Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlıklı Beslenme
 4. »
 5. Patlamış Mısır: Patlamış Mısırın İçerisinde Bulunan Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?, Patlamış Mısırın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Patlamış Mısır: Patlamış Mısırın İçerisinde Bulunan Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?, Patlamış Mısırın Yararları ve Zararları Nelerdir?

admin admin -
104 2

Dizi, film keyiflerimizin vazgeçilmez yiyeceği patlamış mısır, küçükten büyüğe herkesin çok severek tükettiği abur cubur ürünlerinden biridir. Bir miktar mısıra hafif yağ ve tuz katılıp pişirilmesiyle elde edilen patlamış mısırlar ev ortamında kolay yapılabilir olduğundan dolayı bu denli çok yaygınlaşmıştır. Patlamış mısır yapılışı itibariyle işlem görmeyen nadir besinlerden biridir. Ev ortamında yapılan patlamış mısırlar daha sağlıklı bulunmaktadır. Patlamış mısır yağ ve tuzdan yapıldığından dolayı bazı kaynaklara göre zararlı bazı kaynaklara göre de yararlı bulunmaktadır. Keyif veren ve film gecelerimizi taçlandıran bu lezzetli abur cuburu gelin daha yakından inceleyelim.
Bu içeriğimizde Patlamış Mısırda Bulunan Vitaminler Nelerdir, Patlamış Mısırda Bulunan Mineraller Nelerdir, Patlamış Mısırın Zararları Nelerdir, Patlamış Mısırın Yararları Nelerdir konu başlıklarını ele alacağız.

Patlamış Mısırda Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Sağlıklı atıştırmalıkların başında gelen patlamış mısır içeriğinde A vitamini, E vitamini, B6 ve B12 vitaminlerini barındırır.

Patlamış Mısırda Bulunan Mineraller Nelerdir?

Sağlıklı atıştırmalık olan patlamış mısır içeriğinde vitaminler dışında bazı mineralleri de barındırır. Bu mineraller; sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor olarak sıralanır.

Patlamış Mısırın Yararları Nelerdir?

* Yüksek Lif Kaynağı
Patlamış mısır, lif açısından oldukça zengindir. Lif sindirim sistemi sağlığını destekler, düzenler ve kabızlık riskini azaltır. Sindirim sistemini korur ve kalp sağlığını korur.

* Yüksek Antioksidan İçeriği
Mısırın içeriğinde bulunan yüksek miktarlı antioksidanlar vücudu serbest radikallere karşı korur, hücre hasarını azaltarak genel sağlığı destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Mısır yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden dolayı özellikle kanser riski taşıyan kişilere patlamış mısır tüketmeleri önerilir.

* Düşük Kalorili Atıştırmalık
Doğru porsiyonlarda tüketildiğinde, patlamış mısır düşük kalorili olmasına rağmen tok tutma özelliği sayesinde açlığınızı bastırarak kilo vermenize yardımcı olur.

* Doyurucu
Lif içeriği sayesinde, patlamış mısır tokluk hissi sağlayarak aşırı yeme eğilimini azaltır ve kontrolsüz atıştırmalıkların önüne geçer.

* Tam Tahıl Kaynağı
Mısır, tam tahıl grubuna dahildir ve bu da onun besleyici özelliklere sahip olduğunu gösterir. Tam tahıllar genellikle sağlıklı bir beslenme için önerilir.

Patlamış Mısırın Zararları Nelerdir?

* Patlamış mısırın fazla tüketilmesi hazımsızlığa, diş çürümelerine ve ishale sebep olur.
* Kan şekerini yükseltebilir.
* Fazla tüketilen patlamış mısır kilo aldırır.
* Hazır olarak satılan patlamış mısırlar ise içeriğinde yüksek miktarda tuz ve sodyum içerdiğinden yüksek tansiyona ve diğer sağlık sorunlarına sebep olur.

Patlamış Mısır Hakkında Sık Sorulan Sorular

Patlamış Mısır Mide Yakar Mı?

Çok fazla tüketildiği takdirde veya gereğinden fazla yağ ve tuz kullanılması durumunda mide yanmasına sebebiyet verebilir.

Patlamış Mısır Diyet Bozar Mı?

Lif oranı oldukça yüksek olan patlamış mısır tam bir tahıldır ve kalorisi düşüktür. Sağlıklı atıştırmalıkların başında gelir.

Patlamış Mısırın Kalorisi Nedir?

1 su bardağı patlamış mısır yani 30-40 g ortalama 100 kaloriye denk gelir. Bu oran da oldukça az olduğundan diyetlerde sık kullanılan atıştırmalıkların başında gelir.

Patlamış Mısır Demir Eksikliğine İyi Gelir Mi?

Demir eksikliği, B12 eksikliği ve folik asit eksikliği kansızlığa sebep olur. Patlamış mısır içeriğinde yüksek miktarda B12 içerdiğinden dolayı kandaki hücreleri yenileyerek kansızlığın yaşanma ihtimalini azaltır.

Patlamış Mısır Ne Kadar Tüketilmeli?

Ne kadar sağlıklı bir atıştırmalık olsa da patlamış mısır kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle tuzlu ve yağlı patlamış mısırın tüketimine dikkat etmek gerekir.

Patlamış Mısırın Besin Değerleri Nelerdir?

1 porsiyon yani 1 su bardağı patlamış mısır içeriğinde; 100-140 kalori, 3-5 gram lif, 20-25 gram karbonhidrat, 2-3,5 gram yağ ve 3-4 gram protein bulundurur.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Eli̇f - -

  Merhaba, mısır hakkında yazınızı uzunca bir süre boyunca okudum ve ciddi anlamda bilgilendim. Özellikle patlamış mısırın içerdiği vitaminleri ve mineralleri öğrenmek benim için çok faydalı oldu. Teşekkür ederim!

 2. Umut - -

  Patlamış mısırın içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller hakkında detaylı bilgi almak oldukça bilgilendiriciydi. Ayrıca, patlamış mısırın yararları ve zararları konusundaki açıklamalar da oldukça faydalı oldu. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir