Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Youtube Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youtube Nedir? Nasıl Kullanılır?

admin admin -
33 0
youtube-nedir-nasil-kullanilir

Youtube Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

En temel anlamda, Youtube, kullanıcıların videolarını yüklemelerini ve diğer kullanıcılar tarafından yüklenen videoları izlemelerini sağlayan bir sosyal ağdır. Video yükleme sırasında belirli kategoriler olsa da YouTube içeriği kısıtlamaz.

 

YouTube yalnızca yasadışı içeriği yasaklar ve bazı içerikler 18 yaşından büyük olmanızı gerektirir. Ek olarak, telif hakkıyla korunmayan herhangi bir video YouTube’a yüklenebilir.

 

YouTube, Flash Video Formatını (* .flv) video formatı olarak kullanır. Web sitesinde istenen video klip, Flash video olarak görüntülenebilir veya bir bilgisayara .flv formatındaki bir dosya olarak indirilebilir. Video klipleri izlemek için, bilgisayarda Adobe Flash fişinin yüklü olması gerekir.

 

Eklenen video klipler, 320 × 240 piksele kadar YouTube tarafından otomatik olup Flash Video Formatına (.flv) dönüşüm yapar. Mart 2008’de yüksek kaliteli 480 × 360 piksel seçeneği eklendi. Şu anda mevcut 720p, 1080p ve 4K. Ayrıca, en yeni 8K video kalitesi beta olarak mevcuttur.

 

AVI, MPEG veya Quicktime gibi video formatlarına sahip videolar YouTube’a 1 GB’a kadar yüklenebilir. YouTube’da, kullanıcılar mevcut video klipleri izleyebilir ve ayrıca kendi video kliplerini YouTube’a ekleyebilir. Bu kullanıcılar tarafından geliştirilen içerik kişisel amatör klipler, video klipler, filmler, TV programları ve müzik videolarından oluşmaktadır.

 

YouTube’a kullanıcılar tarafından her gün yaklaşık 65.000 yeni video klip eklenmekte ve yaklaşık 100 milyon video izlenmektedir. Kullanım şartlarına uymayan video klipler, kullanıcı bildirimi ile YouTube yetkilileri tarafından incelenir ve kaldırılır.

 

YouTube üyeleri, izledikleri video klipleri de değerlendirebilir ve kaydedebilir. Ancak, kullanıcılar izledikleri videolar hakkında yorum yapabilir veya beğenme / beğenme ile etkileşimde bulunabilirler.

 

 

YouTube Neden Önemli?

 

YouTube pazarlama ve bilgi iletişim için önemli bir nokta YouTube’u önemli yapan, diğer sosyal ağların aksine, YouTube’daki içerik üreticilerinin etkileşim ve müşteriler için para kazanabileceğidir. Youtube bu açıdan para kazandıran bir sosyal ağdır.

 

Bu, işletmeyi ve kullanıcıları YouTube’da tutar. Böylece, YouTube popülaritesini her yönüyle koruyabilir. Ayrıca, YouTube’un video odaklı bir sosyal ağ olması ve internet kullanıcılarının görsel ve metin içeriğinden daha fazla video tabanlı içerik kullanması, YouTube’u özel ve önemli kılmaktadır.

 

Youtube Hükümleri

 

Her sosyal ağın kendi kültürü, dili, tarzı ve yapısı vardır. YouTube’un kendi dili de var. Bu terimler kısaca açıklanmalıdır;

YouTuber: İçerik üreten ve izleyici kitlesi olan YouTube kullanıcısı.

Yönetmen: Deneyimli film yapımcıları için tasarlanmıştır. Bu hesaba sahip üyelerin yükledikleri videoların boyutuna göre birtakım avantajları vardır.

Müzisyen: Müzik çalışması yapan sanatçıları ve şarkıcıları tanımlamak için kullanılan terim.

Komedyen: Komik video yapımcılarını tanımlamak için kullanılır.

Öğretmen (Uzman): İlginç orijinal video içeriği üretenleri tanımlamak için kullanılan terim.

Reporter (Bildiren): Uygunsuz videoları rapor edenler için kullanılan terim.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir