Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Fotoğrafçılık Nedir?

0

Fotoğrafçılık Nedir?

 

Fotoğrafçılık, derin anlam çıkarabileceğimiz bir sanat türüdür. Fotoğraf nedir? bu soruya verebileceğimiz en iyi cevap; kendi altyapısını desteklediği için belirli teknikleri kullanarak gördüğü bileşenleri görsel sanatlara dönüştürmek. Daha teknik anlamda, Fotoğrafçılık bir kamera kullanarak hassas yüzeylere ışık kaydederek görüntülerin oluşturulmasıdır.

 

Estetik yönleri göz önüne almak, sanat olarak kabul edilir. Dijital çağda kendimizi ifade etmek istiyorsak, elektronik bir görüntü sensörü, her pikselin elektrik yükünün bir sonucu ve bu fotoğrafı elektronik olarak işliyor. Kamera, görüntüleri oluşturan bir cihazdır.

 

Ayrıca, fotoğraf filmi veya elektronik sensör bir ortam sensörüdür. Fotoğrafçılar kamerayı ve merceği kontrol ederek film veya ham dosya oluşturmak için gereken ışığı ortaya çıkarır. Dijital kameralar ışığa duyarlı elektronik görüntü sensörleri kullanır.

 

Siyah Beyazı

 

Geçmişte, tüm fotoğraflar aslında siyah beyaz, siyah ve beyazdı. Renkli filmler, mevcut olsalar bile popüler olmaya devam ediyor. Bunun nedeni düşük maliyetli ve fotoğraflardan klasik görünüm. Tabii ki siyah beyaz fotoğrafların hepsi sadece siyah beyaz değil. Çeşitli işlemlere bağlı olarak, başka renkler de içerirler. Bazı tam renkli dijital fotoğraflar düzenleme kullanılarak siyah beyaz yapılabilir.

 

Renkli

 

Renkli Fotoğrafçılık, 19. yüzyılın ortasından beri yaratılmış ve geliştirilmiştir. Renkli fotoğraflar üzerinde yapılan ilk deneyler çok uzun pozlama gerektirir (saat veya hatta gün) ve beyaz ışığa maruz kalan renkli fotoğraflar hızla kaybolur. İlk kalıcı renkli fotoğraf, renk ayırma fizikçisi James Clerk Maxwell’in üç prensibine dayanarak 1861’de çekildi.

 

Dijital Fotoğrafçılık

 

İlk dijital kamera 1975 yılında Kodak’ta mühendis ve bir grup teknisyen olan Steven Sasson tarafından yapıldı. İlk renkli dijital kamera 1994 yılında ABD’de Apple tarafından kitle pazarına tanıtıldı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.