KOÇ BURCU

KOÇ BURCU

KOÇ BURCU

koç burcu

koç burcu

 

12 burcun birincisi olan Koç burcu Zodyak’ın ilk sırasında bulunur. Güneş, her bahar döneminde koç burcunu 20 Mart-19 Nisan tarihleri arasında ziyaret eder. Yıldız haritasında Koç burcu gezegen yerleşimine sahip olunmasa da çoğu gezegen yıl içinde Koç burcundan geçerek onun yakıcı enerjisini harekete geçirdiği için koç burcunun enerjisini anlamak oldukça önemlidir.

Bu makalede de Koç burcuna yönelik bilinmesi gereken önemli özelliklerin neler olduğu belirtilmiştir.

Koç Burcunun Genel Özellikleri

Elementi: Ateş

Yönetici gezegeni: Mars (enerji ve savaş gezegeni)

Niteliği: Kardinal

Uğurlu sayılar: 1,9

Renk: Kırmızı

Uğurlu taşları: Turmalin, Opal, Jasper, Yakut, Akik

Uğurlu gün: Salı

Vücutta denk gelen yer: Yüz ve baş

En sevdiği şeyler: Yolculuk, rahat giysiler, fiziksel güçlükler, spor, liderlik, kendini şaşırtıcı sözler ve fiziksel kahramanlıklar ile ifade etmek, rekabetçi oyunlar, tartışmak

Nefret ettiği şeyler: Dar alanlar, gecikmeler, kaybetmek, hareketsizlik, görmezden gelinmek, “hayır” kelimesi

Güçlü yanları: Dürüst, kararlı, coşkulu, iyimser, öz güvenli, tutkulu olmak, cesur

Zayıf yanları: Saldırgan olmaları, sabırsız, çabuk öfkelenen, dengesiz

Olumlu özellikleri: Durdurulamaz, adanmış, cesur, enerjik, kahraman, cesaret verici, şefkatli

Olumsuz özellikleri: Kıskanç, kibirli, umursamaz, ben merkezci, buyurgan, inatçı, bitkisel

Gizli tutkuları: Mükemmel olmak

Koç Burcunun Kişisel Özellikleri

Zodyak’ın on iki burcu üç farklı niteliğe göre gruplanır: kardinal (öncü), sabit ve değişken burçlar. Koç burcu ise dört kardinal burçtan birisidir. Kardinal burçlar ise mevsimleri başlatır. Koç, baharı; Terazi, sonbaharı; Oğlak, kışı; Yengeç ise yazı başlatır. Kardinal burçlar özgün olmayı severler ve ne olursa olsun her şeyde birinci olmayı isterler. Akım belirleyici olarak bilinirler; arkadaş ortamlarında organizasyonları, partileri başlatan onlardır.

Zodyak’ın birinci burcu olan Koç burcunun varlığı her zaman çalkantılı ve enerjik bir başlangıcı belirtir. Koç burçları çalışma ortamında ve arkadaş ortamında da her zaman rekabet, hız ve hareket peşindedir; her şeyde ilk sırada olmaya çalışırlar. Yönetici gezegenleri olan Mars’ın ateş elementine ait olması sebebiyle Koç burcu en aktif olan burçlardan biridir. Bazı zamanlarda düşünmeden de olsa harekete geçmek onların özlerindedir.

Güneş, Koç burcuna harika organizasyon yeteneği verir: Öğleden önce tek defada birden çok işi bitirmeyi yapamayan bir Koç burcu bireyi ile karşılaşma ihtimali düşüktür. Amaçları için mücadele etmeyi görev bilirler, takım çalışmasına ve birlikteliğe önem verirler.

İnsan vücudunda koç burcu başı yönetir ve başla beraber harekete geçer. Yani tam anlamıyla başları dik bir şekilde yürürler. Doğal olarak da cesurdurlar ve risk almaktan ya da farklı bir şeyi denemekten nadiren korkarlar. Hangi yaşta olunursa olsun bir gencin enerjisine ve gücüne sahip olurlar; verilen herhangi bir işi çabucak yerine getirirler.

Koç Burcunun Fiziksel Özellikleri

Koç burcu bireylerinin fiziksel yapıları şu şekildedir:

 • Uzun boylu ve uzun yüzlüdürler.
 • Bacakları ve kolları güçlüdür.
 • Kıvırcık ve esmer saçları vardır.
 • Bakışları keskin ve delicidir.
 • Sağlıklı bir cilde sahiptirler.
 • Spor yapmaya çok meraklı olduklarından kaynaklı olarak, çoğu spor salonunda koç burcu bireylerine rastlanabilir.
 • Güzel dişe sahip olan koç bireylerinin; gözlerini dikerek gülümsemeleri ile çevrelerini etkileri altına alırlar.

Cinsiyete Göre Koç Burcunun Özellikleri

Koç Burcu Kadını

Koş Burcu Kadını – Aşk Hayatı

Koç burcu kadını âşık olduğu takdirde dünyanın en çekici kadını gibi görünebilir. Duygularını klasik bir flört oyunu olarak gösterir ve uzun süre bekleyemez.

Koç Burcu Kadını – İlişki Hayatı

Koç burcu kadını aşık olduğu takdirde sadakatli biri olur ve her zaman sevdiği kişinin yanında olur. Pek fazla durumda koç burcu kadınının iki kişi için yeterli derecede enerjisi mevcuttur. Fakat eğer aşık değilse koç burcu kadının ilişkisi son derece gelgitli olur. Koç burcu kadını özgürlüğüne düşkündür; duygularını aşırı fazla gösteren birine karşılık veremeyeceğini düşündüğü zaman kolay bir şekilde ilişkisini bitirir.

Koç Burcu Kadınının Sevip, Sevmediği Şeyler

Koç burcu kadını güçlü düşünceleri ve sağlıklı bir libidosu olan, tutkulu ve samimi olan biridir. Yine de sabırsız ve inatçı olabilir. En büyük eksikleri, başkasının kendi işini kendi yapma gereksinimlerini anlamamalarıdır. Bu da karışılmaması gereken bazı işlere karışılmasına yol açabilir.

Koç Burcu Kadınına Ne Hediye Alınır?

Koç burcu kadını açık renkli ve sade pratik hediyeleri sever. Giydiği her şey açık olmalı ve saldırgan olmayan bir şekilde ilişki sergilemelidir. Mücevher hediye etmek iyi bir seçim olmayabilir ya aşırı severler ya da hiç sevmezler. Bununla birlikte dikkat çekmeyen ve pahalı bir hediye alınırsa bunu bir yakınlık göstergesi olarak görürler.

Koç Burcu Erkeği

Koç Burcu Erkeği – Aşk Hayatı

Eğer koç burcu erkeği âşıksa öyle ya da böyle anlaşılır. Bu durumda davranışlarının iki ucu olur. Bir uçta bir savaşçı gibi aşkı için sevdiği kişinin kalbi için savaşma gereksinimi hisseder ve bu yolda onu hiçbir durum durduramaz. Kısaca ilgilendiği kişinin dikkatini kazanma çabasında ısrarcı olur. Diğer uç ise koç burcu erkeği kendi duygularını anlamaya aciz bir adam haline gelir. Bu da onu mesafeli ve hatta öfkeli bir hale getirir. Hissettiklerini anlatamaz, konuşma yeteneğini kaybetmiş birine dönüşür.

Koç Burcu Erkeği – İlişki Hayatı

Genellikle koç burcu erkeği için ilişki hayatı kolay değildir. Kız arkadaşı ile iletişim kurmak, iki kişi için düşünmek ve merhamet duymak gerektiğinde zorlanırlar. Her şeyi yalnız başlarına yapmayı çok severler ve kendi liderliklerini takip edecek kadar enerjik olan bir kız bulmanın çok zor olduğunu düşünürler. Koç burcu erkeği ile iyi bir ilişki yaşanmak istenirse, maddi ve manevi manada bağımsız kalınabilmesi önemlidir.

Koç Burcu Erkeğinin Sevip, Sevmediği Şeyler

Koç burcu erkeği güçlü, özgüvenli ve çekicidir. Heyecan verici ve yeni şeylere her zaman hazır bir durumdadırlar. İlk adımı atmaktan asla çekinmezler. Bununla birlikte kendilerinden başka hiç kimse için çok bir şey hissetmezler. Bencil, bitkisel ve kaba olabilirler. Her ilişkilerine kendi üstünlüklerini ispat edecekleri bir savaş arenası gibi bir muamele gösterebilirler.

Koç Burcu Erkeğine Ne Hediye Alınır?

Kırmızı renkli ve keskin şeyleri severler. Hediye olarak bir alet seti, bir İsviçre çakısı alınabilir. Erkeksiliklerini vurgulayacak hediyeler hoşlarına gider. Alınacak hediye üstünde çok düşünmeye gerek yok çünkü o da sizin hediyeniz üstünde çok düşünmeyecektir.

Koç Burcunun Burç Uyumu

Koç Burcunun En İyi Anlaştığı Burçlar

İkizler -Koç Uyumu

Koç-İkizler ilişkisi her zaman heyecan ve hareket dolu enerjik bir ilişkidir. Koç ve İkizler, beraber bilgiye olan açlıklarını gidermeyi ya da bir şeyler keşfetmeyi çok sevecekler.

Yay – Koç Uyumu

Yay burcu, koç burcunun doğal olan zevklerine hitap eden başka bir enerjik olan burçlardan biridir. Her iki burç üyesi de sosyalleşmeyi severler, içgüdüsel ve hareketlidirler. Bu sebeple ilişkileri yeni keşiflerle ve eğlence dolu olacaktır. Bunun dışında ten uyumları da oldukça yüksektir; aralarında olan bu uyum ilişkilerine de yansır.

Aslan – Koç Uyumu

Eğer aslan ile koç, sahne ışığını paylaşabilmeyi, almak kadar vermeyi de öğrenebilirseler ilişkileri son derece özel ve enerjik bir birliktelik haline gelir.

Koç Burcunun Anlaşamadığı Burçlar

Başak – Koç Uyumu

Koç burcunun liderliğe olan arzusu, başak burcunun eleştiren, kılı kırk yaran tarafı ile çatışır. Bu ilişki sadece her iki taraf da çok sabırlı olduğu takdirde başarılı olabilir.

Oğlak – Koç Uyumu

Koç burcu da oğlak burcu da doğuştan liderdirler ama ikisinin de liderliği farklı yönlerdedir. Para yüzünden kavga etme ihtimalleri oldukça yüksektir bunun sebebi ise koç burcunun müsrif bir tarafının olup oğlak burcunun daha tutumlu olmasıdır. Bunun dışında koç burcu yeniliği ve çeşitliliği severken oğlak burcu ise geleneklere sadıktır; bu da yine anlaşmazlığa sebep olur. Yani bu iki burç üyesi her bakımdan uyumsuzdur.

Boğa – Koç Uyumu

Boğa burcu ve koç burcunun hayata bakış açıları birbirlerinden farklı olduğu için uzlaşma noktasında zorlanırlar. Koç burcu sürekli koşturmaca ve enerjik halindeyken boğa burcu ise yavaştırlar ve harekete geçmek için hiç acele etmezler. Koç burcu yeni şeyler denemeyi ve macerayı severken boğa burcu bireyleri evde oturmayı tercih eder. Boğa burcu bireyleri para kazanmaya önem verir fakat koç burcu bundan ziyade parayı harcamak ile daha çok ilgilenir; yani para da çoğu zaman kavga konusu olabilir. Her iki taraf da her ne kadar üstüne düştüğünde bir dengeyi tutturabilseler de çoğu Boğa-Koç birlikteliği kısa süreli olma yönündedir.

Belirsizler

Koç – Koç Uyumu

Aynı burçtan çoğu beraberlikte olduğu gibi iki Koç bireyi bir araya geldiklerinde enerjik veya harika bir ilişki de olabilir korkunç bir ilişki de olabilir. Çünkü iki birey de ilişkideki yardımcı rolü oynayan kişi olmak istemez. Çiftler zaman zaman kontrolü birbirlerine bırakmayı öğrenebilirlerse uzun süreli bir ilişki olabilir.

Terazi – Koç Uyumu

Koç burcu ile terazi burcu çoğu zaman ilk zamanlarda aralarında güçlü bir bağ olduğunu düşünebilirler. Fakat eğer koç burcu ilişkinin diğer kısımlarında eğlenceye düşkün olan teraziden çok fazla şey talep etmesi durumunda terazinin oynak olan ibresi daha güzel ihtimallere doğru yönelebilir. Bazı zamanlarda fiziksel bağ ilişkiyi sürdürmeye yeterli olsa da ilişkinin gidişatı birbirlerinin eksik özelliklerini tamamlamalarına bağlı olarak değişir.

Koç Burcuna Uygun Meslekler

Koç burcu bireyleri aydınlık fikirler üretmeyi ve insanları düşüncelerinin peşinden sürüklemeyi severler. Zodyak’ın en rekabetçi burcu olması dışında buna ek olarak aynı zamanda ilk burcudurlar ve yaptıkları her işte birinci olmayı severler. Zorluklar ile karşılaşmaktan zevk alırlar. Kendi alanlarında bir liderin sahip olması gereken tüm cesarete sahiptirler. Yönetici gezegeni Mars olan koçlar ise lider ruhları sayesinde elektronik mühendisi, mühendis, itfaiyeci, dişçi, ordu çalışanı, antrenör, kasap, marangoz, matematikçi, cerrah, müzisyen, şovmen, satışçı olabilirler.

Koç Burcu Ünlüleri

 • Leonardo da Vinci
 • Cem Karaca
 • Emma Watson
 • Deniz Akkaya
 • Amy Smart
 • Jackie Chan
 • Lady Gaga
 • Elton John
 • Victoria Beckham
 • Charlie Chaplin
 • Bensu Soral
 • Murat Yıldırım
 • Ezgi Mola
 • Pelin Akil
 • Özge Özpirinçci

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Dijital Pazarlama dedi ki:

  Koç burcunun yüzü tahminen ne zaman güler 😀

Yorum Yaz