Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

admin admin -
33 0
tulum-peyniri-nasil-yapilir

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Tulum peyniri nasıl yapılır? Sorusu, özellikle Erzincan yöresine ait bir peynir çeşidi olan tulum peyniri severler tarafından oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Ancak pek çok farklı tulum peyniri çeşidi ve farklı yapılış tarzları bulunduğu için kişiler kafa karışıklığı yaşayabilmektedir.

Bu hususta özellikle Erzincan’a ait olan ve hem kendine özgü tadı hem de kendine özgü bir kıvamı bulunan tulum peynirinin yapılışı için kişilerin merak ettiği Erzincan tulum peyniri nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için özellikle oldukça önemli işlemlerden geçen bu peynirin yapılış aşamaları sırasıyla şöyledir;

erzincan-tulum-peyniri-nasil-yapilir
erzincan-tulum-peyniri-nasil-yapilir
 • Öncelikle Erzincan yaylaları ve köylerinden toplanan koyun sütü, şirden adı verilen özel bir mayayla mayalanmaktadır.
 • Ardından bu süt, 1 saat kadar bekletildikten sonra bez süzekler ile peynir haline getirilmektedir.
 • Peynir haline getirildikten sonra bir gece bekletilen ve ardından mandırada torbalara koyulan tulum peyniri, 10 gün boyunca üzerine bir bez örtülerek suyunu tamamen çekmesi için bekletilmektedir.
 • 10 günün sonunda krom veya bakır teknelerde bu peynir ufalanmakta ve ardından kemah tuzu ile tuzlanarak torbaları değiştirilmektedir.
 • Yeni torbalara basılan ve ağızları dikilen bu peynir 10 gün daha bekletilir ve suyu tamamen süzülür.
 • Daha sonra torbalardan deriye veya bidonlara basılmak için soğuk hava deposuna götürülür ve elle veya makine ile basıldıktan sonra soğuk hava deposunda bir süre bekletilerek kıvamını alması sağlanır.

Tulum Peyniri Hangi Sütten Yapılır?

Tulum peyniri, oldukça lezzetli ve ülkemize özgü bir peynir olarak, evde de kolayca yapılabilmekte, özellikle evinde tulum peyniri yapmak isteyen veya bu peynirin içeriğini merak eden kişiler tarafından tulum peyniri hangi sütten yapılır? Sorusuna yanıt aranmaktadır.

tulum-peyniri
tulum-peyniri

Tulum peyniri, geleneksel haliyle yağsız koyun sütü kullanılarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yağsız koyun sütü ile birlikte keçi sütü kullanılarak da tulum peyniri yapılabilmektedir. Tulum peyniri için kullanılan yağsız koyun sütü, çiğ olarak içerisinde kullanılmaktadır.

Evde Basma Peynir Nasıl Yapılır?

Evde lezzetli bir tulum peyniri yapmak isteyen kişiler, evde basma peynir nasıl yapılır? Sorusunun cevabını oldukça merak etmektedir. Bu hususta kişiler, aşağıdaki adımları eksiksiz ve sırasıyla gerçekleştirerek harika bir basma peynir yapabilmektedir.

erzincan-tulum-peyniri
tulum-peyniri
 • İlk olarak çiğ yağsız koyun sütü 35 derece ısıtılır.
 • Daha sonra içerisinde 5 litre süte 1 tatlı kaşığı yoğurt ölçüsüyle yoğurt eklenerek karıştırılır.
 • 20 dakika bekledikten sonra standart peynir mayasının dörtte biri bu karışıma soğuk suda sulandırıldıktan sonra ilave edilir.
 • Üzeri battaniye ile örtülerek 1 saat kadar bekletilir.
 • Bu sürenin ardından kesilen pıhtı bir bez ile süzülür ve ardından basılır.
 • 3 saat kadar bekledikten sonra peynirler kibrit kutusu büyüklüğünde kesilir ve kaynayan suya atılarak yumuşayana kadar beklenir.
 • Peynirler pastörize olduktan sonra soğumaya bırakılır ve 1 saat soğutulur.
 • Ardından salamuraya koyulan peynir, bir kavanozun veya bidonun içerisine çok sıkı bir şekilde doldurulur.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir