Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Diğer
 4. »
 5. OĞLAK BURCU 

OĞLAK BURCU 

admin admin -
47 0

OĞLAK BURCU 

12 burcun onuncusu olan oğlak burcunun yıllık döngüsü 22 Aralık – 19 Ocak tarihleri arasında gerçekleşir. Yıldız haritasında Oğlak burcu gezegen yerleşimine sahip olmasa da yıl boyunca çoğu gezegen Oğlak burcunu ziyaret eder ve bu burcun toprak enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi kavrayabilmek önemlidir.

Bu yazıda da Oğlak burcuna ait bilinmesi gereken önemli özellikler mevcuttur.

Oğlak Burcunun Genel Özellikleri

Elementi: Toprak

Yönetici gezegeni: Satürn (olgunluğun ve disiplinin gezegeni)

Niteliği: Kardinal

Uğurlu sayılar: 4, 8

Renk: Kahverengi, siyah

Uğurlu taşları: Malahit, Lal, Yakut, Zirkon, Turmalin

Uğurlu gün: Cumartesi

Vücutta denk gelen yer: Kemikler, diz, dişler ve deri

En sevdiği şeyler: Kartvizitler, gelenek, aile, görev yapmak, iş unvanları, hedefler

Nefret edilen şeyler: Kılavuz olmadan yolculuk yapmak, bir şeyi sadece yapmış olmak için yapmak, dikkatsizlikten kaynaklı hatalar, istifa etmek, uluorta yerde bağırmak

Güçlü yanı: Sorumluluk sahibi, iyi yönetici olmaları, otokontrollü olmaları, disiplinli

Zayıf yanı: Her şeyi bildiğini sanmak, küçümseyici olmak, bağışlamaz

Olumlu özellikleri: Sadık, korkusuz, dürüst, adanmış, çalışkan, ailesine düşkün

Olumsuz özellikleri: Kötümser, umutsuz, burnu havada, maddiyatçı, soğuk, bağışlamaz

Gizli tutkusu: Her ihtiyacı karşılamak

Oğlak Burcunun Kişisel Özellikleri

Zodyak’ın on iki burcu üç değişik niteliğe göre gruplanır; sabit, değişken ve kardinal (öncü) burçlar. Yengeç burcu da dört kardinal burçtan birisidir. Bu kardinal burçlar mevsimleri başlatır. Oğlak, kışı; terazi, sonbaharı; yengeç, yazı; koç ise baharı başlatır. Bu kardinal burçlar yaptıkları her şeyde birinci olmayı isterler ve özgün olmayı severler. Akım belirleyicidirler; arkadaş ortamında organizasyonları, partileri onlar başlatır.

Oğlak burcu toprak elementine bağlı olan üç Zodyak burcundan biridir (diğerleri ise Başak ve Boğa’dır). Oğlak burcu üçüncü ve en sonuncu toprak burcu olduğundan dolayı, Boğa burcunun kaya gibi sağlam temelleri ile Başak burcunun marifetli planlarını büyük bir binaya dönüştürerek dünyaya hükmedebileceği bir yer haline getirir. Oğlaklar tüm Zodyak burçlarının en usta stratejistleridir, her zaman ileriye yönelik beş veya on yıllık planları olur. Oğlak burcu gezegen döngülerinin etkisi altında olduğu zaman en büyük hedeflerini gerçekleştirmeye ve hayatlarında uzun süreli yapılar inşa etmeye istekli duruma gelirler.

Oğlak burcu bireyleri sadece maddi alana odaklanmak ile kalmaz, bu alanı kullanmayı da becerebilirler. Ne yazık ki toprak elementi oluşlarından kaynaklı olarak hem sert ve hem de inatçı olabilirler; o kadar ki bir ilişkide diğer bir perspektiften bakmayı beceremezler. Oğlak burçları kendi kişiliklerinden çok farklı olan bireylerin farklılıklarını kabullenmekte zorlanabilirler ve kendilerine ait olan geleneksel değerlerini dayatmaya çalışabilirler.

Oğlak burcunun yönetici gezegeni otoriter ve acımasız Satürn’dür. Satürn ayrıca psikolojik baskının da gezegenidir; bu da Oğlak’ın bazı dönemlerde yıkıcı tavırlarla çıkagelmesine neden olabilir. Oğlak burcunun kaya gibi sert görüntüsünün altında korkunç sırlar ile karşılaşılır ise şaşırılmaması gerekir. Satürn’ün etkisi insanları sorumluluk sahibi ve pratik kişiler olmaya itse de diğer bir yandan da soğuk, bağışlamaz ve mesafeli insanlar olmalarına, geçmişe dönmelerine ve suçluluk duygusu hissetmelerine neden olur.

Oğlak enerjisi kararlı ve inatçıdır; çok yüce hedeflere adanmış bir enerjidir. Zihni sonuca odaklamaya ve bitiş çizgisine ulaşılmasına yardımcı olur. Bitiş çizgisine ulaşmak ise destansı bir yolculuk olabilir; bu sebeple Oğlak’ın çelik gibi mukavemetine ve sinirlerine ihtiyaç duyulabilir. Az kullanılan yollardan gitmek ise bu burcun bireylerinin tercih edeceği bir yol değildir. Bunun yerine Oğlak burcu zirveye ulaşan en basit ve en düz yolun haritasını çıkarır ve ardından da planına sadık kalır. Oğlak enerjisi son derece çıkarcı ve sert olabilir; görev sever tarafı çöküşüne sebep olabilir.

Oğlak Burcunun Fiziksel Özellikleri

Oğlak burcunun klasik fiziksel özellikleri şunlardır:

 • Kısa boy, ince yapıya sahiptirler.
 • Saçları genelde siyahtır.
 • Uzun ve dar bacaklara sahiptirler. Dizleri genel olarak çıkıntılıdır.
 • İnce ve güzel bir yüz yapıları vardır. Uzun belirgin bir çeneye sahiptirler.
 • Fotojenik olduklarından kaynaklı modeller arasında sık sık Oğlak insanlarına rastlanır.
 • Ciltleri zaman geçtikçe daha genç görünürler.
 • Soğuk görüntüleri ile kendilerine güvenen bir tablo estirseler de, onlara ulaşılmaz bir hava da katar.
 • Kendilerinden emin tavırları ile herkesi kendilerine hayran bırakmasını bilirler.

Oğlak Burcunun Cinsiyete Göre Özelikleri

Oğlak Burcu Kadını

Oğlak Burcu Kadını – Aşk Hayatı

Oğlak kadınları gençlik zamanlarında bile her ilişkisini sonsuza kadar devam etmeyecek bir ilişki olarak görmekte zorluk çekerler. Henüz ilk buluşmada karşısındaki bireyle yaşlandıkları zaman neye benzeyeceklerini düşünürler.

Ciddi bir ilişki isteyen ve ciddiyetsizlikten hoşlanmayan Oğlak kadınları için sevgili olmak genelde kafa karıştırıcı oluyor. Uzun süredir hayatında bulunan insanlara ya da yakın arkadaşlarına âşık olma ihtimalleri yüksektir. İlk bakışta aşk çok mümkün değildir; bir Oğlak kadının sizi sevdiğini fark etmesi uzun zaman alır.

Oğlak Burcu Kadını – İlişki Hayatı

Taliplilerinin gösterdiği ilgiye kayıtsız kalan Oğlak kadını sizden son derece net olmanızı ve dümdüz çıkma teklifi etmenizi bekliyor olabilir. Fakat bu şekilde ona karşı bir şey hissedip hissetmediğinizi bilir. Yoksa sizin üstü kapalı bir şekilde çabalarınızı fark etmeyebilir.

Oğlak Burcu Kadınının Sevip, Sevmediği Şeyler

Genel olarak dört dörtlük bir birey olan Oğlak burcu kadını çevresindeki her şeyin de öyle olmasını ister ve her zaman ince detayları inceleyerek oluşturduğu A Planı’ndan bilmediği başka bir B Planı’na ani geçişleri hoş karşılamaz. B Planı daha iyi bir seçim olsa bile hoş karşılamazlar. Çalışkan ve ciddi olan Oğlak burcunun eğlenceye ayırdığı vakit bile dikkatlice ayrılmıştır ve önceden planlanmıştır.

Oğlak Burcu Kadınına Ne Hediye Alınır?

Oğlak burcu kadını tarihe ve geçmişe büyük ilgi duyarlar; bu sebeple evlerinde sık sık eski eşyalar ve antikalar bulunur. Onlara göre ne kadar eski görünümlü ise o kadar iyidir. Bu sebeple onlara antik değeri olan ya da herhangi bir şekilde geçmişi hatırlatan bir hediye almak tercih edilebilir.

 

Oğlak Burcu Erkeği

Oğlak Burcu Erkeği – Aşk Hayatı

Oğlak erkekleri genel olarak zalimlikleri ve acımasızlıkları sebebiyle Zodyak’ın “kötü çocukları” olarak bilinirler. Diğer bir yandan daha gençlik zamanlarında kendi hayatlarını kurmaya başlayıp sorumluluk sahibi bir eş olurlar.

Oğlak Burcu Erkeği – İlişki Hayatı

Oğlak erkeği ile birlikte olan bireyler eşlerini sadece akşam geç vakitte işten döndüklerinde ve sabahları işe gitmeden önce görme ihtimalleri yüksektir. Kendinize bir uğraş uydurduğunuz zaman ve bir işkolik ile birlikte olmaktan sorun duymadığınız sürece sorun olmayacaktır.

Oğlak Burcu Erkeğinin Sevip, Sevmediği Şeyler

Hedefe odaklı olan Oğlak erkeğini, kariyer ile ilgili arzularından hiçbir şey alıkoyamaz. Her ne kadar çok ciddi görünseler de Oğlak erkeği tanındığı takdirde ne kadar hayat dolu olduğu görülecektir. Oğlak erkekleri kara mizahı severler ve en kötü durumlarda gülecek bir şey şayet bulabilirlerse içlerinde bulunan melankolik eğilimi kontrol altına almayı başarırlar.

Oğlak Burcu Erkeğine Ne Hediye Alınır?

Oğlak erkeğine bir hediye almak çok zor olabilir çünkü havailikten ve israftan hiç hoşlanmaz. Yine de içten içe ilgi ve sevgi görmek için can atarlar. Oğlak erkekleri kaliteli her şeyden hoşlanırlar: Kaliteli deri eşyalar, ısmarlama ceketler, giysiler, nadir kitaplar ya da antika eşyalar hoşlarına gider. En sevdiği yazara ait olan bir kitabın ilk baskısı iyi bir seçim olabilir.

Oğlak Burcunun Burç Uyumu

Oğlak Burcunun En İyi Anlaştığı Burçlar

Boğa – Oğlak Uyumu

Her iki burç da toprak burcu olduğundan kaynaklı birbirlerinin hayata olan yaklaşımlarını doğal bir şekilde karşılarlar. Her ikisi de güvende olma hissine ve paraya çok önem veren burçlardır; bu yüzden hayalleri ve hedefleri ortak olur. Oğlak, Boğa’nın evi çekip çevirme konusundaki kararlılığını taktir ederken Boğa da Oğlak’ın her ikisi için de güvenli bir hayat oluşturma çabasından memnun olacaktır.

Balık – Oğlak uyumu

Balık ile Oğlak’ın ilişkisi bireyler arası farklılıkların yararlı olduğu bir ilişki olacaktır. Oğlak, Balık’ın ayaklarının yere sağlam bir şekilde basmasını sağlar ve ona güvenli olma hissi verirken Balık da hayata aşırı derecede ciddiyet ile yaklaşan Oğlak’ın hayattan biraz daha fazla keyif almasını sağlar. Her ikisinin de birbirinin zayıf yönlerini tamamlama özellikleri vardır ve bunun sayesinde ilişkileri güzel bir geleceğe sahip olur.

Başak – Oğlak uyumu

Başak ile Oğlak, hayata yaklaşımları bakımından bir elmanın iki yarısına benzerler. Her iki burç üyesi de evi çekip çevirmeye çok büyük önem verirler. Sahip oldukları değerler veya şeyler için çok çalışırlar ve ellerinde olanları yüzeysel arkadaşlıklardan oluşan büyük bir grup yerine dikkatle seçtikleri küçük bir grup arkadaş ile paylaşmayı severler. Her ikisi de daha ziyade akıllı ve pratik insanlar olduklarından kaynaklı ilişkileri romantik ya da tutkulu bir ilişki değil ama uzun süreli bir ilişki olur.

Oğlak Burcunun Anlaşamadığı Burçlar

Koç – Oğlak uyumu

Koç ve Oğlak, iki burcun birbirinden ne kadar farklı olabilme olasılığı var ise o kadar farklıdırlar. Koç’un başını derde sokma ve risk alma merakı vakur ve muhafazakâr Oğlak’ın sinirini bozar. Oğlak’ın da geleceği planlama ve güvenli bir hayat isteği, tipik olarak müsrif ve ölçüsüz olan Koç’un aklına yatmaz. Her iki burç üyesi de her şeyin en doğrusunu bildiklerini düşündüklerinden dolayı ilişkide ipleri eline almak isteyeceklerdir ve birbirleri ile devamlı bir iktidar çatışması halinde olacaklardır.

Yay – Oğlak uyumu

Mantıklı ve gerçekçi Oğlak, Yay’ı çocuksu ve uçarı bulurken eğlence düşkünü olan Yay da Oğlak’ın geri kafalı olduğunu düşünür. İlişkileri yüksek ihtimalle uzun süreli bir ilişki olmaz.

Aslan – Oğlak uyumu

Aslan, mutaassıp, muhafazakâr Oğlak’ın gözüne çok taşkın ve ölçüsüz görünecekken Oğlak da yakınlık kurmayı, övülmeyi seven Aslan’a çok soğuk gelir. Bu iki burç gündüz ve gece gibidir; ilişkilerinde sosyal hayat, para gibi pek çok konuda uyuşmazlık yaşayabilirler. Pek çok Aslan – Oğlak beraberliği genelde kısa sürelidir.

Belirsizler

Oğlak – Oğlak uyumu

Bir taraftan iki Oğlak’ın ilişkisi güvenliğin, zenginliğin ve itibarın fazlasıyla yüksek olduğu başarı odaklı, pratik bir ilişki olabilirken diğer taraftan da eğer ara sıra yeni şeyler denemek için çaba harcamazlarsa bu ilişki heyecandan ve tutkudan mahrum olacaktır. Bunun dışında her ikisinin de kariyerine odaklanıp evliliklerini unutma olasılıkları var ki bu da ileride problemlere yol açabilir.

Yengeç – Oğlak uyumu

Her ne kadar Oğlak’ın başarı odaklı yaşam tarzı Yengeç’in rahatlık arayışına ve güvende hissetme ihtiyacına karşılık gelse de Oğlak’ın doğal mesafeliliği Yengeç’in duygusal gereksinimlerini doyurmayabilir. Bununla beraber eğer Yengeç türünün olumlu bir örneğiyse, Oğlak’ın özverili oluşu ona fazlası ile yetecektir. Bunun dışında ikisi de paraya çok önem verirler ki bu da ilişkilerine uyum katacak bir özelliktir.

Oğlak Burcuna Uygun Meslekler

Çalışkanlıktan, sadakatten, dürüstlükten hoşlanan, içinde yaşadığı sisteme ve geleneğe bağlı Oğlaklar için en ideal meslekler; programlama, finans, yönetim ve hesaplamaları gerektiren mesleklerdir: Örneğin, “Sendikacı, marangozluk, tarihçi, arkeolog, icra memurluğu, kariyer danışmanı, kimyagerlik, çiftçi, müteahhit, mimar, jeolog, disiplin kurulu başkanı, borsacı” gibi mesleklerdir.

Oğlak Burcu Ünlüleri

 • Çağla Şikel
 • David Bowie
 • Cansu Dere
 • Muhammad Ali
 • Deniz Çakır
 • Kate Middleton
 • Michelle Obama
 • Demet Akbağ
 • Zayn Malik
 • Deniz Uğur
 • Nicolas Cage

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir