Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Astım Nedir Belirtileri ve Önlemleri

Reklam
Astım Nedir Belirtileri ve Önlemleri

Astım Nedir Belirtileri ve Önlemleri

ASTIM NEDİR

Krizler halinde gelen nefes darlığın astım denir. Bu nefes darlığı kısa veya uzun süreli olabilir. Bunun nedeni akciğere hava gönderen borucukların daralmasıdır. Astım hastaları en çok nefes vermekte zorlanırlar.

ASTIMIN BELİRTİLERİ

Astımın en önemli belirtisi nefes darlığıdır. Kuru ve uzun süren bir öksürük vardır. Balgamda görülebilir. Solunum daraldığından hışırtılı bir ses çıkar hastadan. Ara ara öksürük krizi gelir. Bu öksürük krizleri ağır olursa morarma görülür. Nefes darlığı çoğunlukla gece görülür. Astım hastaları parfüm, saç spreyi, boya, sigara dumanı gibi kokulara alerjisi olur. Bu kokulardan öksürük krizine girebilir.

ASTIMIN ÖNLEMLERİ

Astım hastaları öksürük krizine girmesine neden olan maddeyi uzaklaştırmalıdır. Astım hastalıkları buruna çekilen ilaçlarla kendilerini rahatlatmalıdır. Çiçek tozları (polen) ve ev tozlarından korunmalılardır. Polenli günlerde evden çıkmamaya çalışınız. Astım hastaları evlerinde toz tutan eşyalar kullanmamalıdır. Ayrıca sık sık ev temizliği yapılmalı bu temizlik yapılırken astım hastaları evden uzaklaşmalıdır. Astım hastaları yatak, yastıklarını tüy ve yün kullanmamalıdır. Astım hastalarına diğer bir tehlike de kedi, köpek, tavşan, fare, kuş gibi hayvanlar astım nöbetlerine sebep olur. Hastayı ciddi şekilde rahatsız eder. Bu tür hayvanları astım hastalarını evlerinde beslememelidir. Ayrıca astım hastaları yün örmemeli, hava kirliliğin fazla olduğu yerde yaşamamalıdır. Astım hastaları sigara içmemeli ve astım hastalarının yanında sigara içilmemelidir. Astım hastaları bol sıvı tüketmelidirler. Düzenli egzersiz yapmaları sağlıkları için önemlidir. Soğuk havalardan korunmalıdır.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz