Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Kalsiyum Deposu Yoğurt

0

Kalsiyum Deposu Yoğurt

Yoğurt, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır ve bağışıklık sistemini destekleyen birçok özelliği vardır.

Kemik sağlığı için kalsiyum içeren besinlerin tüketimi önerilir ve yoğurt, sütten daha fazla kalsiyum içerir. Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Bu şifa deposu, bağırsakların çalışmasına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. Yoğurt laktoz içeriği sebebiyle sindirimde avantaj sağlar, probiyotikler içerir ve vücut bağışıklığını destekler.

Yoğurt, kemikleri güçlendirir ve korur, osteoporozun önlenmesinde önemli bir rol oynar. Kalsiyumun en önemli işlevi kemik gelişimini sağlamak ve diş sağlığını korumaktır. Kalsiyuma ihtiyaç hamilelik ve emzirme dönemi gibi büyümenin hızlı olduğu dönemlerde daha da artar.

Yoğurt fosfor açısından da oldukça zengindir. Hücrelerde yer alan RNA ve DNA moleküllerinin temel yapıtaşlarından biri olan fosfor, hücredeki tüm enerji döngüsünü sağlar. Yoğurt ayrıca B1, B2 ve B3 vitaminlerini sentezler ve cilt sağlığı konusunda da vücudu destekler.

Yoğurt, ana yemeklerde veya ara öğünlerde tercih edilebilir. Yoğurt günün her öğününde tüketilebilir. Gün içerisinde en az bir kase yoğurt tüketmek önerilmektedir. Günlük tüketim miktarı diğer süt gruplarının tüketim durumuna göre de değişiklik gösterir. Eğer gün içerisinde diğer süt ürünleri de tüketiliyorsa, günlük en az bir kase yoğurt tüketimi yeterlidir. Fakat hiçbir süt ürünü tüketilmiyorsa, bu miktar 34 kaseye çıkabilir.

Doğal yoğurtların tercih edilmesi önemlidir, çünkü bazı hazır yoğurtlar yüksek miktarda ilave şeker ve yararlı olmayan diğer katkı maddelerine sahiptir. Bu nedenle, doğal yoğurtların güvenilir olduğu unutulmamalıdır.

yoğurt

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Yoğurt, sindirim sistemi için faydalı bakteriler içerir. Bu bakteriler bağırsak florasını sağlıklı tutarak sindirimi kolaylaştırırlar. Yoğurt, laktoz intoleransı olan kişiler tarafından da tüketilebilir, çünkü laktoz içeriği süte göre daha azdır.

İlginizi Çekebilir;  Sağlıklı Beslenme: Dengeli Bir Diyetin Temel Prensipleri

Bazı araştırmalar, düzenli olarak yoğurt tüketmenin koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir. Yoğurt, kalp sağlığına ve diyabete karşı koruma sağlar ve kanser riskini azaltabilir.

1 Kase Yarım Yağlı Yoğurdun İçinde Bulunan Vitaminler

  • 8 g protein
  • 2 g karbonhidrat
  • 3,5 g yağ
  • 230 mg kalsiyum
  • 320 mg potasyum
  • 44 iu A vitamini
  • 2 mg C vitamini
  • 200 mg fosfor
  • 10 mg kolesterol
  • 100 mg sodyum

Yoğurdun suyu mutlaka dökülmeden tüketilmelidir!

Yoğurdun suyunu dökmeyin çünkü bakteriler faaliyetleri sırasında B1, B2 ve B3 vitaminlerini sentezlerler. Yoğurt, birçok farklı lezzet ve türde bulunur, bu nedenle herkes için bir seçenek vardır.

Sonuç olarak, yoğurt, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır ve bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, kemik sağlığı ve diğer birçok konuda faydalıdır. Doğal yoğurtların tercih edilmesi önerilir ve günlük olarak tüketilmesi önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.