Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek Sağlığı
  4. »
  5. BEBEKLERİN AĞLAMASININ SEBEPLERİ VE SAKİNLEŞTİRME YÖNTEMLERİ

BEBEKLERİN AĞLAMASININ SEBEPLERİ VE SAKİNLEŞTİRME YÖNTEMLERİ

admin admin -
35 0

BEBEKLERİN AĞLAMASININ SEBEPLERİ VE SAKİNLEŞTİRME YÖNTEMLERİ

   Bebek ağlıyorsa bu kesinlikle ani bir durum haberi değildir çünkü bu durum onlar için oldukça normal bir davranıştır. Bebeklerin yemek ihtiyaçları ya da tuvalet ihtiyaçları kadar sıradandır. Hatta tuvalet ve yemek dışında olan en önemli aktiviteleri de ağlamaktır. Şimdi insanın bir yanı bebeğin ağlamasını normal olarak algılarken diğer yandan bu konuyu düşünerek stres olabilir. Her yeni anne olanlar ve hatta Facebook ya da Instagram gibi sosyal medya hesaplarında mükemmel gibi davranan anneler bile bu konuda strese girebilirler ve kendilerini kötü hissederler.

Bu konuda baba ve annelerin bilmeleri gereken nokta her bebeğin ağlamak için bazı sebepleri olduğudur. Fakat ilk olarak ebeveynlerin sakin olmaları gerekir. Çünkü bebeklerin sakinleşmesi için bazı çözüm yolları da vardır. Şimdi bebeklerin ağlama sebepleri ve onları sakinleştirme yöntemleri açıklanacaktır.

1.Uyku sorunları

Bebeği birden fazla kez beslemek, diğer günün işlerini halletmek ve maillere cevap vermek için uyanık kalınan bir akşam düşünülsün. Annelerin uykuya ihtiyacı vardır ve dokunulsa gözyaşlarına boğulacak gibisinizdir. Bebek de bu durumdadır. Bazı zamanlar uyku kolay bir şekilde gelmez. Özellikle de bebek çok yorgunsa, bir uyku saatini kaçırmışsa ya da uyuyamamış ise bu onun için oldukça zor bir durumdur. Uykudan kaynaklı ağlamanın kesin bir çözümü bulunmaz. Sallamak, makine sesi ya da ‘şhhh’ sesi çıkarmak bebeğin daha kolay bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olur.

2.Açlık

Eğer bebeklerin minik işaretlerine alışmaya başlanmışsa ya da bebeğin açlığı anlaşılabiliyorsa ağlamadan önce bebek beslenmelidir. Fakat bu durum yüksek derecede tahmin işidir. Ama neyse ki açlıktan kaynaklı olan ağlamayı çözmek çok daha kolaydır. Bu ağlama sorununu hızlıca çözebilmek için bebeği biberona ya da memeye yaklaştırmak yeterlidir.

3.Reflü

Bazı dönemlerde düşünülen “Neden biri bebeğimin tırnaklarını söküyormuş gibi ağlıyor?” sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Yutağı mideye bağlayan kısım tamamen kapanmıyorsa ya da zayıfsa midedeki asitler rahatsız edici bir hale gelir. Eğer buna bağlı olarak reflüden şüpheleniliyorsa uzman bir hekime danışılması gerekir. Böyle bir durumda asla kendi kendine karar verilmemesi gerekir. Eğer hekim bebekte reflü olduğuna karar verir ise çözümünü de size anlatacaktır.

4.Kirli Bez

Eğer bebeğin altında kirli bir bez varsa bu onu ciddi derecede rahatsız hissettirir ve bebek, bezin değiştirilmesine ihtiyaç duyar. Ve hatta uykuda olsa bile bu durum bebeğin uyanmasına ve dolayısıyla ebeveynin uyanmasına da sebep olur. Açlık durumunda olduğu gibi bu durumda da çözümü basittir; bezi değiştirmektir.

5.Yalnızlık

Bebek beşiğinde tek başına yatarken kendini yalnız hissedebilir ve “Hey anne, şimdi yanımda sana ihtiyacım var.” Sözünü söylemek gibi bir yetenekleri yoktur. Bebekler genel olarak uyur fakat uyandıklarında yanlarında kimseyi göremedikleri zaman dikkat çekmek amacıyla yapabilecekleri tek şeyi yani “ağlamak” onu yaparlar. Eğer bir büyük ebeveyne bebeği ağladığında onu kucağa alınması gerektiğini söylerse bu yapılmamalıdır. Yeni doğan bebeği bu şekilde şımartmak yerine yanına sokulup bebeğe bolca öpücük verilebilir.

6.Yüksek sıcaklık

Havaların biraz serinlemesi ile endişelenen kesimden misiniz? Bu dönem geçişi ile bebeğin üstüne kazak, tişört, tayt, ceket, mont giydirip bunlara ek olarak battaniye örtüyor olabilirsiniz. Bebek aniden ağlamaya başladı ise bu çok şaşırtıcı bir durum değildir. Bebeğin ağlama nedeni çok sıcaklamasıdır. Bebekler ebeveynlerin sandığı kadar çok üşümez, bu nedenle bebeği kat kat giydirirken birkaç kez daha düşünülmesi gerekir.

7.Aşırı uyarılma

Bebeğin başının üstünde dönen ya da müzikli bir cihaz, sürekli çalışan ses yapan bir makine, bol miktarda oyuncak ve dolaptan gelen ışık varsa bu uyarıların hepsi bebek için çok fazla gelir ve bebek ağlamaya başlar. Bu nedenle bebeğin çevresinde nelerin olduğuna daha dikkatli olunmalı. Eğer çok fazla koku, ses, renk ya da dikkat dağıtan diğer şeyler varsa bunlardan gereksiz olanları ortadan kaldırarak bebek rahatlatılabilir.

Bazen ise hiçbir neden yokken sadece ağlarlar.

Bazen görünürde bir sebep yoktur fakat bebek ağlamaya başlar. Karınları tok, vücut sıcaklıkları normal ya da bezleri temiz olsa bile ısrarla ağlayan bir bebek varsa bir uzmana danışılmanın zamanı gelmiş olur. Bu yüzden sosyal paylaşım platformlarına başvurmak yerine gerçek bir uzmana gidilmeli ve problem ile çözümün ne olduğu öğrenilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir