakla geçiriyorum. Onu hep doğru biçimde kaldırmaya çalışıyorum, ama yine de bu işin ilerde belimle ilgili sorunlar çıkarmasından korkuyorum. Belimin zarar görmesini nasıl önleyebilirim?

Babanızı kucağınıza almayın. Söz gelimi, tekerlekli sandalyesine oturtmak için önce sandalyeyi yatağın yanına getirin, sonra bacaklarını yataktan sarkıtın, dik oturtun ve sandalyeye doğru çekin. Giydirmek için, kendisini kollarına dayanarak hafifçe kaldırmasını sağlayın. Eğer yapamıyorsa, siz arkadan pantolonunu yavaş yavaş çekerken onun da ağırlığını bir kalçadan ötekine geçirmesini isteyin. Yatak çarşafını değiştirirken, önce yatağın yarısını değiştirin. Babanızı yan yatırın ve hem kirli, hem de temiz çarşafı katlı halde altına sokun. Sonra babanızı bunların üstünden yuvarlayıp temiz yana alın. Kirli çarşafı altından çekip alın, yeni çarşafı düzeltin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.