Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ne Nedir?
 4. »
 5. Twitter Nedir?

Twitter Nedir?

admin admin -
47 0
twitter-nedir

Twitter Nedir?

Twitter, birçok kullanıcının hayatında olduğu popüler bir sosyal ağ ve mikro blog sitesidir. Metin yazmaya izin veren 280 karakter sınırıyla Twitter, çeşitli araçların daha etkin kullanılması ile bugün yeni nesil iletişim araçları arasında görülmektedir. Twitter tweetleri herkes tarafından görülebilir. Ancak, kullanıcılar tweet’lerini yalnızca arkadaşlarının görebileceği şekilde sınırlayabilir.

Twitter ayrıca, beğendiğiniz kişilerin listesini yapma yeteneğine sahiptir ve bir tweet’i kaçırmak istemez. Açmak veya gizlemek için kayıt olmak istediğiniz kadar çok kişi ekleyebilirsiniz. Bu sayede kendi bölümlerini kimin takip ettiğini hemen öğrenebilirsiniz. Ek olarak, kullanıcılar Doğrudan Mesaj özelliği ile mesajlaşabilirler.

Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirildi ve dünya çapında giderek daha popüler bir platform haline geldi. 2008 ABD seçimlerinde Twitter, Barack Obama tarafından sıkça kullanıldı ve son yerel seçimlerde ülkemizde aktif olarak kullanıldı. 25 Nisan 2011’de Türkçe dil desteği sunuldu.

 

Twitter Nasıl Kullanılır?

Twitter kullanımı kolaydır ve çeşitli kısaltmalar ve kavramlar vardır. Bunların anlamları aşağıda listelenmiştir.

 

 • TT (Trend Konusu): En çok tartışılan 10 konunun solundaki alana Trend Konusu denir. Her ülkenin kendi TT listesi var. Ayrıca, dünya genelinde en çok tartışılan 10 konunun bir listesi Twitter’da bulunmaktadır.
 • FF (Friday Follow): FF kısaltması, sizi takip etmek için insanları takip etmek için kullanılır. Sadece bu isim nedeniyle cuma günü aradım.
 • RT (Retweet): Bu özelliği kullanarak, diğer Twitter kullanıcılarının takipçilerinizin tweet’lerini görmek için retweet düğmesine basmanız yeterli. Bu Tweet profilinizde de görünecek.
 • DM (Doğrudan Mesaj): DM kısaltması, diğer Twitter kullanıcıları tarafından size gönderilen bir mektuptur. Bu özellik bir tür e-posta işlevi görür. Özel bir mesajlaşma olan bu özellik yalnızca siz ve başka bir kişi arasında veya grup olarak yapılabilir. Twitter ilk açıldığında, sadece iki kişinin sohbet etmesine izin verildi. Ancak bir sonraki güncellemeyle, birçok kişiye aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. Gruba dahil ettiğiniz kişilerin herhangi bir zamanda ayrılma hakkı vardır.
 • Söz: “@” işaretiyle gönderilen mesajlara söz denir. “@” Mesaj girişini kullanarak, sadece o kişiye mesaj göndermek mümkündür. Bu, bu özelliğin yalnızca hedeflenen kişilere mesaj göndermek için kullanıldığı anlamına gelir. Bu mesajlara “Bahsedilen” bölümünden erişilebilir.
 • Hashtag: Etiket veya başlık olarak da adlandırılabilen bu terim, “# yazın işareti kullanılarak Twitter’da yazılan kelimelere verilen addır.” ilgileniyorlar ve mesajın doğru izleyiciye ulaşmasını sağlıyorlar.

 

Twitter Ne İş Yarar?

Twitter, sosyal medyada popüler bir blog. Her ne kadar bu şekilde tanımlasak da karakter sayısı 2017’den bu yana arttı. Twitter kullanıcılarının artık paylarını 140 karaktere ayarlaması gerekmiyor. Bir tweet için 280 karakter sınırı sayesinde, daha kolay ve özgürce yazılabilir.

Twitter kullanıcıları internetteki herhangi bir yerden bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla izleyebilir ve paylaşabilir. Diğer kullanıcılarla iletişim kurmak da mümkündür. Etkileşim ve iletişim hızının oldukça yüksek olduğu bu sosyal ağda, birçok marka ve haber portalı bireysel kullanıma katkı olarak kullanılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir