Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgi
 4. »
 5. Çam Terebentin Yağı

Çam Terebentin Yağı

admin admin -
52 0

Çam Terebentin Yağı

Çam Terebentin Yağının Faydaları

Çam terebentin yağı, saç ve cilt bakımı kategorisinde oldukça fazla kullanılan, zeytinyağı ve badem yağı gibi kolay ulaşılabilir bir bitkisel yağdır. Bilimsel adı Pinus Sylvestris olan yağın anavatanı Avusturya olduğu biliniyor.

Çam Terebentin Yağının Özellikleri

Pinus türünden olan iğne şeklindeki çam ağacının yapraklarından elde edilen yağın, aromaterapi özelliği olan kendine has kokusu vardır. Ülkemizde 5 türü bulunan türün oldukça yoğun şekilde bulunur. Terebentin olarak da bilinen özün sağlık müttefiki yapan özellikleri sayesinde, binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmıştır. İçeriğindeki uçucu yağlar, faydalarını arttıran bir özelliğidir.

Çam iğneleri, çam terebentin yağı için kullanılsa da, bazı üretici firmalar tarafından çam kozakları da yağ elde etmek için kullanılmaktadır.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Cilt ve saç bakımına etkisi çok fazladır.
 • Kaşıntıları ve sivilceleri giderir.
 • Egzama için etkilidir.
 • Metabolizmanın işlevini arttırır.
 • Bağırsak sorunlarının iyileşmesini sağlar.
 • İdrar yollarına faydası vardır.
 • Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Romatizma ve eklem ağrıları için kullanılır.
 • Stres ve depresyon için fayda sağlar.
 • Göz sağlığına etkisi kanıtlanmıştır.
 • Enfeksiyonlara karşı savaşır.
 • Kesik ve yara izleri için etkilidir.
 • Solunum yollarını onarıcı etkisi vardır.
 • Çok amaçlı temizleyicidir.
 • Böcek ilacı olarak kullanılmaktadır.
 • Bronşit ve grip için fayda sağlar.

Ağrı Kesicidir

Çam terebentin yağı, analjezik olarak bilinir. Vücuttaki romatizma ve eklem ağrıları için iyileştirici bir bitkisel çözümdür. İltihaplanmalara ve kızarıklığa karşı yok edici etkisi vardır.

Metabolizmayı Çalıştırır

Metabolizmanın aktivite seviyesini yükselterek daha işlevsel bir hale getirir. Bağırsak sorunları için tedavi edebilme gücü yüksektir.

İdrar yollarını uyarıcı etkisi ile vücuttan fazla sıvı çıkmasını tetikler. Vücuttaki fazla yağ, ürik asit ve tuz için savaşır. Onların vücuttan uzaklaştırmasını sağlar.

Böbreklerin sağlığını kaliteli hale getiren çam terebentin yağı, gıda zehirlenmesinde de kullanılmaktadır.

Cilt Bakımına Faydası

Cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan bitkisel yağlar içinde, ön sıralarda yer almaktadır. Ciltteki sorunları giderirken, cilt sağlığını da içeriği sayesinde koruması çam terebentin yağının faydaları arasındadır.

Ciltteki kaşıntı, yara, sivilce, ölü hücreleri temizler. Egzama ve sedef hastalıkları için ise tedavi listesinde ilk tercih edilen bitkisel yağlardandır. Yaşlanma karşıtı özelliği sayesinde, kırışıklıklar ve sarkmalarda da etkilidir.

Saç Sağlığına Etkisi

Çam terebentin yağı, saç sorunları ve saç bakımı için paket halinde bir etki gösterir diyebiliriz. Saç derisi ve saçı tehdit eden her şeyde büyük fayda sağlamaktadır.

Saç dökülmesine karşı etkilidir. Saç derisi hasarlarını onardığından, kepek oluşumunu da engeller.

Saç köklerini güçlendirmesi ve saçların yağlanmasın engel olması da, bu bitkisel yağı en çok tercih edilme sebebidir. Saçların parlak ve dolgun bir yapıya kavuşmasını sağlarken, saçların hızla uzamasını sağlar.

 • Bilinmesi gereken bir nokta da; çam terebentin yağı, saç dersine direkt uygulanmaması gerektiğidir. Çünkü yapısı, saç derisinde yanma ve tahrişe neden olabilir. Az miktar kullanılmak üzere, çeşitli saç maskesi karışımları ile birlikte kullanılmalıdır.

Antidepresan Etkisi

Aromatik yapısı nedeniyle çam terebentin yağı, bir aromaterapi bitkisel yağıdır. İniş çıkışların çok olduğu bu yaşamda, ruhsal dengenin sağlanmasını, strese bağlı yorgunluk ve gerginliğin giderilmesinde etkilidir. Konsantrasyon eksikliği ve hafıza kaybı gibi sorunları iyileştirici rolü vardır. Bu kategoride enerji verici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Göz Bakımı

Göz sağlığı veya göz sorunları için kullanılan bitkisel yağlar sınırlıdır. Bu sınıfa giren bir yağ çeşidi olan çam terebentin yağı, antioksidan özelliği ile göz sağlığını korur. Katarakt ve görme bozuklukları gibi sorunlarda kullanılmaktadır. Yaşa bağlı göz rahatsızlıklarını da hafifletici etkisi, çam terebentin yağının faydaları arasındadır.

Solunum Yollarına Etkisi

Solunum yolları için oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Öksürük ve soğuk algınlıklarında iyileştirici rolü vardır. Balgam söktürücü özelliği ile solunum yollarının gevşemesini ve açılmasını sağlamaktadır. Solunum yolları enfeksiyonlarının oluşumu için caydırıcı bir görevi vardır.

Çok Amaçlı Temizleyicidir

Sabun, deterjan gibi temizlik ürünleri şeklinde üretilir. Ya da bu ürünlere ilave edilerek kullanılabilir. Oda kokusu olarak hoş kokusundan faydalanılması da bir başka özelliğidir. Böcekleri evden uzaklaştırmak için, hoş kokulu yağlar listesinde tercih edilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam Terebentin Yağı ve Badem Yağı

Saçlar için etkili bir karışımdır. Saç derisi ve saç sorunları için onarıcı etki sağlar.

 • 1 çay kaşığı çam terebentin yağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı

Karışıma üçüncü bir malzeme olarak bal da ilave edilebilir. Saç derisine tahriş riskine karşı, çam terebentin yağının mümkün oldukça az kullanılması önemlidir.

Elde edilen karışım, saç köklerinden başlanarak saçın tamamına uygulanır.

Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra, saçlar şampuan ile yıkanır. Saç dökülmesi, kepek ve yağlı saçlar için etkilidir. Saç bakımında tercih edilmesi ve aromaterapi özelliği nedeniyle, piyasada banyo ürünleri olarak sabun, şampuan ve losyon ürünleri satılmaktadır. Cilt bakımı için de aynı karışım kullanılabilir.

Çam Terebentin Yağı ve Jojoba Yağı

Özellikle kas ve eklem ağrılarında etkisi büyük olan bu karışımın, egzersiz öncesi ve sonrası kullanılması da tavsiye edilir. Gergin kasları gevşetirken, ağrıları da yatıştırıcı rolü vardır.

 • 1 tatlı kaşığı çam ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Karışım bir masaj ürünü olarak kullanılabilir. Eklemlere ve vücudun tamamına masaj şeklinde uygulanabilir. Hem rahatlatıcı hem de ağrı kesici özelliği, her zaman fayda sağlamaktadır.

 • Evlerden böcekleri uzak tutmak için hem ev temizlik ürünlerini içine katılabilir. Güve ve diğer böceklerden korumak için, belirli bölgelere bırakılan tahta parçalarının üzerine bu bitkisel yağdan püskürtülebilir.
 • Hassas ciltler için tahriş edici bir etki verebileceğinden, kullanmadan önce alerji testi yapılması veya doktora danışılması önerilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

 

 

NOT: Web sitemizde yer alan özellikle sağlık ile ilgili makaleler internet üzerinden web siteleri araştırılarak yazılmış makalelerdir sağlık ile ilgili bilgilerde her zaman bir uzman doktorun yorumunu, tavsiyesini daha çok dikkate alın, ilacınızı kendiniz değil bir uzman hekim yazsın sağlık her şeyden önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir