Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Rezistif ekran nedir ? Kapasitif ekran nedir ?

0

Rezistif ekran nedir ? Kapasitif ekran nedir ?

Son yıllarda hızla hayatımıza giren daha da yaygınlaşacak gibi görünen dokunmatik ekran teknolojisi ile ilgili sık sık duyulan fakat pek bilinmeyen, merak edilen iki terimin açıklamasını yapacağım. Bu terimleri dokunmatik ekran telefon, tablet, dizüstü bilgisayar kullananlar mutlaka duymuştur. Rezistif ekran ve kapasitif ekran. Bu iki terim ile ilgili de pek çok yanlış kullanım mevcut.

 Rezistif ekran nedir ?

Basit olarak anlatmak gerekirse bu ekran türü basmaya duyarlıdır. Hassas değildir. Bir tepki oluşturabilecek her türlü katı cisim ile çalışabilirler. Kalem, tırnak, plastik maddeler vesaire ile bu ekran çalışabilir.

Rezistif ekranın çalışma prensibi

Rezistif dokunmatik ekran teknolojisinde ekran pek çok katmandan oluşmakta, en üstte pet katman mevcut bu pet katmana tepki uygulandığında altta iletkenlik sağlayan katmanlar arasında elektriksel değişim meydana gelir ve bu değişim belli elemanlar tarafından işlenerek nereye dokunduysanız oraya tıklamış olursunuz bilgisayar tabiriyle.

Kapasitif ekran nedir ?

Bunu da basitçe anlatmak gerekirse bu ekran türü dokunmaya dayalıdır. Yani rezistif ekran gibi bastırmanız gerekmiyor. Yalnızca derinizi temas ettirmeniz yeterli. Fakat kapasitif ekran gibi her cisim ile dokunmatik özelliğini kullanamıyorsunuz. Bu ekran türü için özel yapılmış kalemlerle veya deri ile temas etmeniz gerekmektedir.

Kapasitif ekranın çalışma prensibi

Kapasitif ekran rezistif ekran gibi çok katmanlı bir yapıya sahip değil, daha farklı bir yapıya sahip.

 

Ekrana dört bir yandan gerilim uygulanır. Ekrana yük depolayabilen herhangi bir cisim (insan vücudu da bildiğiniz üzere yük depolar) dokundurulduğunda gerilim farkı cihazdaki osilatörler tarafından tespit edilir. Alınan veriler devre elemanlarında kordinat olarak belirlenir ve oraya dokunma işleminiz tanımlanmış olur.

 

Kapasitif ekran ile rezistif ekran arasındaki farklardan yazımız içinde bahsettik. Fakat şunları eklemezsek olmaz. Kapasitif ekranda çoklu dokunma özelliği(multitouch) vardır. Rezistif ekranda bu yoktur. Bu ne işe yarar? Ekranı iki parmağımızı kullanarak yakınlaştırmaya ve uzaklaştırmaya, kimi oyun ve uygulamalarda ve ekrana birden fazla yere dokunma gerektiren kısayollarda kullanmaya yarar.

 

Kapasitif ekranın yüzeyinde rezistif ekrana göre daha dayanıklı malzemeler kullanılır. Rezistif ekran daha çabuk yıpranır. Çizilir.

Kapasitif ekran mı rezistif ekran mı daha iyidir?

Günümüzde kullanım ağına baktığımızda da anlayabileceğimiz üzere kapasitif ekran rezistif ekrana oranla çok daha kullanışlı ve dayanıklı bir ekrandır. Yukarıda saydığımız tüm özellikleri karşılaştırdığımızda kapasitif ekranın üstünlüğünü görebilmekteyiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.