Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir ?

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir ?

admin admin -
33 0
biberiye-yagi

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir ?

Biberiye yağı, insan sağlığı için oldukça olumlu etkileri olan doğal bir ilaç olarak nitelendirilebilir. Alternatif tıbbın en etkili bitkilerinden birisi olan biberiye bitkisi; romatizmadan, saç uzamasına kadar onlarca fayda sağlamaktadır.

Masrafsız olan ve üretimi de oldukça kolay olan biberiye yağı, damıtma yöntemiyle elde edilir.

Antik çağlardan beri kullanılan ve kralların tercih ettiği biberiye yağı, uzun zamandır insanlığa ve insan sağlığına hizmet ediyor. Aynı zamanda biberiye yağı ile yemek pişirmekte mümkündür. Nane, fesleğen ve lavanta gibi bitkilerle aynı aileden olan biberiye yağının sağlığa faydaları oldukça fazladır.

 • YAĞ YAKICI ETKİSİ

Biberiye yağı çok iyi bir yağ yakıcıdır. Diyet yapan ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların tercih etmesi gereken ve çok fazla bilinmeyen bir bitkidir.

Ancak bilinmesi gereken konu vardır; biberiye yağı, bölgesel zayıflama için kullanılır. Yani, biberiye yağı ağız yoluyla tüketilmesinden ziyade, zayıflatılmak istenen bölgeye sürülerek ve masaj yapılarak yağ yakıcı etkisini gösterir.

Biberiye yağının sürüldüğü bölge öncelikle güzel bir şekilde temizlenmeli ve ardından masaj yapılarak sürülmelidir. İncelmesi istenen bölgeye biberiye yağı sürüldükten sonra, streç ile sarılmalıdır.

Günde birkaç saat bu şekilde spor yapmak yağ yakma etkisini arttıracaktır.

Kalça ve göbek bölgesine uygulanmasının yanı sıra, selülitler içinde kullanılır. Aynı şekilde masaj yapılarak ve streç sarılarak uygulanmalıdır ve birkaç saat sarılı kalmalıdır.

Bununla beraber spor yapmak tabii ki yağ yakımını hızlandıracaktır. Haftada 2 ile 4 kez bu uygulamanın yapılması daha uygundur.

Bu işlemi gerçekleştirirken bol miktarda su tüketmek, daha fazla terlemeye ve daha fazla idrara çıkmaya sebebiyet vereceği için, biberiye yağının antioksidan özelliğini de arttıracaktır ve istenilen sonuca daha hızlı ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Su, aynı zamanda tek başına bile oldukça etkili bir yağ yakıcı olduğundan, sürekli ve bol bol tüketilmesi gerekir.

Eğer bu uygulama gece uyurken yapmak istenirse, uyumadan önce biberiye yağı ile istenilen bölgeye masaj yapıp, ardından streç ile sarılabilir. Sabah uyanıldığında o bölgeyi keseleyerek yıkamak, biberiye yağının inceltici etkisini arttıracaktır.

Geceleri uyurken bir insanın ortalama olarak saatte 40 kalori yaktığını biliyoruz. Bu yüzden gece yapılan bu uygulama sayesinde bölgesel zayıflama, biberiye yağının faydaları arasındadır.

Tabii ki yağ yakmak ve kilo vermek için yapılması gereken en önemli şey; yeme içme alışkanlığını daha sağlıklı bir hale getirmek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaktır.

O yüzden, biberiye yağı uygulaması tek başına yetersiz kalabilir. Unutulmamalıdır ki, bütün bu uygulamalar sadece kilo vermeyi hızlandırıcı ve destek vericidir.

biberiye-yagi-faydalari
biberiye-yagi-faydalari
 • KARACİĞERE FAYDASI

Biberiye yağı, bir bardak suyun içine birkaç damla damlatılarak tüketilmesi halinde, karaciğerdeki yağlanmayı azaltır ve karaciğerdeki enzimleri onarır.

Karaciğer rahatsızlıkları olan insanların bu yağı, gün aşırı kullanması tavsiye edilmektedir.

 • SAÇ BAKIMI

Biberiye yağının içindeki vitaminler saçı ve saç kökünü besler, daha hızlı uzamasını sağlar ve kepek oluşumunu engeller. Aynı zamanda saça canlılık vermesi ve daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlaması biberiye yağının faydaları arasındadır.

 • KAN SULANDIRICI ETKİSİ

Biberiye yağının etkilerinden bir tanesi de, kan sulandırıcı etkisidir. Su ile karışıtrılıp tüketildiğinde, kanı sulandırır.

Kan sulandırıcı etkisi sayesinde kalbin üzerindeki yükü de hafifletir ve dolaylı olarak kalbe de faydalıdır. Ani kalp krizleri yaşama riskini azaltır ve kan şekerini dengeler. Şeker hastalarının da hafta 3-4 kez kullanması tavsiye edilir.

 • CİLT BAKIMI

Biberiye yağı, cildi temizler ve daha genç bir görünüme kavuşturur. Elma sirkesiyle karışıtırılıp, pamuk yoluyla uygulandığında, cildi arındırır, sivilce ve siyah noktaları kurutur.

Ciltteki morlukları alır ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

 

biberiye-yagi-etkileri
biberiye-yagi-etkileri
 • BİBERİYE YAĞININ DİĞER FAYDALARI

Biberiye yağı, antioksidan özelliktedir ve vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar.

Eklem ve kas ağrıları için oldukça faydalıdır.

Biberiye yağı koklanırsa, sinüslerdeki tıkanıklığı giderir ve daha rahat nefes almayı sağlar.

Bronşiti ve göğüs ağrılarını engellemek adına masaj yapılarak kullanılabilir.

Masaj yoluyla uygulanırsa, cildin daha genç ve daha canlı olmasını sağlar, kırışıklıkların çoğalmasını engeller ve cildin daha gergin olmasını sağlar.

Masaj yaparak başa sürülürse, baş ağrısını engeller ve migrene iyi gelir. Baş ağrısı için, biberiye yağını koklamak da iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Kabızlığın önüne geçer ve masaj yoluyla uygulanırsa bağırsakları rahatlatır.

Hafızayı güçlendirici etkisi de, biberiye yağının faydaları arasındadır. Aynı zamanda öğrenme yeteneğini geliştirir, algıların sürekli açık olmasını sağlar ve konsantrasyon sorunu yaşayan insanlar için birebirdir. Biberiye yağını koklamak, bu etkilerin aktifleşmesini sağlamaktadır.

 • BİBERİYE YAĞI NASIL KULLANILIR?

Biberiye yağının kullanım amacına göre, kullanım şekli de değişiklik gösterebilir.

Kan sulandırmak, kan şekeri dengesini düzenlemek ve karaciğeri temizlemek gibi etkileri için su ile karışıtırılıp tüketilmelidir.

Cilt bakımı, sivilce kurutmak ve kırışmayı önlemek için, istenilen bölgeye doğrudan pamuk yardımıyla sürülmelidir.

Saç bakımı ve saçın daha hızlı uzaması için; saça sürülmelidir. 3-5 damla biberiye yağı, elde iyice ovuşturduktan sonra, saçlara sürülmelidir. Bu sayede istenilen etki elde edilmiş olacaktır.

Bölgesel zayıflama ve yağ yakmak için; istenilen bölgeye sürülmeli, masaj yapılmalı ve ardından streç ile iyice hava almayacak şekilde sarılmalıdır. Bu uygulama, selülitler içinde oldukça faydalıdır ve bununla beraber egzersiz yapılmalıdır.

 

NOT: Web sitemizde yer alan özellikle sağlık ile ilgili makaleler internet üzerinden web siteleri araştırılarak yazılmış makalelerdir sağlık ile ilgili bilgilerde her zaman bir uzman doktorun yorumunu, tavsiyesini daha çok dikkate alın, ilacınızı kendiniz değil bir uzman hekim yazsın sağlık her şeyden önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir