Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğlence
  4. »
  5. Halsey: Hayatı ve Kariyeri

Halsey: Hayatı ve Kariyeri

Gerçek adı Ashley Nicolette Frangipane olan Halsey, 29 Eylül 1994'te New Jersey'de doğmuş ve büyümüştür. Amerikalı şarkıcı, dansçı ve söz yazarı olan Halsey, sahne adı olarak hem doğup büyüdüğü eyaletin ismini hem de isminin anagramı olan Halsey'yi kullanır. Şarkı yazmaya 17 yaşında başlamıştır ve ilk albümü olan Badlands, 2015 yılında piyasaya sürülmüştür.

admin admin -
36 0

Gerçek adı Ashley Nicolette Frangipane olan Halsey, 29 Eylül 1994‘te New Jersey‘de doğmuş ve büyümüştür. Amerikalı şarkıcı, dansçı ve söz yazarı olan Halsey, sahne adı olarak hem doğup büyüdüğü eyaletin ismini hem de isminin anagramı olan Halsey‘yi kullanır. Şarkı yazmaya 17 yaşında başlamıştır ve ilk albümü olan Badlands, 2015 yılında piyasaya sürülmüştür.

Yaşamı ve Ailesi

Halsey, New Jersey’de Ashley Frangipane adıyla dünyaya geldi. Annesi İtalyan, Macar ve İrlandalı kökenliyken, babası Afrika-Amerikan kökenlidir. 14 yaşında akustik gitara geçmeden önce keman, viyola ve viyolonsel çalmayı öğrenmiştir. İlk röportajlarından birinde, Halsey’e 16 veya 17 yaşlarında bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu belirtmiştir.

Müziğe Başlangıcı

18 yaşında mâli sıkıntılarla karşılaştı ve müzik, kirasını ödemek için bir yol oldu. Çeşitli sahne isimleri altında farklı şehirlerde çok sayıda akustik gösteriler yaptı. En sonunda sahne adı olarak Halsey‘yi seçti. Bu ismin hem Ashley‘nin anagramı olması hem de Brooklyn’de gençliğinde çok vakit geçirdiği bir caddenin ismi olması tercihinde etkili olmuştur.

Kişisel Hayatı ve Sağlık Durumu

Halsey, kendisini tanımlamak için ‘tri-bi’ (çift ırklı, biseksüel ve bipolar) terimini kullanır. Ocak 2021‘de Türk sevgilisi Alev Aydın‘dan hamile olduğunu duyurdu ve 14 Temmuz‘da çiftin Ender Ridley Aydın adında bir çocuğu oldu.

Kariyerinin başlangıcından beri Halsey, kişisel sağlığı konusunda açıktı. 2015‘te kariyerinden bahsederken, “Ben sadece bunu başaran, kafayı yemiş bir taşçı çocuğum” dedi. Halsey’de bipolar bozukluk bulunmaktadır. Kendisine 17 yaşında bu ruhsal bozukluk teşhisi konmuş ve annesinde de bu hastalığın olduğunu belirtmiştir. O yaşta intihara teşebbüs etmiş ve bu teşebbüs, onun teşhisine ve psikiyatri hastanesinde 17 gün yatmasına yol açmıştır. Halsey, intihar girişiminin ardından müzik endüstrisinde başarılı olmaya başlamış ve şarkı söylemenin, bipolar bozukluktan dolayı yaşadığı semptomları yönetmesine yardımcı olduğunu söylemiştir.

Halsey’nin Müzik Kariyeri

Halsey’nin ilk albümü Badlands, 2015 yılında piyasaya sürülmüş ve büyük bir başarı elde etmiştir. Albümdeki şarkılar, onun kişisel deneyimlerini ve duygusal yolculuklarını yansıtmaktadır. Halsey, müziği ile birçok insanın kalbine dokunmuş ve büyük bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Halsey’nin müzik kariyeri boyunca aldığı ödüller ve başarılar, onun yeteneklerini ve azmini göstermektedir. Badlands‘in başarısının ardından, Halsey birçok başarılı albüm ve single çıkarmış, dünya çapında tanınan bir sanatçı olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir