Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Schengen Nedir ve Schengen vizesi nasıl alınır?

0

Schengen Nedir ve Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen Nedir?

Avrupa ülkelerinin birçoğunu kapsayan pasaportsuz seyahat bölgesini ifade etmektedir. Dünyanın en büyük serbest seyahat bölgesi olarak geçmektedir.

Schengen ülkeleri hangileridir?

Schengen anlaşmasını imzalamış 26 ülkeyi kapsamaktadır. Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn ülkeleri Schengen ülkeleri olarak geçmektedir. Schengen üye ülke vatandaşları kendi aralarında herhangi bir pasaport kontrolü ve gümrük kontrolü yapılmadan seyahat edebilmektedirler. Bu ülkelerin dışında yer alan ülkelerde Schengen ülkelerine giriş için pasaportun yanı sıra vize almasıda gerekmektedir. Ülkemizden bu ülkelere seyahat edebilmek için de vize almak gerekmektedir.

Schengen-vizesi
Schengen-vizesi

Birden fazla Schengen ülkesine seyahat için vize başvurusunu nasıl yapmalıyım?

Avrupa’ ya seyahat ettiniz ve bir ülkede yalnız seyahat etmek değilde bir den fazla Avrupa ülkesinde seyahat edilecek ise bu seyahat öncesi kaç gün kalacağınızı, giriş yapacağınız ülkeler ve çıkış yapacağınız ülkeleri önceden belirlemeniz gerekmektedir. Bu işlemlerinizi tamamladıktan sonra ülkenizdeki Schengen konsolosluklarının birinde vize randevu sürecini başlatmanız gerekmektedir.

Avrupa Ülkeleri için Vize ücreti ne kadar?

2 Şubat 2020 itibari ile güncellenen vize ücretleri yetişkinler için 80 Euro, 6-12 yaş çocuklar için 40 Euro olarak belirlenmiştir. Yine bu ücretler kişinin uyruğuna ve diğer faktörlere göre daha düşük ücret ödeyebilir veya hiç bir ücret ödemesi yapmayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.