Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Haşhaşın Vücuda Faydaları

Haşhaşın Vücuda Faydaları

admin admin -
26 0
haşhaş

Haşhaş Hakkında Bilinmeyenler

Haşhaş, Papaver cinsine ait bir bitki türüdür ve gelincikgiller familyasına dahildir. Bu bitki yazları sıcak ve ortalama yağışlı bölgelerde yetişir ve anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Kapsül şeklinde olan haşhaş bitkisi, afyon adı verilen uyuşturucu madde elde etmek için kullanılır. Ayrıca bitkinin meyvesinde bulunan tohumlar ise haşhaş yağı olarak bilinen bir yağın üretiminde kullanılır ve yemeklerde yaygın şekilde kullanılır.

Afyon, ilaç sanayiinde önemli bir rol oynar ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Haşhaş bitkisinin özellikleri ve içerdiği bileşenler nedeniyle, bu bitki hakkında çok sayıda araştırma yapılmıştır ve sağlık alanındaki kullanımları sürekli olarak incelenmektedir.

Haşhaşın Faydaları

Doğada bulunan en kuvvetli ağrı kesici haşhaş olarak bilinir. Ancak sadece bu özelliği ile değil, birçok faydası ile de bilinmektedir. İşte haşhaşın faydaları:

Omega-3 Yağ Asidi Kaynağı: Haşhaş, yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içerir. Bu özelliği ile hücrelerin daha sağlıklı işlemesini destekler.

Diş ve Ağız Sağlığı: Dişte çürüme, diş etlerinde enfeksiyona bağlı iltihaplanma ve ağız içerisinde oluşan kötü kokuyu engellemede son derece etkilidir.

Mesane İltihabı ve Kabızlık: İçeriğindeki maddeler sayesinde haşhaş, mesane iltihabı ve kabızlık sorunlarına iyi gelir.

Demir Eksikliğine Karşı Haşhaş: Yüksek oranda demir ve çinko içerir. Böylece kandaki hücrelerin oranlarını dengeler ve demir eksikliği gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkaran rahatsızlıkların oluşumunu engeller.

Tokluk Hissi Sağlar: Yüksek lif içeriği sebebiyle uzun süreli tokluk hissi sağlar. Özellikle kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği ideal bir besindir.

Kalp ve Damar Sağlığına İyi Gelir: Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kalp ve damar sağlığına birebir gelir.

Haşhaş Tohumları Beyin İşlevini Geliştirir: Nörotransmitterlerin düzenlenmesine yardımcı olan mineraller içerir. Bu mineraller beyin işlevini geliştirir ve bilişsel bozukluk riskini azaltabilir.

Haşhaş

Anemiye Karşı Haşhaş: Tohumları bakır ve demir açısından oldukça zengin olduğundan kırmızı kan hücresi oluşumunu iyileştirir. Böylece anemi ve kanla ilgili olan diğer durumların önlenmesine yardımcı olur.

Haşhaşın Zararları

Haşhaş;  narkotin, tebain, kodein, papaverin ve morfin gibi güçlü yatıştırıcı maddeler barındırır. Bu madde özellikleri sebebiyle haftada en fazla üç kez tüketilmesi önerilir.

Çocuklar, emziren anneler ve hamileler haşhaş tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

NOT: Web sitemizde yer alan özellikle sağlık ile ilgili makaleler internet üzerinden web siteleri araştırılarak yazılmış makalelerdir sağlık ile ilgili bilgilerde her zaman bir uzman doktorun yorumunu, tavsiyesini daha çok dikkate alın, ilacınızı kendiniz değil bir uzman hekim yazsın sağlık her şeyden önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir