Bilim Nedir?

Bilim Nedir?

Bilim Nedir?

Bilim tanımı nedir? Bilim evrenin, evrendeki olgu ve olayların bir bölümünü ele alarak, bazı yöntem ve deney yollarından yararlanarak gerçeğe, gerçekliğe dayanarak bazı yasalara ulaşan bilgi yolu olarak tanımlanır.

Bu aynı zamanda pozitif bilim olarak da adlandırılır. Bunlar kanıtlanabilir, onaylanabilir ilimleri ifade eder. Deney ve gözleme dayanan bir yapısı yer almaktadır. Bu çerçevede,

 1. Biyoloji,
 2. Matematik,
 3. Geometri,
 4. Cebir,
 5. Fizik,
 6. Matematik,
 7. Kimya,
 8. Astronomi,

Dalları vardır. Pozitif bilimler bu açıdan sadece insanı değil, aynı zamanda insandan bağımsız şeyleri de içine alır. Beşeri bilimlerde ise edebiyat, görsel sanatlar ve tarih mevcuttur

bilimin-ozellikleri

bilimin-ozellikleri

Bilimin Hangi Özellikleri Var?

Bilimin özellikleri çoğu insan tarafından bilinmeyen ve soru işareti ile karşılanan yapıya sahiptir. Bunlardan temel olarak şu şekilde bahsedilebilir;

 1. Olgusallık: Olgusallık, bilimin en başta gelen özelliklerinden bir tanesidir. Mevut olan önermeler gerek dolayı gerekse doğrudan gözlemlenebilir, ölçülebilir yapıya sahiptir.
 2. Mantıksallık: Bilimde mevcut olan tüm ifadeler mantıklı olmalı, birbirleri ile hiçbir şekilde çelişmemelidir.
 3. Genelleyicilik: Bilim olguların yanı sıra bazı ilişkileri de bulmayı amaçlar. Sınıflama, bilimsel araştırmalarda atılan adımlardan bir tanesidir.
 4. Objektiflik: Bilim istek ve ön yargılardan kurtularak çalışmayı, yani objektifliği amaçlar. Lakin bilim insanları düşünce ve görüşlerini her an tam anlamıyla çalışmadan uzak tutamayabilir.
 5. Süreç: Bilim kısa sürede yapılan bir şey değildir. Aksine uzun bir inceleme ve araştırma süreci gerektirir.
 6. Eleştirellik: Bilimin her bölümü eleştireldir. Tüm kuram ve düşünceler yeni kanıtlar çerçevesinde değişebilir.

Bunun yanı bir takım etik kurallar da vardır.

bilimsel-etik-nedir

bilimsel-etik-nedir

Bilimsel Etik Nedir?

Etik kuralları toplum içinde düşünce, etkinlik ve davranış gibi durumlarda bir takım maddeleri kapsar. Bunlar bilimde de farklı şekildedir. Bilim etiği dendiğinde dürüstlük, özgürlük, liyakat ve dürüstlük gibi maddeler geçerlidir.

Ayrıca bilimsel araştırma ile ortaya koyulan makaleler, tezler, projeler, kitaplar ve diğer unsurlar da dipnot ve kaynakça kullanılarak yapılmalıdır. Tasarım, analiz ve teknikler de doğru olduğu analiz edildikten sonra uygulanmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz