Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

IOS Nedir?

0

Bu yazımızda sizlerle birlikte IOS üzerine bilgileri inceleyeceğiz. Mobil teknolojilerin yükselişe geçmesi ile birlikte ve bilgisayar mantığı ile çalışmasına müteakip şirketler işletim sistemi geliştirme yoluna gitti. Dünya genelinde en büyük olarak niteleyebileceğimiz Android ve IOS işletim sistemleri vardır. Apple şirketi, sadece kendi ürünlerine özel geliştirdiği IOS işletim sistemini kullanır.

 

Android ise dünya genelinden üreticilerin tercih edebildiği bir mobil işletim sistemi modelidir. İşletim sistemleri, bildiğimiz gibi bilgisayar mantığında çalışan cihazlar için olmazsa olmazlardan birisi olarak da dikkat çeker. Peki IOS nedir? Bu sorunun yanıtını çok daha yakından incelemek istiyoruz.

 

IOS Nedir?

 

Eski adı iPhone OS olarak konulan ve zaman içerisinde IOS olarak değişen Apple mobil cihazlarının işletim sistemi modelidir. Bilgisayar modellerinde kullanılan MAC OS X altyapısı kullanılarak geliştirilmiştir. Tablet, akıllı telefon ve akıllı saat modellerinde kullanılmaktadır. 4 tabakalı bir mobil işletim sistemi modelidir ve sistem özellikleri itibari ile 500 MB yer kaplamaktadır. Android işletim sistemine nazaran çok daha ekonomik bir alana sahiptir diyebiliriz.

IOS Özellikleri

  1. Hybrid çekirdek yapısını kullanmaktadır.
  2. 4 tabakalı işletim sistemi yazılımıdır.
  3. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değildir.
  4. Cocoa Touch adı verilen kendine özgü arayüzü kullanır.
  5. 21 Haziran 2010 tarihi ile aktif şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bundan önceki süreçte iPhone OS adı ile kullanılmaktaydı.
  6. UNİX altyapısına sahip DOS tabanlı bir işletim sistemi türüdür.
  7. IOS 4 ismi ile başlamıştır. iPhone serileri ile birlikte genel olarak ios güncellemeleri de yapmaktadırlar. Bugün IOS 13 modeline kadar geliştirilmiştir.
  8. Apple şirketi dışında kesinlikle kullanımı yasak olan bir mobil işletim sistemi modelidir.

 

İlginizi Çekebilir;  Yaşam Portalı Web Sitemiz Açılmıştır
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.