Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ağız ve Diş Sağlığı
  4. »
  5. DİŞ MACUNU NASIL SEÇİLMELİ?

DİŞ MACUNU NASIL SEÇİLMELİ?

admin admin -
27 0

DİŞ MACUNU NASIL SEÇİLMELİ?

Piyasada onlarca farklı içerikte diş macunu mevcuttur. Seçim yapılması gerektiğinde çoğu zaman kafalar karışır. Bazı macunlar diş çürüklerinden korunmaya yardımcı olurken bazıları da diş hassasiyetine iyi gelir. Böyle bir durumda nasıl seçim yapılmalı? Kısa zaman öncesine kadar diş macunları yalnızca diş fırçalamayı kolaylaştıran bir araç olarak kabul edilirdi.

Geçmişten beri bilindiği gibi içeriğinde florür bulunan diş macunları, diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olur. Ama son senelerde yapılan bazı çalışmalar sonucu fazla florürün genel sağlığa karşı birçok yan etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Florürün diş çürüklerini engellemede çok büyük bir etkisi olduğu kesindir, fakat ne kadar süre ve hangi şartlarda kullanılması gerektiğine en doğru şekilde diş hekimi karar verir.

Çok fazla sigara, çay ve kahve tüketen kişilere beyazlatıcı içeren diş macunları önerilebilir. Ama içeriğinde beyazlatıcı olan diş macunları aynı zamanda diş minesini bir miktar aşındırma ihtimali vardır. Ayrıca bazı diş eti sorunlarında içinde “klorheksidin” bulunan macunlar tedavi edici özelliklerinden kaynaklı hastalara tavsiye edilir. Ama “klorheksidin” maddesinin dişleri boyama gibi yan etkisi bulunur. Bu sebeple her iki diş macunu çeşidi de, ihtiyaç halinde kısa süreli kullanım için uygundur.

Hassasiyeti kısa sürede hafifleten bu macunlar tedavi edici özellikleri yoktur. Yani kullanıldıkları süre boyunca hassasiyeti azaltırlar. Diş hassasiyetinin tamamen ortadan kalkması için mutlaka bir diş hekimine başvurulup hassasiyetin gerçek sebebi tedavi edilmelidir.

Diş hekimleri sorunların dişten kaynaklı mı diş etinden kaynaklı mı olduğu konusunda sizlere en doğru bilgiyi verirler. Diş macunu kullanmak ile diş fırçalamak arasındaki ilişkiyi şu şekilde açıklayarak örneklendirilebilir. Elde yıkanılan bulaşıkları düşünüldüğünde; kirli bir tabağı kısa bir süre elinizle ovmak mı, yoksa saatlerce en güçlü deterjanlı suda bekletmek mi daha etkilidir? Ağız bakımı da aynen böyledir etkin ve doğru bir şekilde diş fırçalamak sizin için en uygun diş macununu seçmekten çok daha önemlidir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir diş macunu doğru bir diş fırçalama işlemi yapılmadığı süre boyunca işe yaramaz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir