Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Psikoloji
  4. »
  5. Kişilik Testi: Uyku Pozisyonunuz Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Kişilik Testi: Uyku Pozisyonunuz Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Uyku pozisyonunuzun sizin hakkınızda ne söylediğini hiç merak ettiniz mi? Uyku pozisyonunuzun kişilik özellikleriniz, davranışlarınız hakkında neler söylediğini öğrenelim. Dünyanın dört bir yanındaki uyku uzmanları ve psikologları, uyku pozisyonu ile kişilik arasındaki bağlantıyı kurabilmek için türlü türlü çalışmalar yaptılar. Bilinçaltınız, gün boyunca nasıl çalıştığınızı, nasıl yürüdüğünüzü, hangi kahveyi sipariş ettiğinizi ve nasıl uyuduğunuzu etkileyen güçlü bir merkezdir.

admin admin -
59 0

Uyku pozisyonunuzun sizin hakkınızda ne söylediğini hiç merak ettiniz mi? Uyku pozisyonunuzun kişilik özellikleriniz, davranışlarınız hakkında neler söylediğini öğrenelim.

Dünyanın dört bir yanındaki uyku uzmanları ve psikologları, uyku pozisyonu ile kişilik arasındaki bağlantıyı kurabilmek için türlü türlü çalışmalar yaptılar. Bilinçaltınız, gün boyunca nasıl çalıştığınızı, nasıl yürüdüğünüzü, hangi kahveyi sipariş ettiğinizi ve nasıl uyuduğunuzu etkileyen güçlü bir merkezdir. Çoğu zaman nasıl uyuduğumuza dikkat etmesek de, genelde en sevdiğimiz uyku pozisyonunda yatakta kıvrılıp uyuruz. Uyku araştırmacısı Samuel Dunkell, öncü çalışmalarında, uyku pozisyonları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Dunkell, Uyku Pozisyonları adlı bir kitabında şöyle yazıyor: “Uyuma şekliniz, yaşama şeklinizdir.”

1. Sırt Üstü Uyku Pozisyonu

Sırt üstü uyuyorsanız, bu pozisyon saygıyla muamele görmekten hoşlandığınızı gösterir. Kiminle kaynaşıp yakınlaşacağınız konusunda oldukça seçici birisiniz. Olumlu bakış açınızı paylaşanların yanında gelişen bir iyimsersiniz. Herhangi bir toplulukta, cesur ve güçlü varlığınızla dikkat çeken bir yapınız var. Yüksek standartlarınızla uyuşmayan veya hedeflerinizi desteklemeyen önemsiz konuşmalardan ve durumlardan uzak durursunuz. Kendinizi ve başkalarını yüksek beklentilere tabi tutarsınız.

Çoğu zaman, şeker kaplı yalanlar yerine dürüst gerçekleri sunmayı tercih edersiniz. Hedeflerinize ulaşma yaklaşımınız titiz ve kalıcıdır. Başarı arzusuyla yönlendirilen yapılandırılmış bir yaşam sürüyorsunuz. ‘Kendinize ayırdığınız zaman’a büyük değer veriyorsunuz, onu yatakta uzanmak ve planlarınızın meyve verdiğini hayal etmek için kullanıyorsunuz.

Sırt üstü uyumak bağımsızlığınızın bir işareti olabilir. Bu pozisyon kendine güven, dünyayı kabul etme ve özgürlük duygusu yayar. Yeni deneyimlere istekli ve açık fikirli bir kişiliğiniz var.

2. Yan Yatış Uyku Pozisyonu

Yan yatarak uyuma eğilimindeyseniz, sakin, güvenilir ve uyumlu bir birey olduğunuzu gösterir. İleriye dönüksünüz, geçmişe takılıp kalmazsınız ve gelecekten korkmazsınız. Son derece uyarlanabilir bir kişiliğiniz var, değişiklikler arasında zorluk çekmezsiniz. Hem güçlü hem de zayıf yönlerinizin farkındasınız, bu yüzden sizi gücendirmeyi zorlaştıran keskin bir öz farkındalığa sahipsiniz. Zor zamanlarda bile neşeli bir tavır sergilersiniz.

Kollarınızı uzatarak yan yatıyorsanız, derin bağlantılar için özlem duyuyor olabilirsiniz. Karmaşık bir doğaya sahip olmanıza rağmen, hayata rasyonellikle yaklaşıyorsunuz, yeni deneyimlere açıklığı sağlıklı bir şüphecilikle dengeliyorsunuz. Fikir oluşturmakta yavaşsınız, kararınızı verdikten sonra kararlısınız.

Bir yastığa sarılarak yan yatarsanız, ilişkilere her şeyden önce öncelik verirsiniz. Sevdiklerinizle derin bağlar kurmak istersiniz, genellikle fiziksel dokunuşla sevgi gösterirsiniz. Besleyici ve şefkatli, anlamlı ilişkiler geliştirmede mükemmelsiniz.

3. Fetal Uyku Pozisyonu

Kendinizi sık sık cenin pozisyonunda uyurken buluyorsanız, korunma aradığınızı ve başkaları tarafından anlaşılmayı ve ilgilenilmeyi arzuladığınızı gösterir. Bebek gibi kıvrılmayı andıran bu pozisyon, dünyevi kaygılardan kopma hissi sunar. Temkinli ve güvenmekte yavaş, sert bir dış görünüş sergiliyorsunuz ama içinizde derin duygular barındırıyorsunuz.

Aile üyelerinin veya yetiştirilmenizde önemli rol oynayanların yanında kendinizi en rahat hissedebilirsiniz. Utangaç, hassas ve bağışlayıcı bir yapınız var. Kendinizi özgürce ifade edebileceğiniz resim, çizim, yazma veya dans etme gibi yalnız aktivitelerden hoşlanıyorsunuz.

Uyku araştırmacısı Samuel Dunkell, fetal uyku pozisyonunun artan duygular ve kaygı ile ilişkili olduğunu belirtmiştir. Bu pozisyonda uyuyanlar genellikle kendilerini gergin ve spontone zevklere kapalı hissederler. Yeni sosyal durumlarda çekingen olma eğilimindedirler, ancak doğru kişilerle hızla rahatlayabilirler.

4. Karnınızın Üzerinde Uyku Pozisyonu

Yüzüstü uyuyorsanız, güçlü iradeli, risk alan, maceracı ve problem çözücü bir birey olduğunuzu gösterir. Başkalarına liderlik etmede veya rehberlik etmede etkilisiniz. Enerjik kalmak için tam 8 saat uyumayı tercih edersiniz.

Bazen soğuk veya kaba görünen sokulgan bir insansınız. Her zaman yüzleşmekten kaçınırsınız. Tamamen dışa dönük olmayabilirsiniz ama arkadaş canlısı ve sıcak bir havanız var. Ancak, eleştiriyi ele almak en iyi özelliğiniz değildir, çünkü en kötü öz eleştiriniz sizsiniz, bu nedenle başkalarından duymak sizi rahatsız eder.

Uyku araştırmacısı Dunkell’e göre, yüzüstü uyuyan insanlar kompulsif, dürtüsel, endişeli ve katı olma eğilimindedir. Güven eksikliği yaşarlar veya kendileriyle ilgili güvensizlikleri engellerler. Yüzüstü uyuyanlar, yönetim, bankacılık veya muhasebe işlerinde çalışmaya yatkındırlar.

Elleriniz yastığın üzerinde veya etrafında, başınız bir tarafa dönük olarak yüzüstü uyuyorsanız, bu pozisyon serbest düşüş veya paraşütçü pozisyonu olarak da adlandırılır. Eğlenceli, özgür ruhlu bir kişiliğe sahipsiniz ve her zaman bir maceraya hazırsınızdır. Kelimeleri küçümsemezsiniz ve zaman zaman aşırılıkta olmaya yakın görünürsünüz. Serbest düşüş uyuyanlar sosyal kelebeklerdir.

Uyku pozisyonunuz, kişiliğiniz hakkında tahmin ettiğinizden daha çok şey söyleyebilir. Bu nedenle, gece yatakta nasıl uyuduğunuza dikkat ederek kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir