Hayata Dair Eğlence ve Bilgi Blogu

Web Sitesi İçin Olmazsa Olmazlar Nelerdir

0

Web Sitesi İçin Olmazsa Olmazlar Nelerdir

 

Web sitesi yapmak günden güne kolaylaşıyor. Web tasarım yapan firma sayısı arttıkça fiyatlar da düşüyor, kazanan ise yeni site açmak isteyen kişiler oluyor. İşte web tasarım yaptırmadan önce dikkat edeceğiniz konular :

 

1 – Yaptırdığınız tasarımlar göz yormamalı, açık olmalı

Bir ziyaretçi siteye girer girmez sayfanın hangi konu ile ilgili olduğunu anlamalıdır. Özellikle anasayfa tasarımı çok karışık olmamalı, ziyaretçi anasayfada boğulup kalmamalıdır. Anasayfanız detaylı haberler değil, sadece içeriklere link sağlamalıdır. Anasayfada daha çok görsel öğeler bulunmalı, ziyaretçi ilk sayfadan sıkılmamalıdır. Sitenin tasarımı aynı zamanda bir şirketin değerini de gösterir. Profesyonel tasarımlar her zaman akılda kalır, ziyaretçinin sitede geçirdiği süreyi de artırır.

 

2 – Sitenin her yeri reklamlarla donatılmamalıdır

Günümüzde çoğu site en azından hosting masraflarını çıkarmak için veya para kazanmak için sitelerine çeşitli reklam ekliyorlar. Fakat bu reklamlar bazen o kadar çok abartılmış oluyor ki, siteye giren ziyaretçi içerikten çok reklam görüyor. Bu tarz sitelerde ziyaretçiler de sitede çok az vakit geçiriyor, Google bu durumu spam olarak algılıyor ve siteyi yavaş yavaş fişlemeye başlıyor. Bulunduğumuz yıllarda en popüler platformlar olan sosyal medyada sitenizi tanıtmayı da ihmal etmeyin. Siteye girişte popup olarak sosyal medya linklerinizi tanıtabilirsiniz.

 

3 – Ziyaretçi istediğini sitede bulmalı

Ziyaretçi siteye girdiğinde kaybolmamalı, istediğini bulabilmelidir. Örnek olarak bir alışveriş sitesini ele alalım. Bilgisayar almak isteyen biri yan menüden kategorisini seçebilmeli, modellere girdiğinde ise mutlaka alternatifleri de görebilmelidir. Yani tamamen ziyaretçi düşünülmeli, sitede daha fazla sayfa gezmesi için her şey düşünülmelidir.

 

4 – Tasarımlarınız hatasız ve her tarayıcıda aynı olmalıdır

Prestijli bir site olmak istiyorsanız tasarımlarınızda yazılım hatası olmamalı. Ayrıca siteniz tüm tarayıcılarda sorunsuz ve aynı şekilde yayınlanmalıdır. Bunun için CSS Valid kurallarına uymalısınız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.