Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. FREELANCE İŞ MODELİ

FREELANCE İŞ MODELİ

admin admin -
36 0
freelance

FREELANCE İŞ MODELİ

 

Öncelikle şuna bir açıklık getirelim. Freelance dediğimiz iş modeli maalesef ülkemizde akıllarda canlandığı gibi yan gelip yatma modeli asla değildir. Tam aksine sabit bir gelir olmadığı için çoğu zaman geçim sıkıntısı çekmemek adına normal bir işçiden daha fazla çalışabilir. Zaten terim anlamı olarak bakılacak olursa ‘bağımsız savaşçı’ anlamına gelir. Normal bir işçiden diğer bir ayıran özellik ise iş aldıklarında sadece o işi bitirmekle yükümlüdür. Sigorta, yol, yemek gibi masraflar ayrıca ödenmez. Fakat çalışma saat aralığını tamamen kendisi belirler ve genellikle keyif aldığı işi yapmakla meşguldür. Kimse ona sabit bir maaş vermediği için başına dikilip neyi nasıl yaptığını sorgulamaz.

Genellikle ülkemizde Freelance çalışanların meslekleri; yazılım, grafik tasarım, editörlük ve yazı işleri, tercümanlık hizmetleri, fotoğrafçılık, dijital pazarlama yönetimi gibi alanlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Freelance çalışanların ay başı maaş beklentileri olmadığı için çalışma şekillerini ya iş üzerinden fiyatlandırır ya da saatlik ücret olarak ayarlar. Firmalar Freelance çalışanları genellikle proje başı olarak çalıştırırlar veya önemli ve hızlı bitmesi gereken bir iş gerekiyorsa bu dönemlerde Freelance çalışanlara ulaşırlar. En başta da söylediğimiz gibi Freelance iş modeli yan gel yat değil tam aksine, insanların sizi seçmesi için ve olumlu etki bırakıp onları referans listesine ekleyebilmek için aldıkları işleri tamamlarken belki de normal bir çalışandan iki kat performans ve özen göstermesi gerekir ki, bir daha iş alabilsin. İş veren açısından sigorta vb. gibi ücretler olmadığı gibi dönemlik sadece iş ücreti ödeyip iş bitiminde yolları ayırıp daha avantajlı bir durum oluştururlar.

 

FREELANCE İŞ MODELİNİN AVANTAJLARI

Freelance çalışanlar eğer referans ağlarını geniş tutabilirlerse, yani yapılan işleri titizlikle ve özenle teslim edip mutlu müşteri sayılarını artırabilirlerse avantajları yükselir. Freelancerlar zamanları kiraya vererek sabit paralar almazlar, yaptıkları işle orantılı para kazanma şansına sahip oldukları için özgür bir çalışma modeline sahiptirler. Çalışma öncesinde bir süre belirtilir ve bu süre içerisinde kimse ona sabah neden çalışmadın veya neden gece uyumayıp çalıştın diyemez. Yani normal bir işçiye göre üzerinde iş baskısı daha azdır fakat daha kritik bir şekilde çalışır. Diğer bir açıdan bakacak olacak, sabit bir iş yerine bağlı olmadığı için üstlerin kurabileceği tüm baskılardan kurtulmuş olur. Sadece işi veren kişiyle muhatap olur. İsterse o ay hiç almasın veya full mesai doldurarak çalışsın sadece Freelance çalışanın keyfine kalmıştır. Ama genel olarak normal bir işçiye göre daha çok zamanını işle ilgili argümanlara yöneltir.

FREELANCE İŞ MODELİNİN DEZAVANTAJLARI

 

Gelelim bu kadar avantajlarını saydığımız ve mükemmel gibi görünen freelancerların çektiği zorluklara. Eğer bir freelancer olarak iş yapıyorsanız ne kadar özgür olmanın güzelliğini yaşasanızda, en büyük sorunların başında sayabileceğimiz iş sürekliğinden bahsetmemiz mümkün değildir. Yani şu riski göze almanız gerekir; 1 ay hiç iş bulamadan geçirebileceğiniz günlere hazırlıklı olun. Sigorta, yol ve yemek masraflarınız, aldığınız ücret haricinde ekstra verilmez. Bu yüzden devamlı sıkıntı içerisinde olabilirsiniz. Talep ettiğiniz ücreti öyle bir ayarlamanız gerekir ki, hem iş vereni ürkütmeden, işin değeri bir ücret teklif edeceksiniz, hem o ücret içerisinde bütün masrafları çıkarıp rekabet dünyasına da ayak uydurmanız gerekir ki, referans ağınızı genişletebilesiniz. Bu detaylara dikkat etmeniz gerekir ve bu olaylar gerçekten geçinmek ve tüm masrafları karşılamak için yeterince risklidir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir