Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Kırmızı ve Yeşil Neden Yeni Yılın Sembolü Halinde ?

Kırmızı ve Yeşil Neden Yeni Yılın Sembolü Halinde ?

admin admin -
33 0

Uzun Yıllardır Yeşil ve Kırmızı Yeni Yıl’ın Geleneksel Renkleri Haline Gelmiştir. Peki Kırmızı ve Yeşil Neden Yeni Yılın Sembolü Halinde ?

Herkes için umudu, yeni hayalleri ve güzel günleri çağrıştıran yeni yıl aralık ayına girmemizle birlikte iyice yaklaştı. Yeşil ve kırmızı rengi yıllardır yeni yılın sembolü haline gelmiş ve neredeyse her yılbaşı günü bir çok yerde kullanılmıştır. Yeni yılda oldukça çok tercih edilen kırmızı ve yeşil renginin anlamını bizim gibi merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre, lütfen içeriğimizi okumaya devam edin.

Araştırmalara göre yeni yılın 14. yüzyıl duvar boyamalarında bile görünen yeşil ve kırmızı renkleri aslında fiziksel olarak birbirine bağlıdır.

Kırmızı

Farklı bir sürü kültürde değişik durumları simgeleyen kırmızı renginin genel itibariyle yeni yıl için ortak anlamı ‘şansı’ simgelemesidir. Bu sebepten dolayı özellikle yeni yıl gecelerinde tercih edilen kırmızı renk eşya ve kıyafetlerin uğur ve şans getireceğine inanılır. Coşkuyu ve aşkı simgelendirmesinden dolayı da yeni yıl gecelerinde kırmızı renk bolca tercih edilir.

Bununla birlikte kırmızı rengi çoğu kültürde akan kanın rengiyle bağdaştırılarak ölümü temsil eder. Hıristiyanlar tarafından İsa‘nın akan kanını ve ölümü temsil ettiğinden dolayı yeni yıl kutlamalarında dini bir inanış sebebiyle tercih edilir.

Yeşil

 

Yaprak dökmeyen bitkiler kışın bütün cansızlığına rağmen dünyayı canlı tutan, güzellik katan kutsal bir lütuf olduğuna inanıldığından yeşil rengi dünyanın her zaman yaşayacağını temsil eder.  Diğer bir inanışa göre yeşil rengi İsa Mesih’e inanan toplumlar için ölümden sonraki yaşam vaadini sembolize eder. Tıpkı İsa’nın sonsuz yaşamı temsil etmesi gibi… Bu sebepten yeni yılda oldukça çok tercih edilir.

Yeni Yıla Özel Hediye Fikirleri

Yeni yılda kırmızı rengin verdiği uğura inananlar hediye seçeneklerini de kırmızıdan yana tercih edebilir. Sevdiklerini yeni yılda küçük hediyelerle mutlu etmek isteyenler, tercihlerini kırmızı kıyafetlerden yana veya şans getirdiğine inanılan kırmızı renkli takılardan yana yapabilir.

yeni-yil-hediyeleri

Yılbaşı gecesine özgü hediyelikler saymakla bitmez. Mesela takılar, hediyelik eşyalar, kıyafetler, parfümler veya saatler tercih edilebilir. Yeni yıl hediye seçimini tamamen hediyeyi alacağınız kişinin ihtiyaçlarına ve zevklerine bağlı olarak seçmeniz gerekir. Yeni yılda sevdiklerinize saat veya takı hediye etmeyi düşünüyorsanız HENA AKSESUAR firmasından güvenli bir şekilde siparişlerinizi oluşturabilirsiniz. Sıklıkla alışveriş yapıp ürünlerinden ve hizmetinden çok memnun olduğum bir firma. Ücretsiz hediye paketi imkanı ile birbirinden özel tasarımlı modellere çok uygun fiyatlara ve özenli paketlerde sahip olabilirsiniz. Böylece yeni yılda hediyeleriniz çok beğeni toplayacak ve sevdiklerinizi mutlu edecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir