Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Yılbaşı İçin Çam Ağacı Yerine Kullanılabilecek Bitkiler Nelerdir?

0

Yılın en eğlenceli ve en renkli ayı aralık ayının gelmesiyle yılbaşı ruhu etrafı sarmaya başladı! Herkes farklı dekorlarla evinde yılbaşı ruhunu yakalamaya çalışıyor. Kimisi yılbaşı ağaçlarıyla evini süslerken, kimisi çam ağaçlarının tahrip olmasına karşı çıkarak doğal ağaç ve bitkileri süslüyor, kimisi de duvarına kırmızı çoraplar veya yılbaşı süsleri asıyor.

Herkesin tarzı ve tercihleri aynı olmak zorunda değil elbette farklı, ama bizce en güzel yılbaşı dekorasyonu çam ağaçlarının zarar görmeyeceği evimizde bulunan canlı bitkilerle yapacağımız yılbaşı dekorasyonudur. Evinizde yılbaşı ruhunu yakalamaya çalışırken çözüm basit ve sıkıcı yapay ağaçlar değil, gerçek canlı ağaçlar ile gerçek bitkiler olsun. Yılın her döneminde sizinle olan sizden su ve bakım bekleyen, aralık ayı geldiğinde ise süslenen bir ağaç yapay ağaçlardan çok daha iyi bir tercih olacaktır. Artık yılbaşı denince akla gelen yapay bir çam ağacı ve onun süslenmesi alışkanlığını yıkalım ve ilk olarak yapacağınız yıl boyu evinizde size eşlik edecek bir ağaç almak olacaktır. O ağacı da her sene Aralık ayı gelince de süsleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde canlı ve gerçek ağaçlarla evinizde nasıl güzel bir yılbaşı dekorasyonu yapabileceğinizi açıklayacağım. Hadi bakalım herkes hazırsa evlerimizi gerçek bitkilerle yılbaşı ruhuna hazır hale getirelim.

Portakal Ağacı

Portakal ağacı, evinize hoş bir aroma kokusu yayacaktır. Biraz kaprisli bir bitki olduğundan her evde yetişen portakal ağacından meyve almayı beklemeyin. Ancak hoş aromatik kokusu sizi cezp edecektir. Aralık ayı geldiğindeyse portakal ağacınızı dilediğiniz yılbaşı süsüyle süsleyerek istediğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz.

Ökseotu

Ökseotu geleneği, Eski İskandinav mitolojisinden gelir. Yılbaşında ökseotunun bir dalını evin herhangi bir yerine asma kültürü mitolojiye göre iyi şans, sağlık, refah ve sevgi getirdiğine inanılıyor. Siz de ökseotu bitkisi ile evinizin kapı girişini veya yılbaşı masanızı dekor edebilirsiniz.

Diğer Bitkileri Süsleme

Ağacımızı süsledik ve sıra evimizde bulunan diğer bitkileri süslemeye geldi. Bitkileri süslerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri her bitkiye aynı süslemeyi yapmamak olacaktır. Hassas ve narin bitkileri ayırıp onları daha dikkatli ve özenli süsleyebilirsiniz.
Hassas olmayıp zarar görmeyeceğini düşündüğünüz bitkilere led ışık dolayabilirsiniz veya ağacınızda kullandığınız süslerle süsleyebilirsiniz. Fakat süsleri asarken bitkinizin dalını kırmamaya özen göstermeniz gerekir. Hassas olmayan bitkilerinize kar spreyi sıkarak da son dokunuşları yapabilirsiniz. Yılbaşı gecesi led dolanmış ve süslenmiş bitkilerin ışığında oturmak tarifsiz bir keyif verecektir.
Bitkilerinizi süslerken saksılarınızı da yılbaşı ruhuna uygun dekor edebilirsiniz. Saksı süslemesi, saksılarınızı yılbaşı renklerine uygun saksı renkleriyle değiştirerek yapabilirsiniz. Veya kullandığınız saksıları değiştirmek istemiyorsanız saksı boyalarını kullanarak mevcut saksılarınızı istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. İsterseniz boyadığınız saksılara yılbaşı temalı kardan adam, hediye paketi veya yılbaşı ağacı gibi desenler çizerek de daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
Ve son olarak yılbaşının olmazsa olmazı kokinalar! Kokinasız bir yılbaşı düşünemiyorum. Tüm yıl yapraklarını yeşil tutabildiğiniz bir kokina sahibinin ev alacağı inancını da düşünürsek mutlaka almanızı öneririm. Kokina bitkisini dilerseniz vazoya koyarak odanızda dekor olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz de kokina parçalarından süsler yapabilirsiniz.


‘’Yılbaşı İçin Çam Ağacı Yerine Kullanılabilecek Bitkiler Nelerdir?’’ başlıklı içeriğimizin sonuna geldik. Umarım sizin için verimli bir içerik olmuştur. ‘’Yılbaşı Hediye Önerileri’’ başlıklı içeriğimiz de sevdiklerinize bu özel günde neler hediye edebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.
Yeni yıl size istediğiniz tüm dileklerle birlikte sağlık, umut ve huzur dolu bir sene getirsin…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.