Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. MEME KANSERİ

MEME KANSERİ

admin admin -
40 0
meme-kanseri

MEME KANSERİ

 

Dünya çapında ölüme en çok sebep olan hastalıklar listesinde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada olan kanser, çağın hastalığı olarak bilinen ve çok zorlu bir tedavi süreci olan bir hastalıktır. Meme kanseri, kadınlarda en çok görünen kanser çeşididir. Az olarak da erkeklerde görünen meme kanseri, erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla risk taşır. Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi göğüs kanserinde de erken teşhis ve tedavi çok büyük bir önem taşır.

Bu yazıda, Meme kanseri nedir?, Meme kanseri nedenleri nelerdir?, Meme kanseri belirtileri nelerdir?, Meme kanseri çeşitleri nelerdir?, Meme kanseri teşhisi nasıl konulur?,  Meme kanseri tedavisi nasıldır? sorularının cevabını alacaksınız.

Meme Kanseri Nedir?

meme-kanseri-nedir
meme-kanseri-nedir

Göğüs dokusunun içinde yer alan süt bezlerinde veya süt kanallarının içinde kanser hücrelerinin oluşması ve çoğalması, meme kanseri olarak isimlendirilir. Bu kanser çeşidinde, kötü huylu hücrelerin oluşması ve çoğalması ilk olarak çok yavaş ilerler. Hastalık, erken dönemde genelde belirti vermez. Bu sebeple rutin taramalarını yapmayan kadınlarda meme kanserinin erken teşhis edilmesi oldukça zordur. İlk olarak yavaş ilerleyen meme kanserinde, kanserin evresi ilerledikçe kanser hücrelerinin çoğalma hızı artarak farklı organ ve dokulara yayılabilir. Lenf yolu ve kan ile vücudun diğer kısımlarına yayılmadan teşhis edilen meme kanseri olaylarında tedavi başarısı çok yüksektir.

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Meme kanserinin oluşmasında çevresel ve genetik faktörler etkilidir. Ailesinde meme kanseri rahatsızlığı olan bireylerde bu hastalığa yakalanma ihtimali diğer bireylere göre daha yüksektir. Bunun dışında bilim dünyası ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından meme kanserinin ve bu rahatsızlığa bağlı olarak görünen ölümlerin sebepleri arasında aşağıdakiler belirtilir:

 • Meyve ve sebze tüketiminin azlığı
 • İleri yaş
 • Obezite
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Kanserojen besinlerin yaygın tüketimi
 • Erken yaşta adet görmeye başlamış olma
 • Radyasyona maruz kalma
 • Yetersiz fiziksel aktivite ve spor

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Uzun seneler boyunca belirti vermeden gizlice ilerleyen meme kanseri, aşaması ilerledikçe aşağıdakilere benzer belirtiler vermeye başlar:

 • Çabuk yorulma ve halsizlik
 • Meme başından akıntı gelmesi
 • Meme başında renk değişimi, çökme ve şekil bozukluğu
 • Koltuk altı veya göğüs bölgesinde ele gelen şişlik
 • Meme ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Meme başında egzama benzeri deri soyulmaları ve döküntüler
 • Meme ucunda yara oluşumu ve kızarıklık

Meme Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

   Meme kanserinin çeşidi, kanser teşhisi koyulan hastalardan alınan biyopsi sonucu ile belirlenir.

Lobüler Karsinom: Göğüs lopçukları içinde kanser hücrelerinin oluşması ve yayılması şeklinde ilerleyen göğüs kanseri çeşididir.

Duktal Karsinom: Süt kanalları içinde yer alan hücrelerde ilerleyen meme kanseri çeşididir. Eğer sadece süt kanalında ilerlemişse “Duktal Karsinom In Situ”, kanser süt kanallarının dışına da yayılmışsa “Invaziv (Yayılmacı) Duktal Karsinom” olarak isimlendirilir.

Yukarıda açıklanan çeşitlerin dışında daha az görülmekle beraber kanser hücrelerinin oluştuğu kısım ve yayılım şekline göre medüller, müsinöz, papiller, metaplastik ve tübüler meme kanseri çeşitleri de bulunur. Ayrıca ilerleme seviyesine göre de göğüs kanserinin evreleri 0’dan evre 4’e kadar gruplara ayrılmaktadır.

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Genel kanser taramalarında veya göğüs kanseri belirtileri ile sağlık kurumlarına başvuran hastalarda yapılan bazı tanı testleri ile hastalık teşhisi kolayca konulabilir. Bu süreç ilk olarak fiziksel muayene ile başlar. Doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde meme kanserinin teşhis edilmesi amacıyla genellikle aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Mamografi
 • Biyopsi
 • Ultrason
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Meme Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Meme kanseri tedavisi türü, hastalığın evresi, hastaların duyarlılık düzeyi gibi pek çok etkene bağlı olarak şekil alır.

Kemoterapi: Meme kanserinde kemoterapi, en sıkça kullanılan tedavi yöntemlerinden ilki olur. Bu tedavi yönteminde kanserli hücreler kimyasal ilaçlar ile yok edilmeye çalışılır.

Işın Tedavisi (Radyoterapi): Radyoterapide kemoterapiden farklı olarak, kanserli hücreler radyasyon yardımı ile yok edilir.

Cerrahi Operasyon: Kanser hücrelerinin yayılma gösterdiği bölgenin cerrahi müdahalelerle çıkarılması şeklinde gerçekleşir. Meme kütlesinin çıkarılması “lumpektomi”, meme dokusunun dışında komşu dokulardan da belirli kısımların çıkarılması ise “mastektomi” operasyonu olarak bilinir.

Hormonal Tedavi: Kanser hücrelerinin çoğalmasında ve büyümesinde etkili olan hormonların baskılanması ile uygulanan tedavi çeşididir.

Erken teşhis göğüs kanserinde hayati önem taşır, mevcut olan hastaların tedavisi kadar koruyucu bir tedavi de önemlidir. Göğüste kanser oluşumunu tespit edilebilmek için amacı ile kadınlar, her ay kesinllikle kendi kendilerine elle muayene uygulayıp göğüs bölgelerinde herhangi bir kitlenin olup olmadığını kontrol etmelilerdir. Bunun dışında menopoz sonrası dönemde olan kadınlar başta olmak üzere tüm kadınların 6 ayda bir mamografi çektirmelidirler. Yapılan testler sonucu meme kanseri tanısı alan kişilerde, doktor tarafından önerilen plan etrafında hemen tedaviye başlanarak kanserin ve yol açılan sorunların önüne geçebilirsiniz. Eğer size de meme kanseri teşhisi konulursa, sağlık kontrollerinizi düzenli bir şekilde yaptırmalısınız ve tedavi sürecinize gerekli özeni göstermelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir