Hayata Yönelik © 2024. Tüm hakları saklıdır.

Hayata Yönelik

DİŞ İMPLANTI

admin admin -
49 0

DİŞ İMPLANTI

   Diş implantı, bireylerin ağzında eksik dişlerin olması halinde dişsiz olan boşluklara uygulanan ve çene kemiğine yerleştirilip diş kökleri yerine kullanılabilen ve titanyumdan yapılan vidalardır. Protez dişler, diş kökünü temsil eden bu titanyum vidaların üstüne yerleştirilip doğal bir görünüm elde edilir.

Bir veya daha çok diş eksiği olan ve çok erken yaşlarda diş kaybı sonucu erimiş çene kemiği yapısına sahip olması sebebiyle hareketli protezleri rahat kullanamayan, kullanım koşulları sebebiyle hareketli protez kullanmak istemeyen bireyler için hayat kurtarıcı nitelikte olan diş implantı için bilinmesi gereken bilgiler bunlar ile sınırlı değildir. Hadi beraber diş implantı yaptırmanın avantajlarına göz atıp ‘’diş implantı nedir?’’ sorusunun detayların inceleyelim.

Diş İmplantı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Çoğu uygulamada olduğu gibi diş implantı yaptırılırken de birtakım komplikasyonlar ile karşılaşma ihtimali vardır fakat önlemler dikkatli bir şekilde alındığı takdirde, bu komplikasyonlar ile karşılaşma ihtimali çok azdır. İşlem esnasında komplikasyon yaşanma ihtimali kişiye göre ve implantı yapan doktorun tecrübesine göre değişebilir. Özellikle başka tıbbi hastalıklara sahip olan bireylerin implant işlemi öncesinde dikkat etmesi, bireyin sağlığı ile ilgili tüm elzem detayları doktoru ile eksiksiz bir şekilde paylaşması gerekir. Hadi diş implantı yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir beraber göz atalım.

  • Doktor tarafından yapılma ihtimali olan yanlış uygulamalar sonucu hastada diş, sinir veya kemik hasarları, enfeksiyon gelişimi, damar hasarları veya uygun olmayan cerrahi tekniklerden dolayı kanama gibi sorunlar görülebilir. Buna bağlı olarak implantı yapacak olan doktor iyi araştırılmalı ve seçim yapılırken dikkatli olunmalıdır.
  • Doktor işlemler esnasında dezenfeksiyon ve sterilizasyon kurallarına dikkat etmeli, uygulamanın yapıldığı kliniğin yeterli derecede hijyene sahip olması gerekir. Aksi durumda bu eksik durumlara bağlı olarak uygulamada farklı aksilikler yaşanabilir veya uygulama sonrasında enfeksiyon gelişme ihtimali artabilir.
  • Doktor tarafından doğru protez uygulaması yapılamaz ise bunun sonucu çiğneme fonksiyonlarında aksamalar olabilir veya tahmin edilen estetik görüntüye kavuşmada sorunlar yaşanabilir.
  • Kontrol altında olmayan çoklu organ yetmezliği, diyabet (şeker hastalığı), aktif radyoterapi ve kemoterapi gören hastalara implant yapılması da uygun değildir.
  • Tıbbi olarak takip edilen tüm rahatsızlıklar ve kullanılan tüm ilaçlar (özellikle antiagreganlar (kan sulandırıcılar), antikoagulan ve osteoporöz (kemik erimesi) ilaçları) uygulama öncesi doktor bildirilmeli, gerekli durumlarda ise implant işlemini yapan uzman doktor ile tıp doktorları arasında konsültasyon denilen görüşmeler yapılmalı. Aksi durumda sistemik rahatsızlıkların gidişatında kötüleşme yaşanabilir.

Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Henüz diş implantı yaptırmaya karar verme aşamasında olan hastalar, uygulamanın cerrahi boyutunun olması, yanlış yapılan işlemlerin geri dönüşü olmayan zararlara sebep olması ve uygulama için yapılacak olan masrafların yeterince büyük olmasından kaynaklı uygulamayı yaptırmadan önce konuya bütün detayları ile hakim olunması gereklidir.

Malzemelerin uygun kalitede kullanılmaması halinde implant doku ile uyum sağlayamayıp; kısa sürede kaybedilebilir. Bu da tüm uygulamaların boşa gitmesi, geri dönüşümü olmayan zararlarla beraber daha kötü koşullar ile işe başlayıp yapılan tüm uygulamaların tekrarlanması anlamına gelir. Bu sebepten kaynaklı uygun implant materyalini seçmek önemlidir.

En önemli nokta ise doktor seçiminin doğru yapılmasıdır. Bu konuda tecrübeli, işi iyi bilen bir uzmana kendinizi emanet etmek, doğru yönlendirilmenizi ve doğru bilgilendirilmenizi sağlaması dolayısı ile hem uygun implant materyalinin seçimini beraberinde getirirken hem de işlem sonrası olabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmesini sağlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir