Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

DİŞ İMPLANTI TEDAVİ SÜRECİ

Reklam
DİŞ İMPLANTI TEDAVİ SÜRECİ

DİŞ İMPLANTI TEDAVİ SÜRECİ

 

İmplant tedavisi, çene boşluklarına titanyum vida yerleştirilmesi ile oluşan destekler üzerine protez dişlerin yapılmasından oluşan bir süreçtir. Peki, Ne kadar süre sonunda ve hangi aşamalar sonucu estetik bir gülüşe kavuşulur?   Diş implantının tedavi süreci nasıl işler? Bu ve buna benzer tüm soruların cevabını içerikte bulabilirsiniz.

İmplant Nedir?

Eksik dişlerin giderilmesi amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan oluşan vidalara verilen addır. Bu vidalar diş kökü olarak işlev görür ve üstüne farklı şekillerde olan kalıcı protezler uygulanarak hastanın yeni dişlere kavuşması sağlanır. Çok uzun süre kullanılabilir ve hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan doğal dişlerin yerini alan uygulamadır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İlk olarak muayene aşaması gerçekleşir. Bu ilk aşamada bazı röntgenler veya tomografi yolu ile kemik yüksekliği, kemik kalınlığı, çene kemiği içindeki başka oluşumlar ile implant yapılacak bölge arasındaki komşuluk ilişkisi değerlendirilir yani kısaca kemik yapısının tedaviye ne kadar uygun olduğu belirlenir. Kontroller bittikten sonra ise uygulama aşamasına geçilir.

Titanyum malzemesinden oluşan implantlar yani vidalar, tıbbi bazı cihazlar kullanılır ve steril bir ortamda kemik içinde açılan oyuklara koyulur. Koyulan implantlar kök görevi gördüğü için kemiğe kaynaşmaları gerekir, bu kaynaşma süresi 2-3 ay arasında değişebilir. Bu kaynaşma süresi beklenirken, implantların üstü boş bırakılmaz; dişler arasında olan ilişkinin müsaade ettiği derece geçici protezler ile kapatılır.

İmplant yüzeyi ve kemik arasındaki kaynaşma için yeterli süre beklendikten sonra yeniden diş hekimi kontrolüyle röntgen çekilir ve durum teyit edilir. Kaynaşma problemsiz bir şekilde gerçekleşmiş ise, implant çevresinde bulunan dokuları hazırlayıp, hastayı proteze daha önceden alıştırmak amacıyla diş etleri hafif açılır ve alıştırma protezi yerleştirilir. Alışma süreci 7 gün sürer ve bu sürenin ardından eğer bir aksilik bulunmazsa ağız, protezi kaldırabilecek duruma gelir. Böyle bir durumda son aşama olarak da kalıcı protez hazırlanır ve implantın üstüne yerleştirilip, sabitlenerek süreç bu şekilde tamamlanır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hastanın çene yapısı ve implant yapılacak kısımdaki kemik miktarı, hastanın sistemik durumu, sigara kullanımı ve hastanın yaşı gibi etkenler tedavi sürecinin belirlenmesinde etkili rol oynar.  Bu etkenlerin diş hekimi tarafından değerlendirilmesi sonucunda implantların yerleşmesinden sonraki kaynaşma süreci belirlenir. Hastanın sağlığına ve çene kemiğinin durumuna göre bireysel etkenler ele alınması takdirde duruma göre implant uygulaması yapıldıktan kısa süre sonra veya 6 ay süreye kadar protez dişlerin uygulamasına geçilir.

İmplant Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Hastaların implant tedavisinden çekinmesinin en büyük faktörü, bu tedavinin ağrılı ve zor olduğunu düşünmelerinden kaynaklıdır. Fakat bu yersiz bir korkudur. İmplant tedavisi, lokal anestezi ile uygulanan bir tedavi şeklidir ve işlem esnasında hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Ardından cerrahi bir operasyon atlatan tüm kişilerde olabileceği gibi hafif ağrılar olsa da doktor gözetimi ile alınan ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle ağrı dindirilebilir. 1-2 gün sonra ise yemek yeme faaliyeti de dahil olmak üzere kişiler günlük yaşantılarına kaldığı yerden devam edebilir. Korkuyu yenmenin yolu hekim ile iletişime geçmektir. Dişsiz olarak geçirilen her sene çene kemiğinden daha fazla kayıp anlamına gelir. Çene kemiğindeki kayıplar arttıkça da tedavi süreci zorlaşır ve uzar.

Her Hastaya İmplant Yapılabilir Mi?

Gelişme çağını tamamlayan, genel olarak da sağlık durumu iyi olan tüm kişilerde kemik yapısı incelendikten sonra implant yapılabilir. Hipertansiyon hastası, kalp hastası ve şeker hastası kişilerde ise doktor kontrolü ve gözetimi altında olmak şartıyla, bu tedavi uygulanabilir.

İmplant Uygulaması Sonrasında Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Aslında normal zamanlarda dişler için yapılması gereken bakımın üstüne implant için ekstra bakım gerekmez. Ama implant tedavisine ihtiyaç duyan kişiler eğer sahip olduğu dişleri diş bakımı konusunda olan eksik alışkanlıkları sebebiyle kaybetmişlerse, bu eksiklikleri implant işlemi ardından telafi etmeleri ve diş bakımına gerekilen kadar önem vermeleri gerekir. Fazla sigara kullanmayan, dişlerini düzenli olarak fırçalayan, ağız suyu kullanan ve düzenli bir şekilde hekim kontrolüne giden kişilerde implant kullanımı max süreye ulaşır ve implanttan alınan verim tatmin edici olur.

İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

İmplantın ömrü kesin olarak biçilememektedir.

 İmplant Tedavisi İçin Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

İmplant tedavisi için yapılan kontroller, tahliller genelde gün içinde yapılır ve bunun dışında implantın kaynaşması gibi bekleme sürelerini kendi evinde sorunsuz bir şekilde geçirebileceğinden ortada hastanede yatmayı gerektiren bir durum yoktur.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz