Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. İyi Uyku, Düşük Yalnızlıkla Bağlantılı!

İyi Uyku, Düşük Yalnızlıkla Bağlantılı!

admin admin -
29 0

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, daha iyi uyku sağlığının daha düşük yalnızlık düzeyleriyle bağlantılı olduğunu ve bu ilişkinin genç insanlar arasında daha güçlü olduğunu keşfetti. Çalışmanın bulguları, SLEEP 2024 yıllık toplantısında sunuldu. Araştırma, daha yüksek uyku sağlığının önemli ölçüde daha düşük toplam yalnızlık, duygusal yalnızlık ve sosyal yalnızlık ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Daha iyi uyku sağlığı, her yaşta daha düşük toplam ve duygusal yalnızlık ile ilişkilendirilmiştir, ancak bu ilişki genç kişilerde daha belirgindir.

Yaş faktörünün, uyku sağlığı ve sosyal yalnızlık arasındaki ilişkiyi etkilemediği gözlemlenmiştir.

Baş yazar ve baş araştırmacı, klinik psikoloji alanında doktora yapan ve Ulusal Uyku Vakfı’nda araştırma başkan yardımcısı olan Joseph Dzierzewski, “Yalnızlık acil bir halk sağlığı krizidir ve sağlayıcıların bunu daha iyi anlaması ve tedavi etmesi için acil bir ihtiyaç vardır” demiştir.

Dzierzewski, “Sonuçlarımız, uykunun yetişkin yaşamı boyunca yalnızlığı anlamada oynadığı önemli rolü vurgulamaktadır. Belki de uyku sağlığını iyileştirme çabaları, özellikle gençler için yalnızlık üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir” diye eklemiştir.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ne (AUTA) göre, uyku sağlık için çok önemlidir. AUTA ve Uyku Araştırmaları Derneği, yetişkinlerin optimal sağlık, üretkenlik ve gündüz uyanıklığını sağlamak için düzenli olarak gece başına yedi saat uyumasını önermektedir.

Çalışma, ortalama yaşı 44 olan 2.297 yetişkini içermektedir; katılımcıların %51’i erkektir. Katılımcılar çevrimiçi bir uyku sağlığı anketi ve yalnızlık ölçeği doldurmuşlardır. Araştırmacılar sonuçları korelasyon ve doğrusal regresyon analizlerinin yanı sıra moderasyon analizlerini kullanarak incelemişlerdir.

2023 yılında ABD Genel Cerrahı’ndan bir danışmanlık, yalnızlık, izolasyon ve bağlantı eksikliğinden oluşan bir halk sağlığı krizi hakkında uyarıda bulunmuştur. COVID-19 salgınının başlamasından önce bile, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yarısı ölçülebilir düzeyde yalnızlık yaşadığını bildirmiştir.

Yazarlara göre, yalnızlığı azaltmayı amaçlayan çabalar ve programlar, özellikle genç erişkinlerde uyku sağlığının geliştirilmesine vurgu yapmalıdır. Dzierzewski, “Genç yetişkinlerin neden yaşlı yetişkinlere göre yalnızlığa uyku ile ilgili daha fazla fayda sağlayabileceği bilinmiyor ve bu merak uyandırıyor – kesinlikle daha fazla araştırmaya değer” demiştir.

Uykunun kalitesini artırmak, yalnızlık duygusunu hafifletmede kilit bir rol oynayabilir ve bu da bireylerin genel yaşam kalitesini artırabilir.

Daha Az Uyuyup Daha Verimli Uyku Nasıl Alınır?‘ başlıklı makale de ilginizi çekebilir. İyi okumalar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir