Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi - Seyahat
  4. »
  5. Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

admin admin -
86 0
ankara-cubuk

Çubuk Gezilecek Yerler

Çubuk’ta gezilecek yerler nereleri? Ankara’nın bir ilçesi olan Çubuk pek çok gezi noktasına sahiptir. Bu nedenle Ankara’ya geldiğiniz zaman gitmeniz tavsiye edilen yerlerden bir tanesidir. Bunlar liste halinde şöyledir;

  1. Karadana Köyü
  2. Çubuk 1 ve 2 Barajı
  3. Hacılar Köyü Şelalesi
  4. Melikşah Hamamı
  5. Sele Köyü

Ankara’ya geldiğinizde tüm bunları gezi listenize ekleyerek uygunluğunuza göre dolaşabilirsiniz.

Karadana Köyü

karadana-koyu
karadana-koyu

Karadana Köyü’nün eski bir Hitit yerleşmesi olduğu düşünülür. Burada Oyulu adlı bir kaya mezarı da vardır. Eskiçağ tarihini seviyorsanız, Ankara’ya geldiğiniz zaman gitmeniz önerilen yerlerden bir tanesidir. Çubuk ilçe merkezine 11 kilometre mesafede olduğu için kolay bir şekilde ulaşım yapılabilir.

Çubuk 1 ve 2 Barajı

Çubuk 1 Barajının yapılmasına 1930 senesinde başlanmıştır. Bizzat Atatürk’ün talimatı ile yapılan baraj 1936’da bitirilmiş; Atatürk tarafından açılmıştır.

cubuk-baraj-1
cubuk-baraj-1

Çubuk 1, 1930’lu senelere ait anıtlara da ev sahipliği yapmaktadır. Coğrafyası ile de oldukça ilgi çekicidir. Bu barajın kirlenmesi üzerine, Çubuk 2 1961 senesinde inşa edilmiştir. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan baraj bir piknik yeri olarak özellikle yaz aylarında oldukça canlıdır.

cubuk-baraj-2
cubuk-baraj-2

Bu bakımdan Çubuk 1 ve 2 barajları, geldiğiniz zaman görmeniz tavsiye edilen yerler arasındadır.

Hacılar Köyü Şelalesi

hacilar-koyu-selalesi-
hacilar-koyu-selalesi-

Hacılar Köyü Şelalesi, Çubuk’ta gezmek isteyeceğiniz yerlerden bir diğeridir. Avcıova Köyü’nden gelen dere üzerine kurulu olup sevilen bir doğal alandır. Fotoğraf makineniz ile gelirseniz, burada ilgi çekici çok sayıda fotoğraf çekmeniz mümkündür.

5 metre yüksekliğinde olan şelale büyüleyici bir yapıya sahiptir. Bölgenin bilinen tek şelalesi olduğu için büyük bir ilgi de görür.

Melikşah Hamamı

meliksah-hamami
meliksah-hamami

Ankara’ya geldiğiniz zaman dinlenmek ve kendinize gelmek istiyorsanız, Melikşah Hamamı ziyaret etmeniz önerilen yerlerden bir tanesidir. Hem yaz hem de kış aylarında hizmet vermekte olup 1402 senesinde, Timur tarafından Melikşah adına yaptırılmıştır.

1979 senesinde sularının kuruduğu anlaşılsa da sondaj ile tekrar sıcak şu çıkartılmış ve tesise aktarılmıştır.

Sele Köyü

sele-koyu
sele-koyu

Sele, Çubuk’ta gezilecek yerler arasında bir diğer adrestir. Burada kutsal olduğuna inanılan 2 önemli türbe vardır. Bunlar Siyami Dede ve Kalender Veli’dir. Ayrıca Kalender Veli türbesinin yanında Cemevi de mevcuttur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir