Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi - Seyahat
  4. »
  5. Kış Aylarında İstanbul’a yakın Gezilecek En Güzel Gezi ve Tatil Yerleri

Kış Aylarında İstanbul’a yakın Gezilecek En Güzel Gezi ve Tatil Yerleri

admin admin -
45 0
ağva gün batımı

Bu kış mevsiminde hepimiz elbette kafamızı dinlendirmek isteriz, bir kaçış yolu ararız. Bugünkü başlıkta özellikle İstanbul ve civarında yaşayanlara yönelik bir tatil turu diyebiliriz. öncelikle İstanbul merkezine yakın Sıralama ile başlıklar mızı tek tek ele alacağız.

 bu başlıklar kayak merkezi yürüyüş yerleri manzara ve temiz hava  fırsatı sunan yerleri sizlere detaylı anlatacağız.

 

İstanbul’da kar yağdı tatil yapacağım, ailem ve çocuklarım ile bu kar altında nasıl bir gezi yapabilirim diye düşünüyorsanız bu yazıyı dikkatlice okuyun. Kar altında belki de hayatınız boyunca yaşayacağınız en güzel günlerinizi yaşayacaksınız. Nasıl mı aşağıdaki gezi yerleri planlarını takip edin. Mutlaka hemen yarın yola çıkmalıyım deyip plan yapacaksınız buna eminim. Şimdi seyahat yerlerimize bir göz atalım.

 

Birinci olarak kayak merkezlerinden başlayalım. 

 -Kocaeli Kartepe

 -Bolu Kartalkaya

 -Bursa Uludağ kayak merkezi

 

İstanbul Merkezi

 İstanbul Kilyos

 İstanbul Ağva

Adalar

Belgrad Ormanı

Rumeli Feneri

Emirgan Korusu

Mihrabat Korusu …

gibi bir çok mekan vardır. 

 

Herkesin kış turizm i olarak bildiği en temel kayak merkezlerinden bir kaçıdır İstanbul’a yakın olan, bunları hepimiz biliyoruz, önemli olan kimsenin düşünmediği ve görmeden geçerseniz pişman olacağınız yerler tabi ki .

Bugün sizlere daha önce pek duymadığınız çok tavsiye edebileceğim 10 yeri detaylandıracağım. Umarım severek ve sonuna kadar okuyacaksınızdır. E Tabi bu eşsiz manzaralardan sizlere bir kaç kesit resimde göstereceğiz. Tercih sizin ama tavsiyem kesinlikle kar tadında bir günde bunları yapın. Dünyaya bir daha gelmiyoruz sonuçta. Ülkemizin cennet gibi yerlerin tadını çıkarın.

 

10- Garipçe Köyü

istanbulda gezilecek yerler
garipçe köyü

Garipçe köyü İstanbul Sarıyer ilçesinin 8 köyden biridir.

Garipçe Köyü bir Balıkçı köyüdür. Sarıyer ilçesinin 8 köy/kasabasından biridir. Yeni yapılan 3 köprü olan Yavuz Sultan Selim köprüsünün Avrupa ayaklarına yakın bölgede Sarıyer merkeze 10 kilometre uzaklıkta Rumeli fenerine doğru giden güzergahta bulunmaktadır. Kıyıda sandallar eski İstanbul’u yaşarcasına bir ortamda bulacaksınız kendinizi. Bülbültepe ve Garipçe kalesi de aynı zamanda burada bulunmaktadır. Gezinin devamında ise Rumeli Feneri ve Topçu Kalesine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Marmara Denizini Karadeniz’e bağlayan bu bölge birçok İstanbul sakini tarafından görülmeyen fakat en kısa sürede görülmesi gereken bir yerdir. Uzun zaman geçirmek isteyenler karavanlarına binip Rumeli Feneri karavan kampına gelebilirler.  bu eşsiz manzarayı hem gündüz hem gece tadına doyamadan bakabilirler. 

Şu ön bilgiyi de söylemeden geçmeyeyim. Ghost Of Garip filmine öncülük eden İstanbul’un bir çok semtinden kesitler olan bu korku filmi Garipçe Köyünde çekimleri yapılmaktaydı.

 

Ikinci durağımız…

9- Polonezköy

 

küçük polonya - polonezköy
Polonezköy doğa manzarası
polonezköy gezilecek mekanlar
polonezköy kahvaltı yeri

Buradan bahsetmişken Polonezköy’ün ufak bir tarihine bakalım.  1830’lu yıllarda Polonya Ayaklanması Hükümete başkanlık eden daha sonra Polonyalı sürgünlerin lideri olan Prens Adam tarafından 1842 yılında kuruldu köyün adı kurucusu yani Adamdan dolayı adam köy diye lehçeden Adampol olarak gelmiştir.  Adam polis mi daha Sonraları Polonezköy olarak değişmiştir.

 Bu kısa tarihçeli Bilgiyi verdikten sonra konumuza gelelim.

 

Buraya hafta sonu İstanbul’da yaşayanlar bir kaçamak yapabilir her zaman. 

poloneköy Beykoz ilçesi Anadolu Yakası’nda ormanlık alanın içerisinde bir bölgedir. Bir Tabiat Parkı bölgesidir.  yürüyüş parkurları ve doğal yaşam parkında tamamıyla doğa canlıları ile iç içe en güzel günlerinizden birini yaşayabilirsiniz. Bu bölge at binicilik gibi birçok doğal aktivitelere de katılabilirsiniz. Doğal ormanda kar altında bir daha elde edemeyeceğiniz en güzel yürüyüşün tadını çıkarmayı da unutmayın. Hemen ilerisindeki Cumhuriyet köyüne de bi bakın isterim. 

Ayrıca acıktığınızda da kendin pişir kendin ye mekanlarında yemek yiyerek hayatınızda unutulmayacak bir anı biriktirebilirsiniz.

 

8- Ağva

ağva gün batımı
ağva da gün batımı
kış ayında ağva
ağva ahşap evleri

Ağvayı birçoğunuz yazın en popüler tatil beldelerinden biri olarak bilir.  Buradaki manzara, şelale, gün batımı, gezilecek mekanlar ve havanın güzelliğini bir de kışın ziyaret edin tekrar tekrar geleceğinizden eminim. İsterseniz ahşap bungalov evlerde konaklayabilir tüm kışı da burada geçirebilirsiniz.

 

7- Kandıra Bölgesi

kefken pembe kayalar
kefken pembe kayalar
sardala koyu - kandıra
sardala koyu – kandıra

 

Kefken, Kerpe, Cebeci gibi kimi tatil beldelerini bir araya toplayan bir ilçemiz. Eşsiz manzaralara sahip bölge doğanın en güzel görüntüsü ve birçok kişinin bilmediği mekanlardan biri. Özellikle Kepten sınırlarında Pembe Kayalar ı mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Kış ayları haricinde gelirseniz Sardala koyunu da kesinlikle unutmayın derim.

 

6- Maşukiye / Kocaeli

maşukiye kocaeli
maşukiye manzarası
maşukiyede gezilecek mekanlar
maşukiye gezi mekanları

İstanbul’a bir o kadar yakın Kocaeli sınırlarında, İstanbul’un yoğunluğundan eser olmayan bir yer. 

Enfes balık restoranları ile ağız tadını bilenlerin en güzel adresi Kartepe Kayak merkezine giden yolda asla uğramadan geçmemeniz gereken bir yer, sonra pişman olursunuz. Unutmadan balık yedikten sonra Maşukiye Şelalesine ve sonrasında Kartepe Kayak merkezine giden yolda cam terasa da uğrayıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tabii Cam teras ta Kar yağdığında dikkat edin kayıp düşmeyin. 🙂

 

5- Sapanca Gölü

sapanca gölü manzara
sapanca gölü

Göl kıyısı boyunca sevdiklerinizle uzun uzun yürüye bileceğiniz sakin huzurlu bir mekan. Göl sınırı boyunca bir çok mekan bulunmaktadır. Uzunca yürüyüp iyi karar verin derim. Sakarya merkezine çok yakın bu Gölü rotanızı eklemeyi unutmayın. 

 

4- Safranbolu

Safranbolu evleri
Safranbolu evleri

Safranboluyu bir çoğumuz öncelikle Safranbolu evlerinden tanıyor. bir Balkan şehri veya eski Osmanlı’da gördüğümüz Cumbalı evlerin  seyir bölgesi diyebiliriz.  Elbette ki böyle bir yere kar manzarasında ard arda dizilmiş bir şekilde görebilmek bizi eski masallar diyarına götürecektir.  ailece ziyaret edilmesi gereken bile bir yerdir. Safranbolu’ya gitmişken Tabakhane Müzesi ve Hıdırlık tepesine ziyaret etmeyi de unutmayın. Karabük’ün bu şiirin ilçesine gittiğinize asla pişman olmayacaksınız. 

Aşağıda safranbolunun tanıtımı ve gezilecek yerleri ile ilgili çok güzel bir içerik mevcut. Zamanınızı ayrımanızı tavsiye ederim.

 


3- Abant

abant kış masalı diyarı
Abant Gölü manzarası

Hem yazın hem de kışın tatil yapabileceğiniz,  gezi düzenleyebileceğiniz, kamp yapabileceğiniz belki de Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri.  Bolu ile Mudurnu ilçesi arasında olan Abant Tabiat Parkı özellikle de kışın gölün verdiği eşsiz görüntü sayesinde kartpostallık pozlar çekebilirsiniz.  Abant’a gittiğinizde kamp yapabilir, ATV safari turlarına katılabilir, bahar mevsiminde Sinekli Yaylası ve Kocayayla bölgesinde piknik yapabilirsiniz.

 

2-YediGöller

Yedigöller Tabiat Parkı
Yedigöller Tabiat Parkı

Bolu’nun Karadeniz ormanlarına açılan bölgesinde Belkide eşsiz manzaranın en güzel olduğu  bölgeye Özellikle de kışın uğramak iste misiniz?  Tabiki evet.

peki Buraya gittiğimizde neler göreceğiz merak ediyor musun?

 

 Öncelikle 1298 metre rakımdaki Kapankaya Seyeri terası ve 1150 metre rakımda  Atmaca seyir terasında Milli Parkı bir süzmenizi isterim.

Daha sonra ise yolumuza devam ederek Yedi Göller bölgesine gidebiliriz.

Sazlıgöl, Nazlıgöl, Büyük göl, Derin göl, Seringöl, İncegöl ve küçük göllerin eşsiz ve karpostallık görüntülerine asla başka bir yerde göremeyeceksiniz. 

 

Buraya gelmişken Gülen Kayalar Yedigöller Çeşmesi Dilek Çeşmesi Eşine az rastlanır Pisagor ağacını görebilirsiniz.

Sizlerde burda kışın konaklamak isterseniz Yedigöller ile Zonguldak’ın Devrek ilçesine giden yolda tansiyon veya Bungalov evlerde en güzel günlerinizi yaşayabilirsiniz. Yani yazın ziyaret ediyorsanız da Bolu’nun Yaylalarında yayla evlerinde kalabilirsiniz.

Bir kış mevsiminde Yedigöller tabiat parkında neler yapılır aşağıdaki videoda çok güzel derlenmiş. Kısa vaktinizi ayırıp güzel bir şiir

 1- Avşa Adası

avşa adası sahili
avşa adası – marmara denizi

Doğa manzarasıyla herkesin görmesi gereken bir yer. Aynı zamanda bir ada. Özellikle İstanbul’da denize akıp bir yere bakıyorsanız tam daha rehberinize eklenecek bir yer.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir