Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Nedir?
  4. »
  5. Baby Shower

Baby Shower

admin admin -
33 0
Baby Shower Nedir

Baby Shower Nedir?

Anne adayına maddi ve manevi destek olmak amacıyla doğuma 1-2 ay gibi kısa bir süre kala yapılan ve anne adayını motive etmeyi amaçlayan bir organizasyondur. Bir nevi doğacak bebeğin kutlamasının yapılması demektir. Bebeğin cinsiyetine ve ismine uygun olacak şekilde bir konsept belirlenir. İlk aşama konsept mekanı belirlendikten sonra davetliler için ikramlıklar hazırlanır, konsept mekanın dekorasyonu yapılır ve çeşitli eğlence aktiviteleri hazırlanır. Bebeğin annesine moral partisi olarak da düşünebilirsiniz. Baby shower kutlamalarında profesyonel organizasyon hizmeti alabilirsiniz veya evinizde kendi imkanlarınızla tüm hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Anne adayı önceden bebeğin ihtiyaç listesini hazırlayıp partiyi düzenleyen kişiye verebilir. Davetli misafirler de hediyelerini listeden seçip alabiliyorlar. Bu şekilde bebeğe ne alacağım düşüncesinden de kurtulmuş olursunuz.

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Baby Shower'ı Kim Düzenler

Baby shower kutlamasının bebeğin doğumundan birkaç ay önce yapıldığından daha önce bahsetmiştik. Fakat organizasyonun hamileliğin hangi döneminde gerçekleştirileceği oldukça önemli olmaktadır. Örneğin doğumdan hemen önce kutlama yapmak, anne adayı stresli olacağından ve rahat hareket edemeyeceğinden dolayı çok mantıklı olmayacaktır. Hamilelik evresinde ilk aylar henüz anne adayı hamilelik durumuna alışmış olmayabileceğinden dolayı ortalama ilk 6 ay geçtikten sonra anne adayı için daha sağlıklı olacaktır. Fakat baby shower partisini hamileliğin son ayına da bırakmamanızı öneririz.

Baby Shower’ı Kim Düzenler?

Kim Düzenler

Baby shower partisini orijinalinde anne adayının annesi, kardeşleri yada anne adayının en yakın arkadaşları düzenler. Fakat Türkiye’de geleneksel değerler ön planda olduğundan dolayı organizasyona biraz geleneksel değerler de katılarak anne adayları düzenlemeyi tercih eder. Ve organizasyonu düzenlerken de kendine yakın gördüğü kişilerden yardım almayı tercih etmektedir.
Baby shower partisi kadın kadına da yapılabilir, kadın ve erkek misafirler olacak şekilde de organize edilebilir.

Baby Shower Nerede Yapılır?

nerede

Baby shower organizasyonu kendi tercihinize bağlı olarak evde, şirin bir mekanda yada bir çocuk organizasyonu mekanında düzenlenebilir. Organizasyonu evde yapmayı düşünürseniz ortam çok samimi ve sıcak olsa dahi partiden sonra oluşacak olan temizlik işi sizi yorabilir. Bu tarz durumları da göz önünde bulundurarak organizasyonu nerede yapacağınıza daha doğru karar verebilirsiniz. Organizasyon ev ortamında yapılacaksa sandalye, oturma grubu, masa gibi pek çok eşya süslemesine ihtiyaç doğacaktır. Evde bir yardımcınız varsa veya bu işi profesyonel yapan bir organizasyon şirketi ile anlaşarak yorulmadan rahatlıkla evde yapabilirsiniz. Davetli sayınız fazla ise veya ev ortamı uygun değil diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz baby shower parti konseptli bir mekan seçmek olacaktır. Seçilen mekanın konsepte uygun olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğinizin cinsiyetine uygun olacak şekilde süslemeler, duvar tabloları veya renkli gözlükler en çok tercih edilenler arasında yerini almaktadır.

Kıyafet Seçiminizle Farkınızı Ortaya Koyun

Kıyafet Seçimi

Baby shower organizasyonu için gerekli tüm hazırlıklar sona erdikten, partinin yapılacağı mekan ayarlandıktan, fotoğrafçı ile de anlaşıldıktan ve hediyeliklerin siparişleri de verildikten sonra neredeyse hazır olduğunuzu belirtebiliriz. Kalan son kısım ise anne adayının giyeceği kıyafete karar vermek olacaktır. Bu özel partinin şıklığı yanında sönük kalmamanız oldukça önemli. Davetlileriniz spor, günlük kıyafetler tercih edecek olsa bile, organizasyonun baş kahramanı olan anne adayının herkesten çok daha dikkat çekici, özenli ve göz kamaştırıcı olması gerekir. Abiye konseptinde elbiseler elbette seçilebilir ama elbisenin ağırlığını ve gösteriş dozunu iyi ayarlamakta fayda var. Aşırı fazla gösterişli elbiseler baby shower organizasyonu için çok iddialı olacaktır.
Fakat bunun yanında anne adayının elbisenin içinde kendini rahat ve komforlu da hissetmeli. Baby shower organizasyon kıyafet seçimleri arasında elbise veya etek kombinleri çok popülerdir. Bel kısmında özellikle lastik detayına yer verilen modeller, anne adayını gün boyu daha rahat hissetmesini sağlar. Tütü etekli modeller son dönemlerde rağbet gören ürünler arasında ilk sıralarda yerini alır. Mevsim koşullarına bağlı olarak bluz ya da gömlek seçiminde de bulunabilirsiniz. Erkek bebek anne adayları için mavi rengi, kız bebek anne adayları için pembe rengi trendler arasında yerini almaktadır.

Baby Shower Partide Neler Yapılır?

Organizasyonda davetliler en iyi şekilde ağırlanmalı ve eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanmalıdır. Partide başta pasta olacak şekilde çeşitli kek, börek, poğaça gibi ikramlık hamur işleri hazırlanmalı ve aperatiflerle de menü zenginleştirilmelidir. Davetlilere o güne özel çikolata veya biberon temalı hediyelikler dağıtabilirsiniz. Anı fotoğrafları da çekebilir, baby shower çerçevesi ile fotoğraflar çekerek de o anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Yada video çekerek ilerde çocuğunuza o anı yaşatabilirsiniz. Yine organizasyonu unutmamak ve daha eğlenceli hale gelebilmesi adına balonlar patlatabilir, oyunlar oynanabilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir