Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ VE SEBEPLERİ NELERDİR?

Reklam
BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ VE SEBEPLERİ NELERDİR?

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ VE SEBEPLERİ NELERDİR?

   Baş ağrısına sebep olan birden fazla hastalık vardır. Toplumda sık sık görülen baş ağrısı çeşidi; gerilim tipi baş ağrısıdır. Kaygılar, stres ve sinir baş ağrısına sebep olur. Bu makalede baş ağrısının tedavisi nedir?, baş ağrısı nasıl geçer? gibi soruların cevabı olacaktır.

Baş ağrısına sebep olan birden fazla hastalık vardır.

Toplumda sık sık görülen baş ağrısı çeşidi; gerilim tipi baş ağrısı olarak adlandırılan; kaygılar, stres ve sinirin sebep olduğu baş ağrısıdır. Bu çeşit baş ağrısı, genelde başın çevresini saran bir ağrı olarak bilinir. Gerilim tipi baş ağrısı genelde öğleden sonraları daha çok görülür ve ilk zamanlarda ağrı kesicilere cevap vermesine rağmen sonraki zamanlarda ağrı kesicilere cevapsız hale gelebilir. Uzun süreli ağrı kesici alan hastalarda, ağrı kesicilere bağlı olarak böbrek ve mide hastalıkları görülebilir. Bu sebeple bu çeşit baş ağrısının ağrı kesicilerden ziyade özgül tedavi yaklaşımları ile tedavi edilmesi daha doğru görülür. Bu tedavi yaklaşımları kaygı ve gerilimi azaltacak ilaçlar, psikoterapilerden biri ve rahatlama egzersizlerini içerebilir.

Başka bir sık görülen baş ağrısı sebebi ise migrendir. Migren de toplumda oldukça çok görülen bir rahatsızlıktır. Genelde tek taraflı olan ve zonklayıcı bir ağrıya sebep olur. Ağrı ile birlikte kusma ve bulantı görülebilir. Migren ağrısı aşırı şiddetli olabilir ve bu sebeple kişinin iş ve okul performansında ciddi gerilemelere sebep olur. Migrenin tedavisinde triptan diye adlandırılan özel ağrı kesiciler kullanılabilir. Fakat kişide sık sık ataklar görülüyorsa, bu ataklara bağlı aile, okul ve iş hayatında bazı problemler ortaya çıkıyorsa özel bazı migren ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar anti-epileptik diye adlandırılan epilepsi ilaçları ve beta-blokör diye adlandırılan tansiyon ilaçlarıdır.

Sık sık görülen bir diğer migren çeşidi adet ile ilişkili migrendir. Bazı kadınlarda her adet dönemlerinde tekrarlayan migren atakları olur. Bu çeşit atakların tedavisinde de önleyici tedavi yaklaşımları uygulanabilir. Mesela, migren ilaçları sadece adet dönemlerinde kullanılarak adete bağlı ağrıların önüne geçilebilir.

   Üçüncü sık görülen baş ağrısı çeşidi de nevraljilerdir. Bu tip ağrılar genellikle elektrik çakması gibi algılanan kısa süreli fakat aşırı şiddetli ağrılardır. En çok görüleni yüzde görülen trigeminal nevraljidir. Birey yüzünde çok kısa süren fakat çok rahatsız edici elektriklenmeler hisseder. Bu çeşit ağrıların tedavisinde ilk tercih edilen epilepsi ilaçlarıdır. Fakat bu tedaviden fayda görülmezse ilgili sinirin bokajı yoluna gidilir. Sinir blokajında ağrıya sebep olan sinire lokal anestezik verilerek uyuşturulur. Bu sayede ağrıda uzun süreli kesilme sağlanmış olur.

 

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz