Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgi
 4. »
 5. Elmanın Mucizevi Etkileri

Elmanın Mucizevi Etkileri

admin admin -
35 0
Elmanın Mücizevi Etkileri

Elmanın Mucizevi Etkileri

Elma, sağlık açısından pek çok faydası olan bir meyvedir. Özellikle kabuğu, içerisinde barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde vücudumuz için oldukça yararlıdır. Sulu ve tatlı tadıyla herkesin sevdiği elmanın, kabuğunu çöpe atmak yerine tüketmek, sağlığımız için önemlidir.

İçeriğindeki A, B, C ve K vitaminleri ile elma, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağırsaklarımıza iyi gelir ve sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğerimizi de destekleyerek detoksifiye eder. Sağlıklı kilo kaybını destekleyen elma, aynı zamanda metabolizmamızın hızlanmasına da yardımcı olur.

Sadece yenilmesi değil, cilt bakımında da kullanılan elma kabuğu, vücudumuz için oldukça faydalıdır. Kabuğu soyulmuş bir elma yerine kabuğuyla tüketmek, %332 daha fazla K vitamini, %142 daha fazla A vitamini, %115 daha fazla C vitamini, %20 daha fazla kalsiyum ve %19’a kadar daha fazla potasyum alımımızı sağlar.

Kabuksuz elmaya göre daha fazla kahverengi yağ içeren kabuklu elma, daha fazla kalori yakmamıza ve kilo vermemize yardımcı olur. Kahverengi yağın beyaz yağ yakımı ve sağlıklı kiloyu korumak için etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, kabuksuz bir elmayı soyup atmak yerine, kabuklu olarak tüketmek daha yararlıdır.

Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

 1. Lif Açısından Zengin: Elma kabuğu, çözünür ve çözünmeyen lifler açısından zengindir. Bu lifler, sindirim sistemi sağlığı için önemlidir ve tokluk hissi vererek kilo kontrolüne yardımcı olabilir.
 2. Antioksidanlar: Elma kabuğunda bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle mücadele eder ve hücre hasarını önleyebilir. Bu da cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak daha genç ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.
 3. Cildi Besler: Elma kabuğunun içinde bulunan quercetin ve catechin gibi bileşikler cildi besleyerek daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilir.
 4. Kolesterol Düşürücü Etkisi: Elma kabuğu, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek pektin adı verilen bir liftir.
 5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Elma kabuğunda bulunan polifenoller bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.
 6. Akne Tedavisi: Elma kabuğu, içindeki asitler sayesinde akne ve sivilceye neden olan bakterilerin üremesini engelleyebilir. Ayrıca, kabuk aynı zamanda ciltteki yağ seviyesini dengeleyerek akneye karşı koruyucu bir etkiye sahip olabilir.
 7. Gözenekleri Sıkılaştırır: Elma kabuğu, içindeki doğal asitler sayesinde gözenekleri sıkılaştırarak cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlayabilir.
 8. Cilt tonunu Eşitleyebilir: Elma kabuğu, içindeki doğal asitler sayesinde cilt tonunu eşitleyebilir ve cilt lekelerinin görünümünü azaltabilir.

Elma Kabuğunun Faydaları

Elma Kabuğunun Faydaları

 • Elma kabuğunun içerdiği quercetin isimli bileşik sayesinde, beyin hücrelerini hasara karşı koruma özelliği vardır. Hafıza kaybını önler ve konsantrasyonu arttırır. Kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Glokom (göz tansiyonu) riskini azaltır ve göz sağlığına iyi gelir. Ayrıca diş çürümelerini önleyerek dişleri beyazlatır.
 • Quercetin, elma kabuğunda bulunan bir flavonoid türüdür. İltihapları azaltır, antioksidan özellikleriyle de arterlerde kan pıhtılarının oluşmasını engeller. Elma kabuğunun en önemli avantajı ise içerisindeki yüksek antioksidan miktarıdır. Antioksidanlar, vücudumuzu kanser gibi pek çok hastalığa karşı korur.

Ancak, elma kabuğunun tüketimi bazı insanlar için rahatsızlık verebilir. Özellikle sindirim sorunları olanlar, kabuklu meyveleri yemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir