Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Nedir?
  4. »
  5. Seo Nedir?

Seo Nedir?

admin admin -
41 0

Seo Nedir?

Arama Motor Optimizasyon (SEO), bir internet sitesi arama motorlarındaki performansını arttırma çabalarına verilen addır. SEO ayrıca, Arama Motoru Optimizasyonunun İngilizce karşılığı olan Arama Motoru Optimizasyonunun (SEO) kısaltılmış şeklidir. Bu, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralama elde etmek için web sitenizi sürekli iyileştirme işlemidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir ve daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

SEO Ne Demek?

SEO, web sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli teknik ve stratejiler içerir. Arama motorlarından gelen trafik aynı zamanda organik olarak da bilinir. Ziyaretçiler, önermek zorunda olduğunuz şeyi aktif olarak arar ve daha sık dönüşüm sağlama eğilimindedir.

Rekabetinizden üstün olmak zor olabilir, ancak arama motoru optimizasyonunun başladığı yer burasıdır. İçeriğinizi okumak ve anlamak için Google’a ve diğer arama motorlarına ulaşmada sorun yaşıyorsanız (web sitenizi optimize etmek için), arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Web sitenizin öne çıkmasını sağlamak için, öncelikle arama motorlarının nasıl optimize edileceğini öğrenmek için nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Bunu hep oyunlarla karşılaştırırım. Bu oyunun kuralları var ve Google bu kuralları belirler. Biz, web sitesi sahipleri bu kuralları biliyoruz ve oyunu kurallara uygun olarak oynarsak, başarısız olma ihtimalimiz çok düşüktür.

 

Arama Motorları Nasıl Çalışıyor?

SERP de sonuçları belirleyen birçok faktör var, ancak en önemlisi alaka düzeyi, otorite ve kişiselleştirme. Bu sinyalleri anlamak ve sitenizi optimize etmek web sitenize fayda sağlayacaktır. Bu faktörler çok önemlidir, çünkü Google ve diğer arama motorları kullanıcılarına yalnızca en alakalı ve yetkin sonuçları vermek istemektedir.

Google kaliteli bir arama motorudur. Bugüne geldi, çünkü kullanıcılarına kaliteli bir deneyim sunuyor. Her zaman sağladığı kalite deneyimi için web sitelerini ödüllendirir. Bu nedenle, Google’a kaliteli bir deneyim sağlama konusunda yardımcı olursak, kısa sürede ödül alacağız. Bu nedir?

Kaliteli içerik üretimi, internet sitenizi kurallarıyla optimizesini sağlamak, arama motoru ile değil ziyaret eden için çalışmaktır. Başkaca, bazı durumlarda kişiselleştirme nihai sonucu etkileyebilir. Kişiselleştirme için örnekler vermeniz gerekiyorsa: konum bilgisi, kullanıcı arama geçmişi, cihaz veya kullanılan sosyal bağlantı.

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemli?                              

Anahtar kelimeler SEO stratejiniz için bir zorunluluktur. Bu nedenle, analitik bir yaklaşım kullanmalısınız. Öncelikle potansiyel ziyaretçilerinizi düşünün. Ne tür bir arama istiyor ne istiyor? Sayfanızı yüzlerce farklı terim için optimize edemezsiniz. Bu yüzden çok özel sorular seçmemiz ve neye optimize ettiğimize karar vermemiz gerekiyor. Hatırlanması gereken 3 önemli şey var: sıklık, rekabet ve alaka düzeyidir.

Anahtar kelime araştırma süreci AKH, (Anahtar Kelime Hacmi), sıklık (bir şeyi arayan insanların sıklığı) ve rekabet (pazarın ne kadar rekabetçi olduğu) arasındaki ilişkidir. AKH, hangi anahtar kelimelerin en yüksek potansiyele sahip olduğunu ve hangisinin sitenize daha fazla hedefli trafik çekmesine katkıda bulunacağını bulmanıza yardımcı olur.

AKH araştırması yaparken, çoğumuz hedefleyecek anahtar kelimeler aramıyoruz. Amaç, hazırladığımız içeriği tanımlayan önemli anahtar kelimeler girmektir. Bu bizi arama motorlarında daha görünür hale getirecek ve hedeflediğimiz anahtar kelimelere daha fazla katkıda bulunacaktır.

SEO ile İşiminiz Nasıl Geliştirebilir?

Arama Motoru Pazarlaması (SEM), yatırım getirisi açısından optimize edilmeyi hak eden yüksek performanslı anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olabilir. Organik trafiğinizin artmasını beklemek yerine, bir AdWords kampanyası başlatabilir ve kullandığınız anahtar kelimeler arasındaki potansiyel anahtar kelimeleri tanımlayabilirsiniz.

AdWords sayesinde, kelimeleri tanımlayıp dönüştürebilir ve bu kelimelere odaklanabilirsiniz. Zaman kaybetmeden, organik trafikten gelen ziyaretçilerden gelen trafiği ve geliri artırabilirsiniz. Ancak,

AdWords bütçenizi azaltmayın ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri bulun, SEO’yu başlatın ve hedeflemekten vazgeçmeyin. Bu iki kanalı birlikte kullanmak çok daha iyi olurdu. İyi SEO, kalite puanlarını artırır ve AdWords kampanyalarına yardımcı olur. Bu, tıklama başına kampanyanın toplam maliyetini düşürür ve başarı şansınızı artırır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir