Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Diğer
 4. »
 5. BAŞAK BURCU

BAŞAK BURCU

admin admin -
59 0

BAŞAK BURCU

12 burcun altıncısı olan başak burcunun yıllık döngüsü 23 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşir. Yıldız haritasında Başak burcu gezegen yerleşimine sahip olmasa da yıl boyunca çoğu gezegen Başak burcunu ziyaret eder ve bu burcun toprak enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi kavrayabilmek önemlidir.

Bu yazıda da, Başak burcuna ait bilinmesi gereken önemli özellikler mevcuttur.

Başak Burcunun Genel Özellikleri 

Elementi: Toprak

Yönetici gezegeni: Merkür (iletişim gezegeni)

Niteliği: Değişken

Uğurlu sayılar: 5, 14

Renk: Gri, açık sarı, bej

Uğurlu taşları: Akik, Jasper, Kehribar, Yeşim, Turmalin,

Uğurlu Gün: Çarşamba

Vücutta denk gelen yer: Mide, sindirim sistemi, bel

En sevilen şeyler: Sağlıklı yemekler, bilgisayarlar, kitaplar, dergiler, konserler, çocukluk arkadaşları, doğa, hayvanlar, uzun banyolar, temizlik

Nefret edilen şeyler: Tembel ya da kaba insanlar, evden ayrılmak, yardım istemek

Güçlü yanı: Pratik olmaları, analitik, sadık, nazik, çalışkan,

Zayıf yanı: Aşırı yargılayıcı olmaları, utangaç, endişeli

Olumlu özellikleri: Hazırcevap, çalışkan, becerikli, pratik, yardımsever

Olumsuz özellikleri: Kendi kendine zarar verme, vaaz verme meraklısı, şekilci, kendine acıma, eleştirel

Gizli tutkusu: Kahraman olmak

Başak Burcunun Kişisel Özellikleri

Zodyak’ın on iki burcu üç farklı niteliğe göre gruplanır: Sabit, değişken ve kardinal (öncü) burçlar. Başak burcu değişken burçlardan biridir (diğerleri ise Balık, Yay ve İkizler’dir). Peki ya değişken burç ne anlama geliyor? Mevsimleri sona erdirip, her mevsimden dersler alan burçlara “değişken burç” olarak adlandırılır. Başak burcu grubu her şeyin bir sonu olduğunu bilirler ve görevleri herkesin mevsim değişimine uyum sağlamasına yardımcı olmaktır. Başak burcu diğer burçlardan daha bilgedir ve diğer burçlara oranla değişime daha rahat bir şekilde ayak uydurabilirler; pek fazla duruma uyum sağlayabilmek için bukalemun gibi renk değiştirebilirler.

Bunlara ek olarak Zodyak’ın düzeltmeni olarak nitelendirilirler: Kardinaller bir plan öne sürerler, sabitler planı eyleme dökerler, değişkenler ise eleştirel bir gözle son rötuşları yapar.

Başak burcu toprak elementi ile yönetilen üç burçtan biridir. Diğer toprak burçlarıysa Oğlak ve Boğadır. Başak burcu Zodyak’ta olan ikinci toprak burcu olduğundan dolayı Boğa’nın işi bıraktığı yerden Başak devralır ve hızlı bir şekilde kusursuz inşa planı yaparak Boğa’nın attığı sağlam temeller üzerine yükselir. Başak burcu gezegen döngüsü esnasında ayrıntılar içinde ilahi olanı çabuk tespit eder, santim santim eksiksiz bir plan yapar ve hedeflerini yerine getirir. Başağın enerjisi yeni bir çalışma rutini denemeye ya da o güne kadar benimsenen sistemi yenilemeye teşvik eder. Bunun dışında insanları gelecek hakkında endişeli (hatta evhamlı) hale getirebilir. Başak burcu grubu gezegen geçişleri sırasında “ya öyle olursa” lara takılıp kalabilir.

Başak’ın Oğlak ve Boğa’nın arasında bir toprak burcu olması onu muhafazakâr ama güçlü bir kişi olmaya yöneltir. Başak burcu grubu gündelik hayatlarında pratik ve düzenlidirler. Yaşamları alt üst olduğu anda bile düzenli bir hayat sürdürebilirler, hayalleri ve hedeflerine bağlı kalırlar. Telafisi mümkün olmayan bir ayrıntıyı gözden kaçırdıklarından sürekli olarak endişe ettiklerinden ayrıntı içinde kaybolabilirler, gerektiğinden fazla eleştirel olabilirler ve diğer insanların çok önemsemediği konulara kafa yorabilirler.

Başak burcu, fiziksel gerçeklikleri kavrayabilmemize ve verimlilik bilincine sahip olabilmemize yardımcı olur. Diğer yandan bizleri mükemmeliyetçiliğe sürüklerler. Başak burcu gezegen geçişi esnasında kendimizi karar vermek isterken fakat bir adım atamazken bulabiliriz. Başak burcu yüksek standartlarının ve seçiciliğinin yararlı yönleri olsa da aynı zamanda ilişkilerimizi mahvedebilir.

Başakların insanlık bilinci yüksek olduğundan dolayı bu özellik de Başakları on iki burcun en duyarlı burçlarından biri kılar. Hayata karşı olan sistematik yaklaşımları hiçbir şeyin şansa bırakılmamasını sağlar. Her ne kadar genelde şefkatli olsalar da kalplerinin dış dünyaya kapalı olma ihtimali yüksektir. Çoğu zaman Başak burcu yanlış anlaşılan bir burçtur; kendilerini ifade edemediklerinden değil, duyguları mantığa aykırı olduğu zaman bu duyguları doğru kabul etmediklerinden dolayıdır.

Başak Burcunun Fiziksel Özellikleri

Başak burcunun klasik fiziksel özellikleri şunlardır:

 • İnce bir bel, uzun bir boy
 • Saçlar koyu renk ve genellikle uzun olur. Sağlıklı saç tellerine sahiptirler.
 • Gözler insanın içini okur gibi baktığından hemen o kişinin etkisinde kalınır.
 • Erkeklerin farklı bir karizması vardır.
 • Kuralcı ve sistemli yapıları vardır ve bu dış görünüşlerine de yansır.
 • Başak burcu bireylerini asla gelişigüzel ve dağınık göremezsiniz.
 • Giyim tarzı klasiktir fakat etkileyicidir.
 • Her zaman kaliteli yaşamaktan hoşlandıklarından dolayı, abartıya kaçmamak şartıyla bütçelerini de yansıtan hoş kıyafetleri tercih ederler.

Başak Burcunun Cinsiyete Göre Özelikleri

Başak Burcu Kadını

Başak Burcu Kadını – Aşk Hayatı

Size kalbini veren bir Başak kadını sonsuza kadar öyle kalmasını ister. Başak kadınları için günümüz sevgililik anlayışı çok zordur. Bu sebeple tek gecelik ilişkiler, kısa süreli takılmalar, Başak kadının geleneksel aşk arayışı ile çelişir.

Başak Burcu Kadını – İlişki Hayatı

Başak kadını bağlılık, sağduyu, detaycılık ve zekâ karışımı özelliklere sahiptir; fazlaca becerikli, mütevazı ve zeki olurlar. Tepkisiz gibi göründüklerinden kaynaklı Başak kadınını etkilemeye çalışmak ilk zamanlar göz korkutabilir fakat mesafeli olmaktan çok, yeni bir ilişkiye başlarken gerçekçi, pratik ve dikkatlidirler.

Başak Burcu Kadınının Sevip, Sevmediği Şeyler

Başak kadını güzellik ve beynin karışımıdır. Organizasyon yetenekleri yüksektir. Laf olsun diye konuşmazlar, söylediklerini yapan insanlardır. Merkür gezegeni tarafından yönetildiklerinden kaynaklı çok fazla yaratıcı bir mizaçları vardır. Diğer yandan toprak burcu olduklarından kaynaklı de herhangi bir şey yaratırken gerçekten parlarlar.

Başak Burcu Kadınına Ne Hediye Alınır?

Başak kadınının en önemli özelliklerinden ikisi zindelik ve sağlıktır. Bu sebeple alternatif tıp ve vücut bakımı ile ilgili hediyeleri severler. Akupunktur seansı, masaj hediye edilmesi çokça hoşlarına gider. Bunlar dışında sanat gereçleri, el yapımı mücevherler ve kitaplar da Başak kadını için muhteşem hediyelerdir.

Başak Burcu Erkeği

Başak Burcu Erkeği – Aşk Hayatı

Aşık olan bir Başak erkeği Zodyak’ın trüf mantarı, havyarıdır; yani siz daha çok cips, hamburger, patates insanı iseniz Başak erkeği sizin için uygun bir eş olmayabilir. Başak erkeğinin diğer insanlar ile uyumu, partnerinin tüm sevgisini onlara verme becerilerine bağlıdır. Bu sayede kendilerini güvende hissedebilirler ve şefkatli, kırılgan yüreklerini karşılarındaki insana açabilirler. Az da olsa sevgi gösterinde bulunsalar da samimi bir ilişki ile duygusal yanlarının güzelliğini ortaya çıkarırlar. Eğlence amaçlı olan, gelip geçici ilişkilerden çok uzun süreli ilişkileri tercih ederler.

Başak burcu erkeği – İlişki Hayatı

Başak erkekleri oldukça zeki ve bilgedirler, sorunları çözmeyi severler. İlişkilerinde akıl hocası rolündedirler, bu sebeple de seyrek eşitlikçi bir ilişki olur. Bundan kaynaklı olarak ilişkide kişisel sınırlara dikkat edilip, bir denge bulunmalıdır.

Başak Burcu Erkeğinin Sevip, Sevmediği Şeyler

Merkür gezegeni tarafından yönetilen Başak erkeği; sürekli beyninin içindekileri düzenlemenin bir yolunu bulmakla ve bilgi toplamak ile meşguldür. Dünyayı kendi koşullarına göre uydurmayı severler ve etraflarında derli toplu, düzenli, huzurlu bir alan yaratmakla uğraşırlar. Zihni meşgul edecek bir iş olmadığı zamanlarda çabucak evhamlı birine dönüşebilirler. Başkalarına yardımcı olmayı ve kendi sorumluluklarını üstlenmeyi severler ama hiçbir karşılık görmedikleri zaman da gücenirler.

Başak Burcu Erkeğine Ne Hediye Alınır?

Başak erkeği, zor beğenen bir karakterdir. Dış görünüşüyle ilgili ve kişiliğine hitap eden hediyeleri severler. Bu sebeple monogram kol düğmeleri, işlenmiş kemik taraklar güzel hediye olacaktır. Antika bir mühür yüzüğü, el yapımı mücevherler, deri ciltli defterler, ısmarlama giysiler gibi hediyeler de hoşlarına gider.

Başak Burcunun Burç Uyumu

Başak Burcunun En İyi Anlaştığı Burçlar

Boğa – Başak uyumu

Boğa ve Başak içe dönük olmaya meyilli burçlardır ve sık sık dışarı çıkıp sosyalleşmeyi sevmeyip bunun yerine evlerine kapanmayı severler. Başak’ın aşırı detaycılığı Boğa’nın güven ihtiyacını karşılar. Her ikisinin de her ne kadar sabırlı olmaları gerekse de sonunda uyumlu, rahatlatıcı bir ilişki olacaktır.

Yengeç – Başak uyumu

Bu iki burç her ne kadar pek fazla farklılığa sahip olsalar da birbirleri için biçilmiş kaftan gibidirler. Yengeç’in güven ihtiyacını ve doğal duygusal derinliğini Başak’ın hemen her konuda olan pratikliği tamamlar. Her ikisi de dengeli ve sakin bir ilişki için gerekli olan durumları yerine getirirler. Başak da Yengeç de son derece duyarlı kişilikler olduklarından dolayı ilişkileri şefkat ve ilgi dolu bir ilişki olur.

Oğlak – Başak uyumu

Başak ile Oğlak bir elmanın iki yarısı gibidirler. İkisi de muhafazakâr bir yaşama ve entelektüelliğe önem veren gayretli, çalışkan insanlardır. Bir çift olarak sosyal hayata olan bakış açıları da benzerdir; her iki burç bireyi de etrafındaki insanın niceliğinden ziyade niteliğine önem verir. İlişkinin önemli meselelerinin neredeyse hepsinde anlaşacakları için uzun süreli bir beraberlikleri olur.

Başak Burcunun Anlaşamadığı Burçlar

İkizler – Başak uyumu

Bu iki burcun bireyi de birbirine kötülük etmeye çokça meğillidir. İkizler, Başak’ın aşırı derecede sıkıcı ve donuk olduğunu düşünürken Başak da İkizler’in uçarı ve yaramaz olduğunu düşünür. İkizler’in hercailiği Başak’ın katılığı ile çatışır ve İkizler’in başka arayışlara girmesine neden olur.

Terazi – Başak uyumu

Başak burcunun talepkâr olma eğilimi ve eleştirel olması, rahat tavırları olan ve eğlence düşkünü olan Terazi için can sıkıcı olur. Terazi’nin iradesizliği ve uçarılığı, mükemmeliyetçi Başak’ın aklına yatmaz. Özet olarak aralarındaki ilişki bir türlü dengenin olmadığı son derece karışık bir ilişki olur.

Koç – Başak uyumu

Bu ilişki her ne kadar iki tarafın da bazı fedakârlıklarıyla iyi bir ilişki olabilecekse de ikisi de temelde çok inatçı ve dik başlıdır. Koç burcu her konuda sözünü dinletmeyi, lider olmayı isterken Başak burcu ise sorunlarını kendi bildiği şekilde halletmeyi sever.

Belirsizler

Başak – Başak uyumu

İki Başak beraberken iyi bir ilişki söz konusu olsa da her iki bireyin de birbirlerinin problemlerini kendi yöntemleri ile halletme isteklerine özen göstermeleri gerekir. Bu ilişkideki anahtar kelime tavizdir; eğer iki birey de taviz vermeyi başarabilirse uyumlu olma ihtimali yüksek bir ilişki yaşarlar.

Balık – Başak uyumu

Bu ilişki hem iyi hem de kötü olabilir. Bir taraftan Başak burcunun hayata pratik olan yaklaşımı hayalperest olan Balık burcunun ayaklarının yere basmasını sağlar. Balık’ın hayal gücü de Başak’ın dünyasına yeni bir boyut kazandırır. Diğer taraftan da Başak’ın mükemmeliyetçi yaklaşımı ve çok detaycı huyu, Balık’ın partnerinden sınırsız ideallerini gerçekleştirme beklentisi ile ters düşer. Buna rağmen her ikisi birey de birbirlerini tamamlamayı becerebilirseler uyumlu bir ilişki olur.

Başak Burcuna Uygun Meslekler

Başak burcu insanları çalışkan, analitik ve pratik; herhangi bir problemin çözümü için ne yapılması gerektiğini bilirler. Bu sebepler iyi bir organizasyon gerektiren, problem çözmeye dayalı işlerde başarılı olur. Şifacı, hemşire, müfettiş, marangoz, yazar, peyzaj mimarı, psikolog, kitapçı, ekonomist, eleştirmen, memur gibi meslekler Başak burcu için en uygun mesleklerdir.

Başak Burcu Ünlüleri

 • Agatha Christie
 • Berguzar Korel
 • Bernie Sanders
 • Beyoncé
 • Cameron Diaz
 • Ceyda Ateş
 • Hande Ataizi
 • Kobe Bryant
 • Leo Tolstoy
 • Merve Boluğur
 • Mary Shelley
 • Michael Jackson
 • Pınar Altuğ
 • Pink
 • Richard Gere
 • Sean Connery
 • Stephen King
 • Tom Ford

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir