Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

admin admin -
62 2
işkur

İŞKUR, Türkiye’de iş gücü piyasasını düzenleyen ve iş arayanlar ile işverenleri buluşturan bir kurumdur. “Türkiye İş Kurumu” olarak da bilinen İŞKUR, iş arayanların iş bulmalarına ve işverenlerin çalışan ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla faaliyet göstermektedir. İŞKUR üzerinden iş arama, iş ilanlarına başvurma, mesleki eğitim alma gibi imkanlar mevcuttur. İŞKUR’un resmi web sitesi üzerinden online olarak iş başvurusu yapmak mümkün olduğu gibi fiziksel olarak da İŞKUR şubeleri bulunmaktadır. Bu yazımızda İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır resimli olarak detaylı olarak anlatacağım.

İŞKUR İş Başvurusu Resimli Anlatım

 

Öncelikle İŞKUR iskur.gov.tr web sitesine giriyoruz. İş ilanlarına başvuru yapabilmek için iş arama durumunuzu aktif olmuş olması gerekiyor. İş arama aktif yapmak için aşağıda 4.resimde iş ilanlarının üstündeki özgeçmiş alanında İş arama aktifleştirebilirsiniz. Daha sonra geri dönüp 4. resimdeki adımdan devam edebilirsiniz.

 

 

Yukarıda ok ile belirtilen internet şubesine giriş yazısını tıklıyoruz.

 

Açılan bu ekranda GİRİŞ seçeneğine tıklıyoruz. Daha önce üye olmadıysanız Üye Ol butonu ile İŞKUR kaydınızı oluşturabilirsiniz.

 

burada kayıt olduğunuz bilgiler ile veya E-DEVLET ile sisteme giriş yapıyorsunuz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra çıkan bu ekranda ok ile gösterilen İş ilanları bölümüne giriyoruz.

açılan bu ekranda mesleğinizi, niteliğinizi vs gibi bilgileri yazarak kendinize uygun iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Örnek olarak Bilgisayar mühendisi yazdım ve aşağıdaki ekran açıldı

Bu açılan ekranda Mavi ile yazılan Bilgisayar Mühendisi yazısı altında firma bilgileri ve şehir vs yazmaktadır. Firma bilgilerini buradan açık olarak paylaşmamak için silinmiştir. Seçtiğiniz firma hangisi ise mavi ile yazılı bilgisayar mühendisi yazısını tıklayarak aşağıdaki ekrana yönlendiriliyorsunuz.

 

Çıkan bu ekranın üst kısmında firma bilgileri ve mevcut aradıkları ilan kriterleri vs yazmaktadır. Alt kısmında yukarıdaki Önyazı ekleme alanı mevcuttur. Yukarıda iş ilanı şartlarını taşıdığınıza dair onaylama yaptıktan sonra önyazı ekleme alanına kendiniz ile ilgili ekleyecekleriniz var ise ekledikten sonra Başvur diyerek İŞKUR iş ilanı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınız olursa aşağıda yorum bölümüne yazın. En kısa sürede sıra ile tüm yorumlar cevaplanmaktadır.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Hasan - -

  Bugün ilk iş başvurumu yaptım

 2. Hasan - -

  Bu yazıdaki adımları takip ettim ve iş başvurularımı internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabildim. Teşekkür ederim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir