Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Reklam
Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerimiz içinde, ağrı hissedilmesini sağlayan ince bir sinir ağı ile, beslenmesini sağlayan yani dişe kan taşıyan bir damar ağı vardır. Bu canlı dokular diş kökünün ucunda olan bir delikten diş kökünün içine girer, kökün içindeki kök kanalı adlı boşlukta ilerleyip, dişin ağız içinde görünen kısmında oda olarak tabir edilen daha geniş olan bir boşluğa kadar uzanır. Bu sinir ve damar yapısına “diş pulpası”, kökte bulunan kanala “pulpa kanalı”, dişin ağız içinde bulunan kısmında yer alan pulpayı bulunduran daha geniş olan boşluğa da “pulpa odası” denir.
Diş pulpasının bazı uyaranlar karşısında ağrı hissetmesi doğal bir davranıştır ve olması gereken bir tepkidir. Mesela darbe aldığında veya sert bir şey ısırıldığında veya sınırları zorlanacak kadar soğuk veya sıcak bir şey yenilip içildiğinde, diş ağrı hisseder ve bizi zararlı olan bu etkilerden uzak durmamız hakkında uyarır. Buna savunma mekanizması denir. Fakat bazı durumlarda, dişler çok fazla hassaslaşır, küçük uyaranlarda dahi ağrı yapmaya başlar, herhangi bir müdahale de bulunulmaz ise bu ağrılar zamanla durduk yere başlayan veya geceleri özellikle artan ve hiç durmayan ağrılarla hayatı felç edecek boyutlarda olan ağrılara dönüşebilir. Bir diş pulpasını, bu seviyede hassaslaşacak dereceye getiren neden, genelde o dişte oluşan bir çürüktür. Çürük daha büyümemiş iken, dişte küçük tepkiler verir ve bu durumda kolay bir dolgu ile temizlenip tedavi edilir.
Fakat, çürük büyüyüp de dişte durduk yere başlayan ağrılara yol açacak noktaya geldiği zaman genelde dolgu tedavisi yalnız başına yeterli olmaz.
Diş kökü kanal tedavisi, diş ağrısını kesmek için dişe ait olan pulpanın çıkarılarak, pulpa kanalı ve pulpa odası denilen boşlukların, mikroorganizmalardan arındırılıp, bu boşlukların sızdırmaz bir şekilde doldurulması işlemine denir. Bu şekilde dişte ağrı oluşturan etken yani diş siniri ortadan kaldırılmış olur.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz