Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Aspirin Kullanımı ve Aspirin Ne İşe Yarar

Reklam
Aspirin Kullanımı ve Aspirin Ne İşe Yarar

Aspirin Kullanımı ve Ne İşe Yarar

 

İnsanlar günlük hayatta birçok uğraş ile zaman geçirmektedir. Bu uğraşlardan bazıları ev de geçirilen ve hayatı sürdürmek için kazanımlar el etmeye yarayan iş hayatıdır. Bu durum bireyler için bazı zorlukları getirecektir. Bu zorluklar fazlalaştığında bireye bazı etkiler yapabilir.  Buna örnek olarak da baş ağrılarını verebiliriz. Bireyler bu durumlarda ilaç tedavisine başvurmalıdır.

 

 

ASPİRİN NEDİR?

 

Aspirin reçetesiz satılmaktadır. Her türlü hafif ağrılara iyi geldiği için halk arasında kullanımı yaygındır. Baş ağrılarını azaltmak ve engellemek için en fazla kullanılan üründür.

 

 

ASPİRİNİN KULLANILDIĞI YERLER

 

Aspirin denilince ilk aklımıza gelen başı ağrısı olur. Hemen hemen herkes ufak bir başı ağrısında aspirin içmiştir ve etkisi olduğundan günümüzde kullanımı yaygındır.

 

Baş ağrısının kapsamına diş, kulak gibi bölümlerimizde girer. Aspirin bu ağrıları da geçirdiğini görürüz.

 

Aspirin ağrı geçiricinin yanı sıra ateşi düşürmeye ve iltihap gidermeye de iyi gelir

Aspirin birçok alanda etkisi çoktur. Prostattı önler, kaşıntıyı giderir, tansiyonu düşürür, kolon kanserini önler ve bunun gibi birçok alanda yararı vardır.

 

Romatizmaya ve sancılara da iyi gelir. Fakat bu ağrılarda doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Yan etkilerini bünyemiz kaldırmaya bilir. Bunun yanı sıra daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

 

ASPRİNİN YAN ETKİLERİ

  • Aspirin kullanımı yaygın olmasının yanında sindirimi zor olan bir ilaçtır. Mide yanmalarına ve kanamalarına yol açar. Bunun için fazla kullanmayın.
  • Aspirin akciğerde hava yollarını daraltır. Astım hastaları kullanmamalıdır. Aspirine karşı vücut alerji de olabilir.
  • Aspirinin yan etkilerinin belirtileri; bulantı, kusma, hızlı nefes alıp vermek, baş dönmesi, kulaklarda uğultu başlar, görme bozukluğu, işitme zayıflığı görülür
  • Aspirinin daha tehlikeli belirtileri; titreme, ileri derece de nefes darlığı,  aşırı terleme, vücutta su azalması, aşırı ateş ve koma da görülür ciddi derecede hastalıklara neden olabilir. Doktor tavsiyesiyle kullanmaya özen gösteriniz.

 

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz